Home&Co.
Właśnie czytasz
5 sposobów na niedrogą metamorfozę wnętrz
0
Dekorowanie wnętrz, Lifestyle

5 sposobów na niedrogą metamorfozę wnętrz

Malowanie wałkiem listew ściennych na zielono.

Wiele osób marzy o pięknych wnętrzach, ale wydaje im się, że zmiany są poza ich zasięgiem. Przeglądają wnętrzarskie czasopisma, wzdychają do inspirujących zdjęć na portalach społecznościowych i zwykle na tym się kończy. Często spotykam się z takim podejściem u znajomych czy członków rodziny i myślę sobie wtedy, jak wiele można zmienić w swoich czterech ścianach, nie dysponując dużym budżetem. Są przecież niezawodne sposoby na niedrogą metamorfozę wnętrz, dzięki którym poczujemy się o niebo lepiej w naszym domu lub mieszkaniu. Oto one! 

Sposób nr 1: Zrób porządki!

Może Cię to zdziwi, ale naprawdę uważam, że to pierwszy (i bezkosztowy!) krok do skutecznej metamorfozy wnętrz, bez względu na to, czy planujesz kosmetyczne zmiany, czy większy remont. Nie mam na myśli takiego standardowego, cotygodniowego sprzątania salonu, kuchni, łazienki itd. Chodzi o usunięcie zalegających od dłuższego czasu dekoracji, bibelotów i wszystkich innych przedmiotów, które zbierają kurz na półkach, komodach i w innych zakamarkach.

Pozbycie się tych rzeczy może zająć sporo czasu, więc warto rozplanować sobie pracę i podzielić ją na etapy. Robiąc takie gruntowne porządki, najlepiej od razu oddzielać od siebie rzeczy, które mogą jeszcze się komuś przydać oraz te, które trzeba już definitywnie wyrzucić. Podejdź do tematu radykalnie – nie chomikuj, nie przekładaj w inne miejsce. Zatrzymaj tylko to, co ma dla Ciebie prawdziwą wartość lub będzie pasowało do nowego wystroju. Dąż do tego, by ujrzeć wnętrza bez zbędnych ozdób, dodatków i rozpraszaczy. Dzięki temu łatwiej będzie dostrzec potencjał tkwiący w pomieszczeniach oraz elementy, które wymagają poprawienia.

Gwarantuję, że po uporaniu się z zabierającymi przestrzeń przedmiotami nabierzesz ochoty na dalszą metamorfozę!     

Sposób nr 2: Przemaluj ściany

Zmiana koloru na ścianach to jeden z prostszych i szybkich sposobów na niedrogą metamorfozę wnętrz. Oferta farb do malowania ścian jest obecnie tak szeroka, zarówno pod względem palety kolorów, jak i cen, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zatrudnienie profesjonalnego malarza pokojowego wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, dlatego naprawdę warto rozważyć pomalowanie ścian samodzielnie lub z pomocą przyjaciół czy rodziny. Ja maluję własnoręcznie i choć wspinanie się na drabinę i machanie wałkiem bywa trochę męczące, świadomość, ile pieniędzy dzięki temu oszczędzam, dodaje mi energii 😉 Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na zakup innych materiałów czy dodatków.

Przyjrzyj się dokładnie swoim wnętrzom, może dobrze byłoby ujednolicić kolory ścian w poszczególnych pomieszczeniach, żeby uzyskać bardziej spójny i odświeżony efekt? Ściany pomalowane na harmonizujące kolory, które płynnie łączą się ze sobą to niezawodny sposób na odświeżenie wystroju wnętrz.   

Sposób nr 3: Postaw na dekoracyjną ścianę

Uwielbiam wnętrza, w których na wszystkich ścianach położono piękne tapety lub zamontowano boazerie czy sztukaterie. Te elementy radykalnie odmieniają nawet najzwyklejszy pokój. Prawda jest jednak taka, że ozdobienie w ten sposób wszystkich ścian wiąże się ze sporym wydatkiem. Duża ilość materiałów plus ewentualnie robocizna (ja oszczędzam, robiąc wszystko samodzielnie 😉) muszą się odbić na domowych finansach.

Rozwiązaniem jest ozdobienie tylko jednej, dobrze wyeksponowanej ściany w danym pomieszczeniu, która będzie pełnić rolę dekoracyjną i spinać pozostałe elementy wystroju wnętrza. Możesz pomalować ją na intensywniejszy kolor, położyć na niej tapetę albo połączyć tapetę z boazerią z listew ściennych lub MDF. Powieś ciekawe lustro, oprawione zdjęcia czy obrazki. Dzięki temu metamorfoza wnętrza będzie efektowna, a jednocześnie niedroga.   

Blogerka przykłada do ściany rolkę tapety w niebieskie wzory.

Sposób nr 4: Przemaluj meble

W dzisiejszych czasach da się przemalować właściwie wszystko. W sprzedaży są dostępne odpowiednie preparaty i farby praktycznie do każdego rodzaju powierzchni. Z ich pomocą można podarować nowe życie starym meblom, które nam się znudziły albo nie pasują do nowego wystroju wnętrz.

Zanim wyrzucisz stary stolik kawowy, komodę czy krzesła, obejrzyj je dokładnie i zastanów się, w jakim kolorze byłoby im do twarzy. W przypadku mebli pokrytych starymi powłokami przeszlifuj i oczyść powierzchnię lub zastosuj odpowiedni preparat podkładowy. W ten sposób odświeżysz nawet stare fronty kuchenne z drewna czy laminatu i kuchnia będzie jak nowa. Spróbuj, a przekonasz się, jak niedroga i satysfakcjonująca może być metamorfoza starych mebli.

Nakładanie pędzlem żelu do usuwania starych powłok na nogę krzesła ludwikowskiego.

Sposób nr 5: Dobierz nowe tekstylia

Zmień oprawę okien, stołu, sofy i podłóg, wybierając spójne kolorystycznie tekstylia, takie jak rolety rzymskie, zasłony, obrusy, bieżniki, poduszki dekoracyjne czy dywaniki. Znajdź zasłony lub obrus, które zachwycą Cię wzorem i kolorami, a następnie potraktuj je jako punkt wyjścia. Wybierz dominujący lub uzupełniający kolor w tkaninie, z której uszyto na przykład zasłony i powtarzaj ten kolor oraz jego odcienie jako akcent na poduszkach, tekstyliach stołowych czy innych dodatkach. W ten sposób uzyskasz elegancki i profesjonalny efekt dekoracyjny bez wprowadzania chaosu. Jeśli nie czujesz się pewnie w świecie tekstyliów, taka odrobina dyscypliny ułatwi Ci zadanie i pomoże przeprowadzić niedrogą metamorfozę wnętrza.     

A co jeśli metamorfoza wnętrz jednak wymaga środków, którymi w danej chwili nie dysponujemy? Na szczęście na to też są sposoby!

Brak środków na remont? Sięgnij po kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny

W realizacji wnętrzarskich marzeń i planów na pewno pomoże tani kredyt gotówkowy online w finanse.rankomat.pl. Skorzystanie z takiego kredytu to opcja, którą warto rozważyć, chcąc zainwestować w odnowienie domu czy mieszkania. Jest to ważna decyzja, dlatego przed jej podjęciem najlepiej szczegółowo porównać dostępne oferty kredytów gotówkowych. Na szczęście można to zrobić w dogodnym czasie i bez wychodzenia z domu, korzystając z portalu finanse.rankomat.pl. Po oszacowaniu kosztów remontu i zakupu wszystkich potrzebnych materiałów wybór oferty kredytu gotówkowego ułatwią dostępne na portalu poradniki oraz kalkulatory.

Jest też rozwiązanie dla każdego, kto spłaca już inne kredyty, a potrzebuje dodatkowych środków, które chce przeznaczyć na przykład na metamorfozę wnętrz w swoim domu czy mieszkaniu. W takiej sytuacji można zastanowić się nad ofertą kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem, który ułatwi spłatę wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Jeśli ta opcja Cię zainteresowała, więcej informacji znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-konsolidacyjny-ze-stalym-oprocentowaniem/.    

Artykuł przygotowany w ramach współpracy reklamowej.

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *