Home&Co.
Właśnie czytasz
Fartuszek ze ściereczki DIY
2
Projekty DIY, Szycie DIY

Fartuszek ze ściereczki DIY

Blogerka ubrana w fartuszek ze ściereczki do naczyń stoi przy stole ze śniadaniem.

Stwierdziłam ostatnio, że przydałby mi się nowy kuchenny fartuszek. Nie taki duży fartuch roboczy, tylko coś mniejszego i ładnego, w czym nie wstyd przywitać gości 😉 Wpadłam na pomysł, że zamiast szyć od zera, pójdę trochę na skróty i do zrobienia fartuszka wykorzystam ściereczkę do naczyń.

Ściereczka o standardowych wymiarach 50 x 70 cm ma idealną wielkość, łatwo więc przerobić ją na fartuszek w uniwersalnym rozmiarze, który będzie pasował każdemu. Najfajniejsze jest to, że ściereczka do naczyń ma już ładnie podwinięte i obszyte wszystkie brzegi. Pozostaje tylko zrobić ozdobne zakładki i dodać długi pasek. Można też doszyć jeszcze kieszonkę, ale jest ona opcjonalna. Ja oczywiście zaszalałam i ozdobiłam mój fartuszek haftem krzyżykowym z uroczym liskiem, przez co spędziłam nad tym projektem więcej czasu, ale nie mogłam się oprzeć temu wzorowi! Oto mój sposób na fartuszek ze ściereczki DIY 🙂

Materiały do fartuszka ze ściereczki DIY

Do zrobienia fartuszka ze ściereczki będziesz potrzebować oczywiście przede wszystkim ściereczki kuchennej. Polecam wybrać taką z pięknym wzorem na środku, który będzie ozdobą fartuszka. Jeśli natomiast tak jak ja chcesz dodać z przodu kieszonkę, świetnie się sprawdzi ściereczka w drobny wzór albo gładka w ładnym kolorze. Moje ściereczki w beżowo-białą kratkę kupiłam w Zara Home. Do uszycia kieszonki potrzebna będzie albo jeszcze jedna ściereczka, albo kawałek innej, dopasowanej kolorystycznie tkaniny.

W roli paska w fartuszku najlepiej sprawdzi się szersza tasiemka bawełniana w pasującym kolorze. Do mojego fartuszka wykorzystałam taśmę o szerokości 2,5 cm z jodełkowym splotem.

Z narzędzi przydadzą się szpilki, nożyczki, miara krawiecka, kreda krawiecka lub zmywalny pisak do tkanin oraz maszyna do szycia (choć możesz oczywiście uszyć fartuszek ręcznie).

Ściereczka do naczyń w kratkę, tasiemka i nożyczki do szycia fartuszka leżą na drewnianym blacie.

Wykonanie fartuszka ze ściereczki krok po kroku

Jeśli chcesz zrobić kieszonkę w fartuszku, wytnij prostokątny kawałek tkaniny, dwukrotnie podwiń i obszyj jeden długi bok. Pozostałe trzy boki obszyj ściegiem zygzakowym, podwiń na ok. 1 cm i zaprasuj. Przypnij kieszonkę w wybranym miejscu na środku ściereczki i przyszyj.

Możesz już przystąpić do kolejnych etapów 🙂

1. Zrób zakładki.

Połóż ściereczkę w poziomie na blacie. Na górnej krawędzi, w odległości 19 cm od obydwu krótkich boków zaznacz pisakiem lub kredą dwa punkty. W tych punktach załóż tkaninę na 3 cm, raz na prawo, raz na lewo, tworząc zakładki. Przypnij szpilkami i przeszyj wzdłuż szwu w ściereczce.

Dwa etapy wykonania zakładek w fartuszku ze ściereczki DIY.

2. Wykonaj pasek fartuszka

Odetnij dwa kawałki taśmy o długości np. 235 cm. Surowe końce taśm podwiń. Złącz obydwie taśmy tak, aby surowe końce znalazły się w środku i przypnij szpilkami. Wykonaj szew wokół spiętych końcowek taśm oraz wzdłuż jednej długiej krawędzi, jak widać na zdjęciu. Drugą długą krawędź na razie pozostaw bez szwu.

Pasek do fartuszka ze ściereczki uszyty z białej taśmy.

3. Przyszyj pasek do fartuszka

Pisakiem lub kredą zaznacz środek paska oraz środek górnej części fartuszka. Wsuń brzeg fartuszka między dwie warstwy paska z tasiemki w taki sposób, aby oba zaznaczone środki znalazły się w jednej linii. Przypnij pasek szpilkami. Wykonaj szew wzdłuż drugiej długiej krawędzi tasiemek, po drodze przyszywając pasek do fartuszka.

Dwa etapy przyszywania paska do fartuszka ze ściereczki DIY.

I fartuszek ze ściereczki gotowy! Prawda, że proste?

Fartuszek ze ściereczki do naczyń na starym manekinie krawieckim.
Blogerka w fartuszku ze ściereczki i zielonym swetrze trzyma białą filiżankę.

Trochę się rozpędziłam i do kompletu uszyłam jeszcze koszyczek na pieczywo, łapkę kuchenną i ozdobną zawieszkę, wszystko z tymi cudnymi jesiennymi wzorami autorstwa Hélène Le Berre. Liski, kasztany, żołędzie i liście skradły moje serducho 🤎 I w ten sposób powstał taki kuchenny komplecik, daj znać, jak Ci się podoba!

Koszyczek na pieczywo z wyhaftowaną głową liska stoi na stole ze śniadaniem.
Łapka kuchenna w kratkę z ręcznie wyhaftowanym liskiem leży na drewnianym blacie.
Biały dzbanek do herbaty z zawieszką z ręcznie wyhaftowanym kasztanem.

Takich fartuszków ze ściereczek do naczyń można mieć oczywiście kilka, w różnych wersjach kolorystycznych, bo ich uszycie zajmuje naprawdę niewiele czasu. Myślę, że to również świetny pomysł na ręcznie wykonany prezent. Mam nadzieję, że ten krótki tutorial DIY Cię zainspiruje, powodzenia!

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *