Home&Co.
Właśnie czytasz
Papierowe gwiazdy krok po kroku
0
Boże Narodzenie DIY, Projekty DIY

Papierowe gwiazdy krok po kroku

Gwiazdy z papierowych torebek DIY wiszące w kuchni.

Idą Święta! Tak, tak, grudzień już zapukał do naszych drzwi. Jeśli jeszcze nie pomyślałaś o tym, jak w tym roku udekorować dom na Boże Narodzenie, to najwyższy czas zająć się tym tematem! Jakże zresztą przyjemnym i wciągającym 🙂

U mnie w domu jak co roku nie zabraknie ręcznie robionych ozdób świątecznych, które uwielbiam tworzyć. Praca nad dekoracjami bożonarodzeniowymi zawsze wprawia mnie w pogodny, świąteczny nastrój. 

Gwiazdy z papierowych torebek wiszące nad wyspą kuchenną.

Dzisiaj chcę Cię zachęcić do przygotowania bardzo efektownych wiszących ozdób, które błyskawicznie udekorują Twój salon, jadalnię czy hol. Przy ich pomocy ozdobisz również okna. 

Gwiazdy wykonane z papierowych torebek wyglądają bajkowo i na szczęście są bardzo łatwe i szybkie do zrobienia. Będą więc doskonałym pomysłem na piękną świąteczną dekorację last minute. Koniecznie dodaj papierowe torebki śniadaniowe i klej w sztyfcie do listy przedświątecznych zakupów. A potem wygospodaruj wolną godzinkę, włącz ulubione świąteczne kawałki i do dzieła!

Papierowe gwiazdy wiszące pod sufitem w kuchni.

Ozdoby na Boże Narodzenie zrób to sam

Ręcznie robione dekoracje świąteczne mają wyjątkową moc tworzenia niezwykłego klimatu w domu na czas Bożego Narodzenia, dlatego warto pokusić się o wykonanie ich własnoręcznie, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie potrafisz.

Krótki kurs krok po kroku, który przygotowałam, poprowadzi Cię przez wszystkie etapy tworzenia pięknych świątecznych gwiazd z papierowych torebek. Żeby je zrobić, nie potrzebujesz wielu materiałów czy skomplikowanych narzędzi.

Główną rolę grają tu białe torebki śniadaniowe, które z dużym prawdopodobieństwem masz już w kuchennej szufladzie 🙂 Lubię, kiedy da się wyczarować coś pięknego z rzeczy będących pod ręką. Mały koszt, duży efekt, wielka frajda – to przepis na ręcznie wykonane papierowe gwiazdy, który musisz wypróbować w tym roku! 

Gwiazdy z papierowych torebek na tle świątecznie udekorowanej jadalni.

Gwiazdy z papierowych torebek na Boże Narodzenie

Zanim przystąpisz do najprzyjemniejszego etapu tworzenia cudnych świątecznych gwiazd, przygotuj sobie kilka potrzebnych materiałów. Oto one:

❄ białe papierowe torebki śniadaniowe o wymiarach np. 12 x 20 cm

❄ klej biurowy w sztyfcie

❄ ołówek

❄ linijka

❄ nożyczki

❄ taśma dwustronnie klejąca

❄ dziurkacz

❄ cienki ozdobny sznureczek lub wstążka

Materiały potrzebne do zrobienia gwiazd z papierowych torebek.

Do zrobienia jednej gwiazdy będziesz potrzebować 8 torebek śniadaniowych. 

1. Sklej pierwsze 4 torebki

Połóż pierwszą torebkę na stole i posmaruj dokładnie klejem dolną krawędź oraz sam środek, tworząc kształt litery T (jak pokazują strzałki na zdjęciu). 

Papierowa torebka smarowana klejem w sztyfcie.

Połóż drugą torebkę na tę posmarowaną klejem, wyrównaj krawędzie i dociśnij, żeby klej związał.

Sklejanie papierowych torebek śniadaniowych.

Następnie w taki sam sposób posmaruj klejem drugą torebkę i doklej do niej trzecią, a potem czwartą. 

2. Narysuj kształty do wycięcia

Torebki śniadaniowe mają zazwyczaj krawędzie różniące się wysokością. Moje również, co widać na zdjęciach. Jedna strona jest krótsza od drugiej o ok. 1 cm. Jeśli tak jest w przypadku Twoich torebek, obróć je tak, żeby krótsza strona była na wierzchu.

Przy pomocy linijki i ołówka wymierz i zaznacz środek torebki.

Zaznaczanie środka papierowej torebki ołówkiem i linijką.

Następnie zaznacz na obydwu bokach odcinki o długości 6 cm od krawędzi. 

Połącz trzy zaznaczone punkty, rysując kształt trójkąta, a następnie wytnij go nożyczkami. 

Trójkąt narysowany na torebce papierowej do zrobienia gwiazdy.

Teraz będziemy zaznaczać na obydwu bokach kolejne odcinki, które posłużą do wycięcia trójkątnych otworów po bokach gwiazdy. 

Pierwszy punkt zaznacz w odległości 3 cm od podstawy wyciętego trójkąta. Drugi punkt w odległości 2,5 cm od pierwszego punktu. Trzeci punkt w odległości 2 cm od drugiego, a czwarty w odległości 2 cm od trzeciego. 

Zaznaczanie punktów do wycięcia na boku torebki papierowej.

Na drugim boku gwiazdy zaznacz punkty w takich samych odległościach. 

Połącz ze sobą punkt pierwszy i drugi oraz trzeci i czwarty, rysując trójkąty (pierwszy troszkę większy od drugiego). Wytnij narysowane trójkąty nożyczkami. 

Narysowane trójkąty do wycięcia na torebce papierowej.
Papierowe torebki do zrobienia gwiazd z nacięciami po bokach.

W ten sposób mamy przygotowaną połowę gwiazdy. 

3. Doklej i wytnij drugą połowę gwiazdy

Przecięcie nożyczkami wszystkich ośmiu torebek naraz byłoby trudne, bo warstwa papieru jest naprawdę gruba, dlatego dla ułatwienia kleimy je i wycinamy w dwóch partiach. 

Po kolei doklej pozostałe cztery torebki w taki sam sposób jak w punkcie 1. Teraz nie musisz już niczego rysować, wystarczy przyciąć doklejone torebki według kształtu pierwszych czterech.

Wycinanie sklejonych torebek papierowych do zrobienia gwiazdy.

Wszystkie torebki są już przycięte, możesz teraz rozłożyć gwiazdę, żeby zobaczyć efekt. 

Rozkładanie gwiazdy z torebek papierowych.

4. Wytnij dziurkę i zawiąż sznureczek

Chwyć środkowe ramię gwiazdy i wytnij w nim dziurkę przy pomocy dziurkacza. 

Przewlecz sznureczek przez dziurkę i zawiąż. Zostaw dłuższy koniec sznureczka, żeby później dopasować wysokość, na jakiej będzie wisiała gwiazda.

Sznureczek przywiązany do gwiazdy z papierowych torebek.

5. Sklej końce gwiazdy

Złóż gwiazdę z powrotem i przyklej dwa kawałki taśmy dwustronnie klejącej na jednym końcu.

Zerwij papier zabezpieczający taśmę, rozłóż gwiazdę i sklej końce. 

Przyklejanie taśmy dwustronnej do końców gwiazdy z torebek papierowych.

I to wszystko, świąteczna gwiazda z torebek śniadaniowych jest gotowa! Im więcej gwiazd zrobisz, tym piękniejszy efekt dekoracyjny uzyskasz, bo powieszone w grupie stworzą wspaniały, zimowy klimat w Twoim domu 🙂 

Teraz pozostaje już tylko wybrać dla nich odpowiednie miejsce, w którym będą dobrze widoczne. Ja postanowiłam powiesić pięć gwiazd nad wyspą kuchenną, która oddziela część kuchenną od salonu. Tutaj prezentują się bardzo elegancko i obracają przy każdym podmuchu powietrza, tworząc przyciągającą oko świąteczną dekorację. Do wieszania takich lekkich i delikatnych ozdób na ścianie bez uszkadzania jej powierzchni polecam przezroczyste haczyki Command

Dzięki moim gwiazdom poczułam już klimat nadchodzących Świąt i sięgnęłam po inne świąteczne dodatki, które przez cały grudzień będą zdobić nasz salon. 

Metalowe świeczniki Walther&Co. w kolorze starego złota z liśćmi paproci błyszczą ciepłym blaskiem i dopełniają świąteczną aranżację. 

Dłoń trzymająca świąteczny świecznik w kształcie liści paproci.
Dłonie trzymają mały złoty świecznik na tealight.

Niezastąpione w okresie jesienno-zimowym metalowe lampiony-domki błyskawicznie wprowadzają do domu przytulny, świąteczny klimat.

Metalowy lampion domek stoi obok patery ze świecznikami i choinką.
Aranżacja świąteczna z gałązkami świerku, złoconymi filiżankami i lampionami domkami.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do przygotowania ozdób świątecznych z papierowych torebek według mojego kursu zrób to sam. Jestem ogromnie ciekawa, jak te piękne gwiazdy będą wyglądały w Twoim domu 🙂  

Poniżej znajdziesz instrukcję wykonania gwiazd krok po kroku w formie filmu:

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *