Tapeta ma moc! Błyskawicznie określa styl wnętrza, bez względu na to, czy zdobi jedną, centralną ścianę, czy też wszystkie. Dlatego właśnie postanowiłam sięgnąć po tapetę, żeby nadać charakter gołej ścianie w pokoju gościnnym, nad którego metamorfozą właśnie pracuję 💪
Jak wyglądał pokój przed metamorfozą i jakich zmian zamierzam w nim dokonać, przeczytasz tutaj:
Metamorfoza pokoju gościnnego – plany i inspiracje
Tapeta w stylu skandynawskim będzie sąsiadowała na ścianie z boazerią angielską z MDF, którą również położę własnoręcznie. Montażowi boazerii krok po kroku poświęcę kolejny post DIY na blogu Home&Co.:
Jak ozdobić ścianę boazerią angielską krok po kroku?
Jeśli dotąd nie starczyło Ci odwagi, żeby samodzielnie położyć tapetę, może mój post Cię do tego zmotywuje? Skoro ja potrafię, to Ty również! 🙂
Dość długo zastanawiałam się, jaką tapetę wybrać do sypialni (bo głównie taką rolę pełni nasz pokój gościnny). W sklepach jest przeogromny wybór tapet, co wcale nie ułatwia zadania. Bardzo podobają mi się wnętrza w stylu skandynawskim, dlatego jakoś instynktownie szukałam inspiracji właśnie wśród nich.
Tapeta do sypialni – inspiracje
Czym warto się kierować, szukając wzoru tapety do gościnnej sypialni? Według mnie główne kryterium to osobiste preferencje. Jeśli chcesz uzyskać efekt przytulności i zacisznej oazy, w sypialni sprawdzą się duże i gęste wzory roślinne w intensywniejszych kolorach.
Natomiast drobne, regularnie powtarzające się motywy i jasne kolory dadzą wrażenie świeżości, przestronności i uporządkowania.
Mnie zależy, żeby motyw na tapecie w sypialni gościnnej był lekki, przyjemny dla oka, nieprzytłaczający. Nie chcę zaciemniać tego pomieszczenia, a jedynie ożywić i zapełnić dużą ścianę naprzeciwko łóżka.
Ostatecznie zdecydowałam się na wzór Trellis Leaves z kolekcji Falsterbo III ze szwedzkiej fabryki tapet Boråstapeter. Będzie to już czwarty wzór tapety od tego producenta w naszym domu.
Tapetę kupiłam za pośrednictwem sklepu Bella Arte, który bardzo sprawnie zrealizował zamówienie. Oprócz darmowej dostawy zamówień Bella Arte dodaje gratis klej do tapet. Ciekawostką jest również opcja negocjowania ceny produktów. Przed zakupem przejrzałam ofertę wielu sklepów z tapetami, ale zaproszenie do negocjacji cen nie jest czymś powszechnym na naszym rynku, tym bardziej warto z niego skorzystać 🙂
W Bella Arte można wybierać spośród 15000 wzorów tapet najlepszych marek. Zobacz na przykład tapety nowoczesne.
Na rynku istnieje wiele tego typu firm, które dodatkowo oferują usługę tapetowania. Warto jednak przed zleceniem tej usługi specjalistom sprawdzić cennik tapetowania, który często znajduje się na stronie internetowej firmy.
Tapeta flizelinowa – jak kleić?
Cały poniższy opis dotyczy kładzenia tapety flizelinowej (ang. non-woven). Co oznacza to określenie? W procesie produkcji tapety do masy papierowej dodawane są włókna poliestrowe. To dzięki nim tapeta flizelinowa jest bardziej wytrzymała i elastyczna niż papierowa, nie tworzy nieestetycznych bąbli. Nie wymaga też smarowania klejem. Wystarczy nałożyć klej na ścianę. Proces klejenia jest więc szybszy i czystszy.
Specjalny klej przeznaczony do tapet flizelinowych nakłada się wałkiem malarskim, a w trudniej dostępnych miejscach przy pomocy pędzla.
Stawiając pierwsze kroki w tapetowaniu, najlepiej zacząć od prostszego projektu. Przyklejenie tapety flizelinowej na jednej ścianie jako akcent w pomieszczeniu będzie w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób można nabrać doświadczenia, nie zniechęcając się 😉
Jak położyć tapetę flizelinową – narzędzia
Oto narzędzia, których potrzebujesz, żeby ozdobić ścianę tapetą flizelinową:
📌 wiaderko i mieszadło do kleju
📌 wałek malarski
📌 pędzel
📌 klej do tapet flizelinowych
📌 miara, długa linijka
📌 poziomica
📌 ołówek
📌 nożyk do tapet
📌 szpachla (paca) do wygładzania
📌 czysta szmatka i woda
📌 drabinka
Połóż wszystkie niezbędne narzędzia blisko, żeby mieć je pod ręką podczas nakładania tapety.
Jak położyć tapetę flizelinową krok po kroku?
Jak obliczyć potrzebną ilość tapety? Po zmierzeniu długości i wysokości ściany najlepiej skorzystać z kalkulatora, który oferują na swoich stronach producenci tapet. Wystarczy tylko wpisać wymiary ściany oraz szerokość i długość rolki wybranej tapety, a kalkulator obliczy i poda liczbę rolek. Przykładowy kalkulator rolek tapety znajduje się na stronie Boråstapeter.
Zanim przystąpisz do przyklejania tapety, upewnij się, że ściana jest gładka, czysta i sucha. Zaszpachluj ewentualne ubytki. Po wyschnięciu szpachli wyszlifuj do gładkości papierem ściernym i dokładnie usuń powstały pył.
1. Przygotuj klej
Wymieszaj klej do tapet flizelinowych z wodą według instrukcji podanej na opakowaniu. Kleje różnych producentów mogą mieć różne czasy mieszania i gęstnienia, dlatego najlepiej kierować się konkretnymi wytycznymi.
Gotowy klej powinien mieć dość gęstą, galaretowatą konsystencję.
2. Wyznacz krawędź pierwszego pasa tapety
Tapetowanie zaczynamy od narożnika, który jest najlepiej widoczny i najbardziej przykuwa uwagę. W tym właśnie miejscu kładziemy pierwszy pas tapety.
Ten pierwszy pas będzie wyznacznikiem dla pozostałych, dlatego trzeba się postarać, żeby wisiał idealnie pionowo. Pomoże w tym pionowa linia narysowana ołówkiem na ścianie przy pomocy poziomicy. Do tej linii dosuwamy prawą krawędź tapety.
Może się zdarzyć, że ściany w pomieszczeniu nie będą idealnie równe, choć na pierwszy rzut oka nie jest to widoczne. Tak też jest w przypadku moich ścian.
W związku z tym kładąc pierwszy pas tapety, do szerokości rolki (u mnie 53 cm) dodaję mały margines (od 3 do 5 mm, w zależności od tego, jak bardzo nierówna jest ściana). Równa krawędź tapety w narożniku optycznie skoryguje niewielkie nierówności ściany i nie będą się one rzucały w oczy. Nie będzie też trzeba docinać tapety w narożniku, co wyglądałoby nieestetycznie.
Odmierz odpowiednią odległość – np. 53,5 cm – od narożnika i zaznacz ołówkiem. Przyłóż w tym punkcie poziomicę i narysuj według niej pionową linię na całej wysokości ściany, którą chcesz pokryć tapetą.
Na mojej ścianie oprócz tapety zamontuję boazerię o wysokości 100,5 cm, dlatego nie muszę tapetować całej ściany aż do podłogi. Tapeta musi być położona w taki sposób, żeby górny cokół boazerii zachodził na dolną krawędź tapety. Przed przystąpieniem do klejenia narysowałam poziomą linię wyznaczającą wysokość, do jakiej ma sięgać tapeta.
3. Nałóż klej pędzlem w trudniej dostępnych miejscach
Za pomocą pędzla nałóż klej wzdłuż rogu ściany, sufitu oraz listwy podłogowej lub podłogi (jeśli tapetujesz całą ścianę).
4. Nałóż klej na pozostały fragment ściany
Teraz posmaruj klejem powierzchnię ściany pod pierwszy pas tapety. Zrób to wałkiem malarskim. Pokryj klejem fragment ściany szerszy niż pas tapety, żeby nie zabrakło kleju przy krawędzi.
Smaruj ścianę metodycznie – od lewej do prawej i od góry do dołu, żeby dokładnie pokryć każdy centymetr ściany klejem.
Nie żałuj kleju – po przejechaniu wałkiem powinna na ścianie pozostać wyraźna faktura. Jeśli powierzchnia ściany jest gładka i wygląda, jakby ściana wchłonęła klej, to znaczy że jest go za mało. Obejrzyj ścianę pod światło i w razie potrzeby ponownie przesmaruj niedokładnie pokryte miejsca.
5. Połóż pierwszy pas tapety
Połóż na podłodze czystą folię albo karton. Ustaw drabinę w wygodnej odległości.
Rolkę tapety połóż przy samej ścianie. Chwyć koniec tapety i rozwijając ją, ostrożnie wchodź na drabinę.
Przyłóż koniec tapety do ściany, zostawiając mały naddatek przy suficie lub listwie sufitowej.
Dosuń prawą krawędź tapety do pionowej linii narysowanej ołówkiem.
Klej nie wysycha od razu, więc masz możliwość przesuwania tapety na ścianie, żeby dokładnie ją dopasować. W razie potrzeby możesz też oderwać tapetę i przyłożyć na nowo.
Przyłóż cały pas tapety do ściany, lekko przesuwając po niej dłońmi. Sprawdź, czy krawędź tapety pokrywa się z narysowaną linią na całej wysokości.
Przy pomocy szpachli do tapet dociśnij tapetę przy suficie.
Następnie wygładzaj tapetę szpachlą, żeby usunąć wszystkie bąbelki powietrza. Uważaj, żeby nacisk nie był zbyt mocny i nie spowodował przesunięcia tapety. Wykonuj ruchy od góry w dół i od środka ku krawędziom. Co chwilę sprawdzaj, czy szpachla nie jest ubrudzona klejem, żeby nie pomazać nim tapety.
Jeśli podczas wygładzania tapety spod krawędzi wydostanie się trochę kleju, na bieżąco usuń go zwilżoną szmatką.
Jeszcze raz upewnij się, że krawędź tapety jest zgodna z wytyczoną pionową linią.
Odetnij zapas tapety przy suficie przy pomocy bardzo ostrego nożyka do tapet, trzymając nożyk równolegle do sufitu. Ja wykorzystałam do pomocy długą linijkę.
Planuję wykończyć ściany listwami sufitowymi, więc tapeta nie musi być przycięta idealnie równo przy suficie.
6. Przytnij dolną krawędź tapety
Jeśli kładziesz tapetę na całej ścianie, przytnij dolną krawędź wzdłuż listwy podłogowej lub podłogi. Ostrze nożyka powinno być bardzo ostre, w razie potrzeby wymieniaj je na nowe.
Ja przycinam wzdłuż narysowanej poziomej linii, pomagając sobie długą drewnianą linijką. W moim przypadku dolna krawędź tapety nie musi być równa co do milimetra, ponieważ i tak przykryje ją górny cokół boazerii.
7. Usuń nadmiar kleju
Nadmiar kleju w narożniku, przy listwie podłogowej lub suficie usuń ostrożnie wilgotną ściereczką lub gąbką (tapeta flizelinowa jest odporna na wodę, ale na wszelki wypadek zawsze sprawdzaj wytyczne producenta). Nie pocieraj tapety zbyt mocno.
Usuwaj nadmiar kleju na bieżąco po każdym położonym pasie.
8. Połóż drugi pas tapety
Powtórz nakładanie kleju na kolejny fragment ściany zgodnie z powyższymi krokami.
Nie musisz już rysować pionowej linii na ścianie. Każdy kolejny pas tapety będziesz dopasowywać do poprzedniego.
Przyłóż drugi pas tapety w taki sposób, aby dopasować wzór (na opakowaniu tapety jest informacja, o ile centymetrów należy przesunąć tapetę, żeby zapewnić kontynuację wzoru).
Przyłóż pas tapety jak najbliżej krawędzi pierwszego pasa, lekko wygładź tapetę dłońmi, by trzymała się ściany. Następnie powoli i ostrożnie dosuwaj drugi pas do pierwszego. Części wzoru mają się spotkać i utworzyć jedną całość.
Powtarzaj czynności opisane w powyższych krokach, kładąc kolejne pasy, aż dojedziesz do ostatniego pasa tapety przed narożnikiem.
9. Połóż ostatni pas tapety
Zmierz odległość od prawej krawędzi ostatniego przyklejonego pasa tapety do narożnika ściany. Pomiary zrób najlepiej w dwóch punktach – w górnej i dolnej części ściany. Jeśli zmierzone wartości będą się różniły, co oznacza lekką nierówność ściany, warto pozostawić mały margines między narożnikiem a równą krawędzią tapety. Tak jak w przypadku pierwszego pasa, w ten sposób zniwelujemy optycznie krzywy narożnik.
U mnie pomiary wynosiły 43,5 cm i 44 cm. Ostatni pas tapety przycięłam więc na szerokość 43,2 cm, żeby zostawić delikatny odstęp od narożnika.
Rozłóż tapetę na długim stole lub podłodze.
Odmierz i zaznacz na tapecie odpowiednią szerokość i długość, biorąc pod uwagę przesunięcie wzoru oraz kilkucentymetrowy zapas. Narysuj linię przy pomocy ołówka i długiej linijki.
Wytnij zaznaczony kawałek tapety. Jeśli chcesz przyciąć tapetę nożykiem, zabezpiecz blat lub podłogę np. kawałkiem sklejki, dużą gumową matą itp. Mnie było wygodniej wyciąć tapetę nożyczkami.
Odpowiednio przycięty pas przyklej do ściany, pamiętając o dopasowaniu wzoru. Zwróć też uwagę, by nie obrócić go do góry nogami (przycinana krawędź powinna się znaleźć przy narożniku). Następnie usuń nożykiem nadmiar tapety.
Czy położenie tapety flizelinowej jest trudne? Najważniejszy i najtrudniejszy jest pierwszy pas. Z każdym kolejnym „wyczujesz” tapetę i będzie szło łatwiej 🙂
Oto moje wskazówki:
1. Ilość kleju
Naprawdę warto zadbać, żeby klej był nałożony równomiernie na ścianę i w odpowiednio dużej ilości.
Nie martw się, że zabrudzisz klejem krawędź już położonego pasa tapety. Z mojego doświadczenia wynika, że klej wręcz powinien lekko zachodzić na tapetę. To gwarantuje estetyczne połączenie dwóch pasów.
Po położeniu nowego pasa, od razu wygładź złączone krawędzie szpachlą, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką. Po kleju nie będzie śladu.
2. Wygładzanie tapety
Im staranniej to zrobisz, tym lepiej będzie się prezentowała wytapetowana ściana. Na koniec przesuń dłońmi po całej powierzchni położonego pasa i sprawdź, czy gdzieś nie zostały bąble.
3. Rodzaj szpachli do tapet
W sklepach budowlanych są dostępne szpachle z twardego lub elastycznego tworzywa. Ich cena jest niewielka, dlatego najlepiej kup obydwa rodzaje i w praktyce wypróbuj, który sprawdzi się na Twojej tapecie. U mnie wygodniejsza i skuteczniejsza okazała się elastyczna szpachla.
4. Woda
Nie bój się zwilżenia tapety flizelinowej (i tu ponownie przypominam o sprawdzeniu instrukcji od producenta), ale po każdym pasie tapety dokładnie płucz szmatkę pod bieżącą wodą, żeby usunąć z niej klej.
To nie koniec pracy nad ścianą w pokoju gościnnym. Efekt nie jest jeszcze pełny, bo przede mną montaż boazerii i listew sufitowych. Jednak już widać dużą różnicę!
Artykuł przygotowany w ramach współpracy reklamowej. Artykuł zawiera linki prowadzące do stron partnerów reklamowych.