Home&Co.
Właśnie czytasz
Aranżacja stolika kawowego w 8 krokach
0
Dekorowanie wnętrz, Lifestyle

Aranżacja stolika kawowego w 8 krokach

Stolik kawowy, na którym stoi dekoracyjna aranżacja z ceramicznych wazonów, książek i świecy w ozdobnym świeczniku.

Ciekawa jestem, czy masz w domu stolik kawowy? Mam nadzieję, że odpowiesz „tak”, ponieważ dzisiejszy artykuł będzie w całości poświęcony stylizacji tego mebla 🙂 Jeśli zdarza Ci się czasem zastanawiać, co postawić na stoliku kawowym (czy w ogóle coś stawiać?), jak sprawić, żeby był ozdobą wnętrza, to mój poradnik przyjdzie Ci z pomocą 🙂

Myślisz, że uzyskanie profesjonalnego efektu to sztuka? Na szczęście szybko ją opanujesz, trzymając się ośmiu zasad, które opisuję poniżej. Zatem pomyśl o swoim stoliku jako czystym płótnie i do dzieła!

Aranżacja stolika kawowego – widok 360 stopni

Dobrze zaaranżowany stolik kawowy to taki, który prezentuje się efektownie ze wszystkich stron. Miej to na uwadze, komponując swoją stylizację. Ramka ze zdjęciem wygląda pięknie od frontu, ale czy jej tylna część będzie równie atrakcyjna dla oka? W przypadku okrągłego lub kwadratowego blatu umieść dekoracje pośrodku. Jeśli Twój stolik jest podłużny lub w kształcie prostokąta, możesz zastosować symetrię, stawiając wyższy element na środku, a niższe po bokach. Zauważ, że projektanci wnętrz często sięgają po symetrię, ponieważ sprawia, że wystrój jest bardziej uporządkowany i przemyślany, a co za tym idzie – profesjonalny 🙂

Ilość elementów na stoliku kawowym

Zwróć uwagę na wielkość i ilość dekoracji. Stolik kawowy to mebel, który odgrywa ważną rolę dekoracyjną we wnętrzu i daje miłośnikom designu niesamowite pole do popisu, jednak jego funkcja użytkowa powinna być zawsze na pierwszym planie. Nie chcesz przecież, żeby z braku miejsca na stoliku Twoi goście trzymali filiżanki na kolanach lub, co gorsza, odstawiali je na podłogę 😉

Drewniana taca, różowy szklany wazon i szary lampionik do postawienia na stoliku kawowym.

Wysokość elementów na stoliku kawowym

Nie bez znaczenia jest też wysokość elementów, które postawisz na stoliku, zwłaszcza jeśli jest on usytuowany pomiędzy fotelami czy innymi meblami wypoczynkowymi. Nie oznacza to, że w takim przypadku musisz się wystrzegać wyższych wazonów, jednak unikaj pokaźnych i gęstych bukietów, które zasłonią Twojego rozmówcę. Natomiast połączenie elementów o różnej wysokości sprawi, że Twoja kompozycja będzie bardziej interesująca. Jeśli całość wydaje Ci się zbyt płaska, spróbuj ustawić kilka przedmiotów jeden na drugim. Wykorzystaj kilka książek jako bazę, na której wyeksponujesz lampion, świecę albo wazonik.

Aranżacja stolika kawowego wokół wspólnego motywu

To, jakie przedmioty dekoracyjne wykorzystasz w swojej kompozycji, zależy już tylko od Ciebie. Jeśli masz kłopot z podjęciem decyzji, poszukaj jakiegoś wspólnego elementu. Może to być motyw, wzór, kolor lub materiał. Ważne też, żeby aranżacja stolika nawiązywała do wystroju całego wnętrza, stanowiła jego kontynuację i nie sprawiała wrażenia przypadkowej zbieraniny. Możesz postawić na jeden silniejszy akcent, który będzie odbiciem wybranego elementu wystroju wnętrza lub dopełnieniem kolorystycznym.

Żółty szklany wazon, zielony lampionik i złota taca, którymi można ozdobić stolik kawowy.

Ciekawe połączenia w stylizacji stolika kawowego

Zachęcam Cię do eksperymentowania i łączenia ze sobą elementów i dekoracji wykonanych z różnych materiałów, jak na przykład szkło, drewno, metal, rattan. Ciekawy efekt uzyskasz również, wybierając dekoracje z tego samego materiału – na przykład szkła – ale różniące się fakturą i sposobem wykończenia. Przyjrzyj się moim propozycjom. Zestawiłam wazony z kolorowego, przezroczystego szkła oraz szklane lampiony z efektem postarzenia i metaliczną powierzchnią.

Osobiste drobiazgi nadadzą stolikowi kawowemu charakteru

Aby kompozycja zyskała bardziej oryginalny i osobisty charakter, dodaj ważny dla Ciebie drobiazg. Może to być pamiątka przywieziona z podróży, dekoracyjna figurka albo coś, co przyciągnie uwagę gości i podsunie temat do rozmowy i dzielenia się wspomnieniami.

Taca w kolorze różowego złota, pudrowy lampionik i brązowy wazon, czyli zestaw dodatków do aranżacji stolika kawowego.

Dekoracyjna taca spina stylizację stolika kawowego

Bez względu na to, jakie dekoracje wybierzesz, warto je „zakotwiczyć” i sprawić, żeby stworzyły całość. W tej roli doskonale sprawdzi się taca. To zabieg często wykorzystywany przez dekoratorów wnętrz. Oczywiście wybierz tacę, która już sama w sobie jest ozdobą dzięki kolorowi, materiałowi, z którego ją wykonano czy ciekawym detalom. Zastosowanie tacy pomoże Ci też utrzymać całą stylizację w ryzach.

Elementy roślinne na stoliku kawowym

Aranżacja Twojego stolika kawowego potrzebuje jeszcze kropki nad „i”. Jak się pewnie domyślasz, będą to świeże lub suszone kwiaty, gałązki, ozdobne liście – w każdym razie jakiś element roślinny. Oczywiście nie jest on konieczny, jednak z całą pewnością ożywi Twoją stylizację i nada jej to profesjonalne wykończenie, na którym Ci zależy 🙂

Dobór odpowiednich roślin do rodzaju wazonu to już temat na oddzielny artykuł. Tutaj zasygnalizuję tylko, że warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wstawiając świeże kwiaty do wazonu, możesz całkowicie zmienić wygląd stolika kawowego. Są wazony stworzone do oszałamiających bukietów, ale czasami królem aranżacji ma być sam wazon, a wtedy jego urodę subtelnie podkreślą niepozorne gałązki, które znajdziesz na spacerze.

I jeszcze jedna wskazówka na koniec – jeśli Twój stolik posiada półkę, masz dodatkowe pole do popisu 🙂 To idealne miejsce, by wyeksponować piękne albumy, dekoracyjne pudełka czy szkatułki na drobiazgi. 

Kolaż inspirujących zdjęć stolików kawowych zaaranżowanych w kobiecym, romantycznym stylu.
liketoknow.it; katelavie.com; apartmenttherapy.com; lemonstripes.com
Kolaż zdjęć stolików kawowych z dekoracyjnymi dodatkami w stylu skandynawskim.
Lene Bjerre; Lene Bjerre; whoismocca.com

Znasz już 8 prostych kroków, dzięki którym Twój stolik kawowy nabierze stylu i stanie się elementem ozdobnym Twojego salonu, a nie tylko użytkowym meblem 🙂 Skorzystaj z tych porad stosowanych przez profesjonalistów i zobacz, jakie spektakularne efekty można dzięki nim osiągnąć!

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *