W Szczecinie jest mnóstwo starych, pięknych kamienic, o czym miałam okazję się przekonać, odwiedzając po raz pierwszy w życiu to klimatyczne miasto. Jedne starannie odnowione, z dumą prezentują ozdobne fasady. Inne trochę zapomniane, ale nadal majestatyczne, starzeją się cicho i z godnością. Przy ulicy Pocztowej 19 w Szczecinie stoi kamienica z 1904 roku, w której kryje się absolutnie wyjątkowe miesce – kameralna księgarnia połączona z kawiarnią (a już niebawem wyłącznie księgarnia) pod nazwą Kamienica w lesie.
Od dłuższego czasu obserwuję na Instagramie profil prowadzony przez właścicielkę Kamienicy w lesie, panią Monikę Szymanik. To właśnie dzięki niemu poznałam ciekawą historię tego miejsca i szczegóły jego remontu przez obecnych właścicieli. Pani Monika niestrudzenie odkrywa uroki starych kamienic, nie tylko tych szczecińskich, i dzieli się ich pięknem na instagramowym profilu. Jej pasja zaowocowała wspaniale wydanym albumem zatytułowanym „Kamienica w lesie. Pocztowa 19, czyli ukryte skarby Szczecina”.
W latach 1948 – 1975 przy Pocztowej 19 w Szczecinie swój sklep mięsny prowadzili państwo Lewandowscy. Na tym czarno-białym zdjęciu pozują wraz z synem, który jako dorosły już człowiek podzielił się rodzinnymi fotografiami z panią Moniką. W tle na zdjęciu widać ścianę wyłożoną oryginalnymi przedwojennymi błękitno-białymi płytkami. W trakcie remontu obecni właściciele odkryli je pod warstwą tynku i oczyścicili. Jakaż to wspaniała pamiątka! Mimo że płytki nie zachowały się niestety w całości, to i tak są teraz prawdziwą ozdobą i znakiem rozpoznawczym Kamienicy w lesie.
Przekraczając próg Kamienicy w lesie, ma się złudzenie cofnięcia w czasie. Lokal jest niewielki, ale ma mnóstwo charakteru. Czuć tu atmosferę autentyczności i wielki szacunek dla historii starej szczecińskiej kamienicy. Większą część ścian zdobią wspomniane niebiesko-białe płytki, a podłogę oryginalna mozaika z pięknym wzorem. Wszystkie lampy wyszły spod ręki mistrza fachu, który od lat prowadzi swój sklepik z lampami w Szczecinie. Drewniane rzeźbione drzwi wejściowe zostały odnowione przez obecnych właścicieli. Ciepły klimat wprowadza zabytkowy kaflowy piec, a dopełnieniem całości są starannie dobrane dodatki. W piwnicy, do której prowadzą strome drewniane schodki, można podziwiać zabytkowy magiel oraz kolekcję przepięknych, bogato zdobionych kafli pochodzących ze starych pieców.
Nazwa ulicy, przy której mieści się Kamienica w lesie, czyli Pocztowa, zobowiązuje 🙂 Można tu zakupić pocztówki z klimatycznymi zdjęciami Szczecina autorstwa pani Moniki i wrzucić do wiszącej na ścianie skrzynki pocztowej, skąd zostaną wysłane do adresatów. To kolejny nostalgiczny akcent w tym niesamowitym miejscu.
W czasie moich odwiedzin w lutym 2024 r. Kamienica w lesie była kawiarnio-księgarnią. Miałam okazję napić się pysznej kawy i zjeść tiramisu, delektując się klimatem tego miejsca. Wiem jednak, że docelowo prym będą tu wiodły książki. Pani Monika ma w planach jeszcze więcej wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych oraz spotkań z autorami, a Kamienica w lesie będzie dla nich idealnym tłem.
Czy warto wybrać się do Kamienicy w lesie? Absolutnie tak! Jeśli planujesz pobyt w Szczecinie, koniecznie wklep w nawigację adres Pocztowa 19, aby na chwilę wkroczyć do innego świata, zachwycić się niepowtarzalną atmosferą dawnych lat i być może zarazić się wielką pasją właścicieli. Ja spędziłam tu bardzo inspirujące przedpołudnie 🙂