Home&Co.
Właśnie czytasz
Wybieramy kosze do segregacji śmieci
0
Poradnik zakupowy

Wybieramy kosze do segregacji śmieci

Białe pojemniki do segregacji odpadów stoją na podłodze w jasnej kuchni.

Miarka się przebrała, moje prowizoryczne kosze do segregacji śmieci muszą odejść! Też tak masz, że jak coś jest „na tymczasem”, to zostaje z Tobą na długo? Tak się właśnie sprawy mają w przypadku moich nieszczęsnych koszy do segregacji 🙁 Pora poszukać nowych, praktycznych i estetycznych rozwiązań.

Na pierwszy rzut oka widać, że pod względem cen kosze do segregacji śmieci dzielą się na tanie, przystępne cenowo oraz tzw. z górnej półki, czyli bardziej ekskluzywne i designerskie modele. Wybór kosza zależy oczywiście od naszego budżetu, ale myślę, że warto też rozważyć, jak trwały i solidny ma być kosz oraz jakie miejsce będzie zajmował w kuchni (czy będzie schowany, czy raczej na widoku). Jak się okazuje, na szczęście w dzisiejszych czasach obowiązek segregacji śmieci nie musi wiązać się z koniecznością posiadania szpecących kuchnię, do niczego nie pasujących pojemników, które zawadzają na każdym kroku.

Kosze do segregacji śmieci w kuchni

Czego głównie oczekuję od takich koszy?  

– solidnego i estetycznego wykonania

– optymalnej wielkości i pojemności

– łatwego otwierania pojemników i wrzucania odpadów

– łatwego utrzymania w czystości

Z mojego doświadczenia z aktualnymi, „tymczasowymi” koszami wynika, że istotnym elementem w przypadku praktycznie każdego rodzaju koszy do segregacji śmieci w kuchni jest łatwość zakładania worków na śmieci (na którą ma wpływ kształt samych pojemników) oraz zamykania pokrywek po założeniu worków. Pokrywki powinny być na tyle szczelne, żeby nie przepuszczały zapachu i na tyle dobrze zaprojektowane, żeby worki na śmieci nie utrudniały ich zamykania. 

Biorąc pod uwagę układ mojej kuchni, która jest otwarta na salon i przez to uniemożliwia ukrycie czegokolwiek przed bacznym okiem gości, już na samym początku zawęziłam moje poszukiwania do dwóch typów koszy do segregacji śmieci: chowanych do szafki pod zlewem oraz wolnostojących. 

Oto jakie propozycje znalazłam w sklepach internetowych 🙂

Wśród wolnostojących koszy do segregacji śmieci moją uwagę przykuły takie rozwiązania:

Kosz do segregacji śmieci trzykomorowy

Do naszej średnich rozmiarów kuchni szukam kompaktowego kosza, który nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. Ma spełniać swoje cele, ale nie chciałabym, żeby stanowił centralny „mebel” kuchenny. Dlatego optymalnym rozwiązaniem wydają mi się trzykomorowe kosze do segregacji. Dwukomorowe pojemniki będą odpowiednie do naprawdę małych kuchni, jeśli jednak możemy wygospodarować odrobinę więcej przestrzeni, trzykomorowe kosze zapewnią segregację w jednym miejscu wszystkich podstawowych rodzajów śmieci powstających w kuchni (czyli metali i tworzyw sztucznych, szkła oraz odpadków bio).

Idealny kosz do segregacji odpadów kuchennych powinien być według mnie „nie za duży i nie za mały”. Co to oznacza w praktyce? Powinien mieć sporą pojemność przy rozsądnych rozmiarach. Pojemność kosza ma znaczenie, ponieważ zbyt mała wiąże się z koniecznością częstego opróżniania i wymieniania plastikowych worków, szczególnie przy większej liczbie domowników. 

Moją uwagę zwrócił trzykomorowy kosz Songmics, w którym poszczególne pojemniki są już oznaczone odpowiednimi kolorami wskazującymi rodzaj segregowanych odpadów, co na pewno znacznie ułatwia segregację w kuchni:

Trzykomorowy srebrny kosz do segregacji śmieci z kolorowymi oznaczeniami rodzaju odpadów.

Ten model jest dostępny w dwóch pojemnościach (24 i 45 l), więc można wybrać bardziej odpowiedni rozmiar. Co ważne, kosz posiada oddzielnie wyjmowane wewnętrzne wiadra na odpady ułatwiające utrzymanie czystości. Warto zwrócić uwagę, czy podnoszenie i wyjmowanie poszczególnych wiader w koszu trzykomorowym odbywa się lekko i bezproblemowo. Według producenta powłoka ze stali nierdzewnej jest odporna na zarysowania i ślady palców – to istotna cecha w przypadku wolnostojącego kosza do segregacji śmieci. 

Inny ciekawy trzykomorowy model tej samej firmy, tym razem 54-litrowy, mimo większej pojemności ma bardziej subtelny, nowoczesny wygląd:

Nowoczesny srebrny kosz do segregacji śmieci w kuchni.

Ponieważ nasze meble kuchenne są w kolorze białym, byłam ciekawa, czy uda mi się znaleźć estetyczny kosz do segregacji w tym kolorze i wypatrzyłam takie oto modele:

tańszy, biało-szary kosz do segregacji firmy Hailo

Biały kosz do segregacji śmieci z szarą pokrywką.

ekskluzywny, biały model kosza do segregacji Brabantia 

Ekskluzywny biały kosz do segregacji śmieci na nóżkach.

Zauważ, że ten trzykomorowy kosz marki Brabantia posiada nóżki, dzięki czemu umożliwia utrzymanie podłogi w czystości oraz wygląda lekko i nowocześnie, bardziej jak szafka niż kosz na odpady 🙂 Tego rodzaju kosze sprawdzają się doskonale w otwartych kuchniach, gdzie pełnią jednocześnie funkcję ozdobnego mebla.

Kosz do segregacji śmieci z pedałami

Niektóre modele koszy posiadają mechanizmy otwierania za pomocą pedałów. To bardzo wygodna i praktyczna opcja, szczególnie kiedy krzątamy się w kuchni, gotując czy sprzątając i mamy brudne ręce. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pedałowego pojemnika do segregacji? 

Przede wszystkim na wolne i ciche zamykanie, bez hałasu i trzaskania. Mechanizm otwierający powinien być łatwy w użyciu i wymagać lekkiego naciśnięcia, żeby otworzyć pokrywkę.   

Jeśli kosz będzie stał przy samej ścianie, istotny może się okazać kąt otwierania pokrywek (80 stopni zapobiega rysowaniu ścian przez otwierające się z impetem pokrywki). 

Kosz do segregacji śmieci z pedałami w nowoczesnej kuchni.

Kosz do segregacji śmieci do szuflady

W swoich poszukiwaniach idealnego kosza do segregacji śmieci rozważam również niewidoczne na pierwszy rzut oka kosze schowane w szufladzie pod zlewem kuchennym. 

Ciekawe rozwiązania w tym zakresie mają w swojej ofercie takie firmy jak na przykład Ikea czy Franke.  

Wysuwany kosz do segregacji Franke:

Kosz do segregacji śmieci chowany w szufladzie kuchennej.

System do segregacji odpadów do szuflady kuchennej Hallbar Ikea:

System koszy do segregacji odpadów kuchennych do szuflady.

Producenci takich koszy radzą, że decydując się na kosze do segregacji chowane do szafki czy szuflady, przede wszystkim warto zapewnić jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz optymalny podział koszy według rodzaju segregowanych odpadów kuchennych. Trzeba też wybrać najwygodniejszy sposób otwierania samych koszy (pokrywki przesuwane, odchylane czy też brak pokrywek).  

Do wyboru mamy kosze do segregacji wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego. Rodzaj materiału, z którego są wykonane kosze, będzie miał na pewno wpływ na ich trwałość, a także łatwość czyszczenia.  

Już przy pierwszym podejściu do tematu widzę, że wybór kosza do segregacji śmieci to wcale nie taka prosta sprawa i jak wiele elementów trzeba przemyśleć, żeby zdecydować się na najbardziej praktyczny i dopasowany do kuchni kosz. Ostateczna decyzja jeszcze przede mną, ale na tym etapie wiem już, czego szukam 🙂

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *