Home&Co.
Właśnie czytasz
Galeria z ramek na ścianie DIY
0
Projekty DIY, Wnętrza DIY

Galeria z ramek na ścianie DIY

Na ścianie obok toaletki z lustrem wisi galeria z antycznymi listami oprawionymi w drewniane ramki.

Do tej pory było tak, że kiedy nieśmiało wspominałam, że jakiś obrazek czeka na zawieszenie na ścianie, mojego męża ogarniał blady strach 😉 Bo to jemu przypada w naszym domu wiercenie dziur w ścianach, montowanie karniszy, rolet, lamp itd. I zwykle nie obywało się bez poprawek i epitetów pod adresem upartej ściany 😉

W końcu postanowiłam poświęcić trochę czasu i poszukać sposobu na to, by ten proces przebiegał mniej boleśnie. Zmotywowała mnie perspektywa stworzenia małej galerii z ramek na ścianach w dużej łazience. Wyszperałam w internecie kolekcję starych francuskich listów i dokumentów, które świetnie nadają się do oprawienia i pasują do naszej łazienki z duszą na poddaszu. Listy pochodzą z połowy XIX i początku XX w., papier jest więc mocno podniszczony, ale przepiękna kaligrafia świetnie się zachowała. Są nawet fragmenty pieczęci z laki i oryginalne znaczki pocztowe na odwrocie. Na razie udało mi się odszyfrować, że jeden z dokumentów to zamówienie z przedsiębiorstwa kamieniarsko-budowlanego. Taki mały wycinek z historii, datowany na 1912 rok. 

Zaplanowałam więc sobie galerię z ramek w narożniku przy drzwiach łazienki. Tuż nad WC. Ale w sumie dlaczego nie? 😉 Do oprawienia starych listów dobrałam proste drewniane ramki z H&M Home, które trzeba było zawiesić. W ilości sześciu sztuk. Na dwóch ścianach.

Na szczęście udało mi się wypracować sposób na równe i symetryczne powieszenie ramek. Ta metoda bardzo ułatwiła nam życie i postanowiłam się nią podzielić, bo może Tobie też się przyda? 

Jeśli marzy Ci się galeria z ramek, ale boisz się, że znowu wywiercisz dziury w niewłaściwym miejscu, czytaj dalej!  

Jak stworzyć domową galerię z ramek na ścianie?

Zanim przystąpisz do wiercenia w ścianie, przygotuj kilka prostych narzędzi, dzięki którym bez stresu stworzysz perfekcyjną galerię z ramek. 

Potrzebne materiały:

miara, linijka

ołówek

kilka dużych arkuszy papieru (np. ksero A3 lub papier do flipchartów)

taśma klejąca

nożyczki

taśma malarska

poziomica

wiertarka

haczyki do wieszania obrazków

samoprzylepne płatki do zdjęć

KROK 1:

Przygotuj duży arkusz papieru, na którym rozrysujesz układ ramek do powieszenia na ścianie.

W zależności od tego, jaką wielkość ma mieć Twoja galeria z ramek, możesz potrzebować nawet kilku dużych arkuszy papieru. W moim przypadku wystarczyły dwa arkusze papieru do flipcharta, które po sklejeniu taśmą stworzyły arkusz o wymiarach 112 x 99,5 cm.

Arkusz białego papieru do szablonu galerii z ramek leży na podłodze z płytek.

KROK 2:

Zacznij od narysowania przecinających się linii wyznaczających środek krótkiego i długiego boku Twojego arkusza papieru.

Zdecyduj, jakie odstępy chcesz pozostawić pomiędzy ramkami, układając je na próbę na podłodze na rozłożonym papierze.

Moje odstępy będą miały 3 cm.

Zmierz, czy odstępy są wszędzie jednakowe i ołówkiem odrysuj kształt ramek.

Na arkuszu białego papieru leżą dwie drewniane ramki do zdjęć, miara i ołówek.

KROK 3:

Etap tworzenia galerii, który zwykle powoduje najwięcej kłopotu i obaw, to zaznaczenie na ścianie punktów, w których trzeba wywiercić otwory na haczyki do powieszenia ramek. Dlatego właśnie musisz wypróbować mój sposób na galerię z ramek!

Kupowałam już ramki do zdjęć i plakatów z różnych źródeł i zauważyłam, że często mają podobne zawieszki z ząbkami, takie jak ta pokazana na zdjęciu. Jest duża szansa, że Twoje ramki również będą wyglądały podobnie 😊

Metalowa zawieszka z tyłu ramki ma siedem ząbków. Przyłóż linijkę pionowo tak, aby przecinała środkowy ząbek w metalowej zawieszce i zmierz odległość od tego ząbka do krawędzi górnej ramki. W moim przypadku jest to 5,5 cm.

Ułożona pionowo linijka mierzy odległość haczyka od krawędzi ramki do zdjęć.

Następnie przyłóż linijkę poziomo i sprawdź, czy środkowy ząbek w metalowej zawieszce przypada pośrodku ramki. W moim przypadku środkowy ząbek wypada na 16 centymetrze, czyli na środku ramki o szerokości 32 cm.  

Na tylnej stronie ramki do zdjęć leży długa linijka.

Warto pokusić się o zmierzenie środkowego ząbka zawieszki we wszystkich ramkach i upewnić się, że znajduje się wszędzie w tym samym miejscu.

Jeśli tak jest, nanieś położenie środkowego ząbka na wszystkie odrysowane na papierze ramki.

W tym celu zaznacz odległość 5,5 cm od górnej krawędzi na obydwu bokach. Zaznacz też środek na górnej i dolnej części ramki (czyli zmierzone 16 cm).

Narysuj poziomą i pionową linię biegnącą przez zaznaczone punkty.

Punkt przecięcia linii pionowej z poziomą wyznaczy dokładną lokalizację środkowego ząbka w metalowej zawieszce z tyłu ramki (na zdjęciu wskazuje na nią czubek ołówka).

Arkusz białego papieru z odrysowanym kształtem ramki i zaznaczonym punktem na haczyk w ścianie.

Tak przygotowany szablon galerii z ramek można już przyczepić do ściany.

Dla ułatwienia przygotowałam schemat szablonu, który możesz dostosować do własnej galerii, zmieniając odległości zgodnie z wymiarami Twoich ramek. Możesz też rozciągnąć galerię poprzez dodanie ramek w pionie lub poziomie.

Szablon galerii z ramek z zaznaczonymi odległościami w centymetrach.

KROK 4:

Przyłóż arkusz papieru z odrysowanymi ramkami do ściany w miejscu, które planujesz ozdobić galerią. Przesuwaj arkusz tak długo, aż uznasz, że odrysowane ramki znajdują się we właściwym miejscu.

Mój arkusz papieru przygotowałam o dokładnie takiej samej szerokości jak fragment ściany, na którym ma wisieć galeria z ramek (musiałam skleić ze sobą dwa arkusze, żeby uzyskać odpowiednią szerokość).

Jeśli jednak Twoja galeria ma się znaleźć na dużej ścianie, którą trudno byłoby w całości odwzorować na papierze, posłuż się poziomicą, żeby sprawdzić czy narysowane na papierze linie biegną idealnie poziomo.

Przyklej arkusz do ściany kawałkami taśmy malarskiej. Sprawdź, czy ramki są umiejscowione właściwie, stając w odległości od ściany i patrząc na szablon pod różnymi kątami.

Papierowy szablon galerii z ramek przymocowany do ściany taśmą malarską.

Jeśli wszystko się zgadza, chwytaj za wiertarkę i wywierć otwory w ścianie w miejscach, w których mają być umieszczone haczyki.

Po wywierceniu otworów możesz już zdjąć papier.

Podklej narożniki ramek od tyłu specjalnymi samoprzylepnymi płatkami do zdjęć (np. marki Tesa), co zapobiegnie ich przesuwaniu się.  

Na białej ścianie wisi galeria z czterech drewnianych ramek, w które są oprawioe antyczne listy.

I oto jest! Idealna galeria z ramek za pierwszym razem! Zero poprawek, zero stresu 🙂 Etap przygotowań zajmuje troszkę czasu, ale za to później wiercenie otworów idzie raz dwa. A to było przecież największym wyzwaniem, prawda? 😉

Ścienna galeria z drewnianych ramek do zdjęć.
Zbliżenie na dwie drewniane ramki do zdjęć wiszące jedna nad drugą.

Idealna galeria z ramek DIY – przydatne wskazówki

Na koniec zebrałam jeszcze garść dodatkowych porad, które przydadzą Ci się podczas tworzenia galerii z ramek na ścianę:

  • Wybierając zdjęcia do galerii na ścianie, stwórz zestaw ujęć zrobionych pod różnymi kątami. Wykorzystaj zarówno zbliżenia sfokusowane na detalach, jak i ujęcia z większej odległości, pokazujące szerszy kadr. Staraj się również nie umieszczać podobnych obiektów i ujęć obok siebie. Im większa różnorodność, tym galeria będzie ciekawsza.
  • Galeria zdjęć na ścianie prezentuje się najlepiej, kiedy wszystkie zdjęcia są utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej, mają podobny sposób obróbki i światło. Dla ułatwienia możesz wykorzystać różne zdjęcia pochodzące z tej samej sesji, robione w tym samym miejscu i o tej samej porze dnia. W ten sposób zdjęcia w galerii stworzą przemyślaną kompozycję, a nie przypadkową zbieraninę.
  • W przypadku identycznych ramek o podobnej zawartości (jak opisałam w powyższych punktach), świetnie sprawdzi się symetryczny układ galerii, taki jak ten w mojej łazience 🙂 Jeśli natomiast masz do oprawienia zestaw różnych zdjęć, grafik, obrazków itp. i chcesz wykorzystać ramki różniące się wielkością, kształtem i wykończeniem, wybierz nieregularny układ ramek, który utworzy artystyczną kompozycję na ścianie. W takim przypadku również możesz wykorzystać metodę tworzenia szablonu dla ramek! Odrysuj je na dużym papierze, a następnie nanieś szablon na ścianę, żeby wiedzieć, gdzie dokładnie mają się znaleźć haczyki 🙂
  • W przypadku symetrycznej galerii z ramek zachowaj małe odstępy między ramkami (u mnie są 3 cm). Zbyt duże odległości pomiędzy ramkami to częsty błąd przy tworzeniu ściennej galerii.
Widok z boku na śćianę z galerią z ramek i różowe gladiole w wazonie.
author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *