Home&Co.
Właśnie czytasz
Pałac Mortęgi – hotel i spa na Mazurach
0
Dokąd na weekend?, Lifestyle

Pałac Mortęgi – hotel i spa na Mazurach

Budynek pałacu w Mortęgach stoi między drzewami.

Wieś Mortęgi leży dosłownie rzut beretem od Lubawy, czyli rodzinnej miejscowości mojego męża. Pierwsza wizyta w Mortęgach po otwarciu hotelu i spa była dla męża ogromnym zaskoczeniem. Ja widziałam to miejsce po raz pierwszy, ale on wspominał, jak bardzo zaniedbany w czasach jego dzieciństwa był XIX-wieczny pałac i otaczające go zabudowania. Prace remontowe, których skalę aż trudno sobie wyobrazić, przywróciły kompleks w Mortęgach do życia. Dzisiaj można tu wypocząć w oderwaniu od miejskiego hałasu tylko we dwoje albo z całą rodziną.

Budynek spichlerza z czerwonej cegły z ceglastą dachówką i okiennicami.

Obydwoje z mężem bardzo lubimy odwiedzać stare pałace i folwarki, które ktoś uratował przed ruiną i otworzył dla gości. Takie miejsca odkrywają przed nami całą swoją historię i mają niepowtarzalny klimat, którego nie da się odtworzyć we współczesnych budynkach. Szkoda, że wciąż jeszcze tak wiele z nich niszczeje gdzieś w zapomnieniu.  

Tego lata mieliśmy okazję spędzić weekend w mortęskiej posiadłości i na spokojnie poczuć atmosferę tego miejsca. W korytarzu Dworku, gdzie znajdował się nasz pokój, wiszą oprawione zdjęcia z remontu pałacu i pozostałych zabudowań folwarcznych. Dzięki nim można prześledzić, ile pracy tu wykonano i porównać, jak wyglądał cały kompleks przed renowacją.

Budynek dworku w Mortęgach z białą elewacją i czerwoną dachówką.

Pałac Mortęgi oferuje atrakcje dla dzieci i dorosłych

Pałac Mortęgi Hotel & Spa to dziś 14 hektarów ziemi, na której znajduje się pałac, a także między innymi spichlerz, browar, powozownia i stajnie. Wszystkie zabudowania są starannie odnowione i bardzo zadbane. Widać, jak dużo serca włożono w remont całego kompleksu. Przygotowano go z myślą o relaksie nie tylko w strefie spa i wellness, ale też na świeżym powietrzu, w pełni wykorzystując potencjał rozległego terenu.

Położenie wśród rozciągającej się aż po horyzont zieleni to duży atut Pałacu Mortęgi. Przy dobrej pogodzie naprawdę jest gdzie pospacerować. Można też posiedzieć nad stawem, a nawet zamoczyć w nim wędkę, jeśli ktoś lubi łowić. 

Staw rybny, zielona trawa, koza i las w tle.

Na miłośników koni i jazdy konnej czekają stajnie, instruktorzy i ujeżdżalnia, czyli całe profesjonalnie przygotowane zaplecze. Przyjemnie jest poobserwować konie kąpiące się w stawie albo pasące się wśród traw. Na terenie Pałacu Mortęgi są też inne zwierzaki. Powstało tu mini zoo, które jest atrakcją nie tylko dla dzieci. Towarzystwo sympatycznych papużek, królików, kóz, alpak, lam i innych zwierzaków bardzo umila spacer 🙂 A w starym parku można się natknąć na stado danieli. 

Lama przy drucianym ogrodzeniu w mini zoo w Pałacu Mortęgi.
Lamy i paw pasą się na trawie przy drewnianym ogrodzeniu w Mortęgach.
Zwierzęta na trawie w mini zoo ogrodzonym drewnianym płotem.

Przypuszczam, że nawet kiedy pada deszcz, w Pałacu Mortęgi dzieci się nie nudzą, bo przygotowano specjalnie dla nich dobrze wyposażoną salę zabaw w Domu Magdalenki, który bardzo przypomina małe przedszkole. Rodzice z pewnością to docenią 😉 Dorośli natomiast mogą posiedzieć w przytulnej sali wypoczynkowej z fotelami, dużym telewizorem, stołem do bilarda i kominkiem. Czworonogi są również mile widziane w pałacowym hotelu, co jest na pewno dużym plusem dla osób, które nie chcą się rozstawać ze swoim pupilem. 

Budynek Domu Magdalenki na tle zieleni w Pałacu Mortęgi.

Pokoje hotelowe w Pałacu Mortęgi

Pokoje dla gości urządzono w dwóch stylach. Te w Pałacu mają bogate, pałacowe wykończenie i klasyczne umeblowanie. Natomiast pokoje w Dworku i pozostałych budynkach hotelowych są bardziej minimalistyczne i nowoczesne, ale równie komfortowe. Goście mogą więc wybrać styl pokoju podczas rezerwacji w zależności od swoich upodobań.

Restauracja Pałacu Mortęgi

Logo Dziedzictwa Kulinarnego wiszące przy wejściu do restauracji obiecuje wiele. I faktycznie, dania serwowane w Restauracji Szlacheckiej są nie tylko pięknie podane, ale przede wszystkim bardzo smaczne i umiejętnie przyrządzone. Potrawy wyglądają apetycznie i są lekko udekorowane świeżymi dodatkami. Widać, że powstają ze starannie wybranych lokalnych i sezonowych produktów. Rano na gości czeka urozmaicony bufet śniadaniowy. Poranną kawę warto wypić na tarasie, z którego rozciąga się kojący widok na staw i pola. 

Wnętrze Restauracji Szlacheckiej w Pałacu Mortęgi.
Cztery talerze z daniami w restauracji Pałacu Mortęgi.

Spacerując po terenie kompleksu Pałacu Mortęgi, stwierdziliśmy, że to świetne miejsce do organizowania większych i mniejszych uroczystości oraz spotkań rodzinnych. Są tu wygodne pokoje hotelowe, duża, elegancka restauracja z zadaszonym tarasem i atrakcje dla najmłodszych. Plus oczywiście piękne, zaciszne otoczenie. Jednym słowem wszystko, czego potrzeba, by zapewnić rodzinie i przyjaciołom udany pobyt.    

Nasz był bardzo udany 🙂

A tutaj krótki filmik, który nakręciliśmy w Pałacu Mortęgi: 

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *