Home&Co.
Właśnie czytasz
Choinka z szyszek – zimowe DIY
0
Boże Narodzenie DIY, Projekty DIY

Choinka z szyszek – zimowe DIY

Ręcznie robiona choinka z szyszek na złotej tacy.

Pierniczki już upieczone, zakupy zrobione, a prezenty prawie zapakowane? Znajdź w tym przedświątecznym szaleństwie chwilę dla siebie. Zaparz zimową herbatę z miodem i cytryną w ulubionej filiżance, zrób trochę miejsca na stole i obudź w sobie kreatywność, bo mam dziś dla Ciebie ciekawe, zimowe „zrób to sam” 🙂 Pokażę Ci, jak zrobić choinkę z szyszek, czyli naturalną i efektowną dekorację na Boże Narodzenie! 

Z szyszek uzbieranych podczas spacerów w lesie powstaną wspaniałe, ręcznie robione ozdoby na Boże Narodzenie, na przykład choinka, którą wyczarujesz w jedno popołudnie. Dekorując dom na święta, staram się wykorzystywać jak najwięcej naturalnych elementów i materiałów, które moim zdaniem prezentują się o wiele piękniej niż sztuczne tworzywa. Ozdoby z szyszek to jeden ze sposobów na wprowadzenie do domu niepowtarzalnego, zimowo-świątecznego klimatu. A więc do dzieła!

Choinka z szyszek krok po kroku

Zacznij od zgromadzenia materiałów, które pozwolą Ci na stworzenie wyjątkowej świątecznej choinki z szyszek.

POTRZEBNE MATERIAŁY:

♥ szyszki o różnej wielkości

♥ styropianowy stożek o dowolnej wysokości 

♥ szpulka grubego jutowego sznurka

♥ nożyczki

♥ szpilki z płaską główką

♥ pistolet do kleju na gorąco oraz wkłady klejowe

♥ farbka w kolorze starego złota

♥ cienki pędzelek

♥ satynowa wstążka do dekoracji

Materiały potrzebne do zrobienia świątecznej choinki z szyszek.

PRZYGOTUJ SZYSZKI

Wyszukaj w swoich zapasach szyszki w trzech wielkościach: duże na dolne rzędy, średnie na środkowe i najmniejsze na górne. Zacznij od pomalowania szyszek farbą w kolorze starego złota. Przy pomocy pędzelka nakładaj farbę za pomocą lekkich maźnięć. Nie musisz dokładnie zamalowywać wnętrza każdej szyszki, zostaw trochę naturalnego brązu. Szyszki mają być rozświetlone złotym blaskiem, ale efekt powinien być naturalny. Druga opcja to pomalowanie szyszek już po przymocowaniu ich do stożka, czyli jeśli wolisz, malowanie możesz zostawić sobie na deser 🙂

Malowanie szyszek do choinki DIY na złoto.

PRZYGOTUJ BAZĘ CHOINKI

Najprostszym sposobem na uzyskanie idealnego kształtu choinki jest wykorzystanie jako bazy styropianowego stożka, który kupisz w empiku, pasmanterii albo sklepie internetowym. Trzeba ciasno owinąć stożek sznurkiem jutowym, który zapobiegnie topieniu się styropianu pod wpływem gorącego kleju. Przyłóż końcówkę sznurka jutowego do dolnej krawędzi stożka i przypnij szpilką. Owiń sznurek wokół krawędzi, co kilka centymetrów wbijając szpilkę, żeby się nie zsunął. Po nawinięciu pierwszego okrążenia, dalej ciasno owijaj stożek, żeby zakryć styropian. Co jakiś czas możesz przypiąć sznurek szpilką, dzięki czemu nie rozwinie się, jeśli stożek niechcący wysunie Ci się z rąk. W ten sposób pokryj cały stożek sznurkiem i przymocuj go na czubku szpilką. 

Styropianowy stożek jako baza choinki z szyszek DIY.
Owijanie bazy choinki z szyszek sznurkiem jutowym.
Gotowa baza choinki z szyszek owinięta sznurkiem jutowym.

PRZYMOCUJ SZYSZKI 

Wybierz największe szyszki i przyklej do stożka za pomocą kleju na gorąco, tworząc najniższy rządek. Przytrzymaj każdą szyszkę przez chwilę, aż klej zacznie stygnąć i zasychać. Staraj się nie zostawiać odstępów między szyszkami, ale jeśli zdarzą się niewielkie prześwity, nie przejmuj się. Sznurek jutowy zakrył cały stożek, więc biały kolor styropianu nie będzie widoczny. Po zakończeniu pierwszego okrążenia, przyklejaj kolejne rzędy szyszek pomiędzy szyszkami z niższego rzędu. Najmniejsze szyszki przyklej na samym czubku. Na koniec pousuwaj ewentualne widoczne nitki kleju.

Przyklejanie pierwszego rzędu szyszek do bazy choinki.
Dwa rzędy szyszek przyklejone do styropianowej bazy choinki.

UDEKORUJ CHOINKĘ

Możesz udekorować swoją choinkę z szyszek w dowolny sposób, na przykład doklejając koraliki, gwiazdki lub inne drobne ozdoby. Ja pozostałam przy kokardzie z satynowej wstążki, którą przykleiłam na czubku. Choinkę postaw na dekoracyjnej tacy, możesz dodać sznur maleńkich lampek i sosnowe gałązki, żeby powstała piękna, ręcznie robiona świąteczna dekoracja. 

Gotowa choinka z szyszek ozdobiona złota kokardą.
Choinka z szyszek na złotej tacy ze światełkami.

Teraz już wiesz, jak zrobić choinkę z szyszek, która będzie zdobić Twój dom na Święta i Nowy Rok 🙂

Prawda, że to nie jest skomplikowane?

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *