Home&Co.
Właśnie czytasz
Jak udekorować wielkanocny stół?
0
Dekorowanie wnętrz, Lifestyle

Jak udekorować wielkanocny stół?

Wielkanocny stół nakryty w kolorach różu i srebra.

Czy zaczęłaś się już rozglądać za inspiracjami na dekorację wielkanocnego stołu? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu, bo tak się składa, że ja też mam ten temat na tapecie 🙂 Czas najwyższy pomyśleć o zbliżających się coraz większymi krokami Świętach!

W jakich kolorach udekorować świąteczny stół?

Na hasło wiosna przychodzą mi na myśl bajeczne kolory pierwszych wiosennych kwiatków i świeży, soczysty odcień zieleni. Zgodzisz się ze mną, że kolorystyka zaczerpnięta z natury jest najlepszym źródłem inspiracji na stylizację wielkanocnego stołu? Tym razem wpadły mi w ręce piękne tulipany w odcieniach bladego różu i głębokiego fioletu i postanowiłam dopasować do nich całą aranżację stołu.

Świeże kwiaty w wazonie są, więc jak dla mnie stół jest już właściwie prawie ubrany. Czego jeszcze brakuje, żeby można było przyjmować gości?

Wielkanocny stół z obrusem czy bez?

To już kwestia indywidualna. Nasze mamy w większości nie potrafią sobie wyobrazić świątecznego stołu bez klasycznego, białego obrusa i pewnie warto kultywować te tradycje. Jednak ja przygotowuję stół z myślą o spotkaniu w mniejszym gronie i nie tak „formalnym” jak świąteczny rodzinny obiad, dlatego lubię poeksperymentować z tekstyliami – bieżnikami, podkładkami, serwetkami. Położyłam na stole tylko bawełniane podkładki w pastelowym różu nawiązującym do koloru tulipanów. Jasne kolory pięknie kontrastują z drewnianym blatem 🙂  

Różowe podkładki pod talerz na wielkanocnym stole.

Jaką ceramikę wybrać na wielkanocny stół?

Do mojej aranżacji wielkanocnego stołu wybrałam szare talerzyki i filiżanki z serii Amera od Lene Bjerre, które idealnie połączyły się ze zjawiskowymi kieliszkami do wina w odcieniu bladego różu i pastelowymi, różowymi podkładkami pod talerze. Ceramika Amera jest tak wszechstronna pod względem wzornictwa i kolorystyki, że pasuje do wielu stylizacji i jest to jej niewątpliwa zaleta 🙂 

Szare naczynia na stole wielkanocnym.
Różowe kieliszki do wina na wielkanocnym stole.

Świąteczne ozdoby na wielkanocny stół

Baranek, zajączek, a może kurczaczek? Święta to taki wyjątkowy czas i czemu tego nie zaakcentować, urozmaicając nakrycie sympatycznymi drobiazgami, które na pewno wywołają uśmiech u naszych gości. Można w tym celu wykorzystać małe wielkanocne figurki, czekoladowe jajeczka, dekoracyjne piórka i inne świąteczne ozdoby, które goście będą mogli zabrać ze sobą do domu.

Srebrny wielkanocny baranek na talerzu na wielkanocnym stole.

Słodkości na wielkanocny stół

Tak już mam, że nie przejdę obojętnie obok ciekawego talerza, tacy ani patery, na których choćby najprostsze przysmaki awansują do roli rarytasów 🙂 Bardzo efektownie na stole wyglądają zwłaszcza piętrowe patery, dzięki którym można wyeksponować ciasta, babeczki czy mini desery. Zawsze fascynował mnie klimat angielskich herbaciarni, a piętrowe patery bardzo mocno do niego nawiązują. Twoi goście na pewno też będą zachwyceni! 

Biała piętrowa patera z babeczkami na wielkanocnym stole.

Świeczniki na wielkanocnym stole

Drugą rzeczą – zaraz za świeżymi kwiatami – o której warto pamiętać, dekorując świąteczny stół, są świece w parze z pięknymi świecznikami. To naprawdę błyskawiczny i niezawodny sposób na stworzenie odświętnego nastroju, zwłaszcza jeśli wybierzesz świeczniki lub lampiony w kolorze srebra lub złota. Do mojej stylizacji wielkanocnego stołu pasują klasyczne białe świece, ale na wiosnę polecam Ci też sięgnąć po odważniejsze kolory, które pięknie ożywią całą kompozycję.

Srebrny świecznik z białą świecą na wielkanocnym stole.

Mam nadzieję, że skorzystasz z moich podpowiedzi i dekorowanie wielkanocnego stołu sprawi Ci dużo przyjemności, a Twoi goście będą pod wrażeniem 🙂

A może podrzucisz mi swoje inspiracje, które planujesz wykorzystać w tym roku?

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *