Od jakiegoś czasu rozglądam się za praktycznym i ładnym koszem na pranie. Kosze, które mam obecnie, kupione na szybko po przeprowadzce do nowego domu, przetrwały z nami już prawie sześć lat, jednak nie są wystarczająco duże, przez co w pralni ciągle panuje „lekki nieład”.
Zależy mi na tym, żeby nowe kosze na pranie nie zapychały się po brzegi po włożeniu jednej bluzy i spodni od dresu 😉 Nie lubię, jak rzeczy do prania wylewają się kaskadami z kosza, mimo że pranie robię na bieżąco. Poza tym chcę, żeby kosze ładnie wyglądały i najlepiej, gdyby łatwo było je przestawiać, kiedy trzeba rozłożyć dodatkową suszarkę na wyprane rzeczy.
Z babskich rozmów z moimi znajomymi wynika, że temat koszy na pranie jest aktualny dla wielu pań domu 🙂
Mam listę życzeń, zobaczmy więc, co ciekawego uda się znaleźć!
Pomysł na kosz na pranie
No właśnie, żeby kupić ten właściwy kosz, trzeba mieć na niego pomysł. Nie wystarczy, że wybierzemy kolor czy materiał, z którego ma być wykonany. Bardzo często nasze łazienki czy pralnie mają niełatwy układ, są małe, wąskie lub ze skosami i dlatego zanim wstawimy jakikolwiek nowy mebel, trzeba naprawdę się nagłowić.
Czy kosz powinien być wysoki i wąski? Otwieramy od góry czy uchylny? Z siedziskiem czy składany? Stawiany na pralkę czy chowany do szafki? Solidny czy z tkaniny? Wszystko to warto wziąć pod uwagę, poszukując nowego kosza na pranie 🙂
Sprytnie przemyślany kosz na pranie będzie nie tylko idealnie spełniał swoją funkcję i ukrywał sterty rzeczy do prania, ale też stanowił oryginalny dodatek współgrający z wystrojem łazienki czy pralni.
Na szczęście – albo i nieszczęście – dla nas, wybór koszy na pranie w sklepach jest bardzo szeroki. Zwróć uwagę na te ciekawe rozwiązania:
Kosz na pranie z siedziskiem
Bardzo zainteresowała mnie opcja kosza na pranie, który jednocześnie pełni rolę stołka. Można sobie na nim usiąść, składając pranie, porządkując szafki czy nawet robiąc makijaż.
Ten kosz bardziej przypomina mebel do salonu niż kosz na rzeczy do prania. Świetnie odnajdzie się w nowoczesnej łazience ze względu na swój minimalistyczny i elegancki kształt. Kosz jest pokryty tkaniną w jasnoszarym kolorze o fakturze przypominającej len, a wewnątrz ma tekstylną torbę na pranie, którą można wyjąć do czyszczenia.
Bardzo podobny model kosza z siedziskiem znalazłam na stronie moders.pl. Ten jest wykonany z tworzywa, a siedzisko z ekoskóry. Zwraca uwagę oryginalnym pastelowym kolorem w odcieniu miętowym. Ciekawy pomysł do łazienki w stylu skandynawskim 🙂
A tutaj kosz na pranie z funkcją siedziska w bardziej klasycznym kształcie zamykanej skrzyni. Wygląda jak nieduża ławeczka do przechowywania. Znając siebie, pokusiłabym się o dodanie miękkiej poduszki do siedzenia 🙂 Kosz jest wykonany z łatwej do utrzymania w czystości lakierowanej płyty MDF w kolorze białym. W środku znajduje się wyjmowana tekstylna torba na pranie z poręcznymi uchwytami.
A co powiesz na taki kosz z wygodnym, tapicerowanym siedziskiem? Ten model kosza na pranie ma sporą listę zalet: nóżki ułatwiające odkurzanie podłogi, otwory w bokach zapewniające wentylację rzeczy do prania, wykonanie z naturalnego, solidnego materiału (drewno orzechowe), duża pojemność (52 l). Z powodzeniem będzie pełnił funkcję łazienkowego mebla, w którym schowasz przed światem brudne ręczniki czy ubrania.
Kosz na pranie na kółkach
Czyli mobilna wersja kosza na rzeczy do prania. Bardzo funkcjonalna, bo umożliwia szybkie przestawienie kosza w razie potrzeby czy wysunięcie go z kąta w celu łatwego opróżnienia. Nie trzeba dźwigać i pocić się przy przesuwaniu 🙂 Mnie to pasuje!
Kosz na pranie w formie tekstylnych toreb zawieszonych na metalowym stelażu wyposażonym w kółka przykuł moją uwagę nie tylko ze względu na swoją mobilność, ale i ciekawy wygląd. Ten kosz jest niewątpliwie bardzo pojemny (każda z toreb o pojemności 45 l) i ma jeszcze jedną, cenną zaletę – pozwoli posortować rzeczy do prania według kolorów, materiału lub właściciela 😉 Torby w tym koszu nie posiadają żadnych klap ani pokrywek, więc zawartość będzie widoczna, nie jest to jednak duży minus tego interesującego rozwiązania.
Kolejna dwukomorowa propozycja kosza na pranie na kółkach, tym razem z pokrywą zasłaniającą zawartość kosza. Ten jasnoszary tekstylny kosz jest lekki, łatwy do przesuwania dzięki kółkom i uchwytom oraz do złożenia, żeby oszczędzić miejsce w niedużej łazience. Sortowanie prania według koloru w tym koszu będzie przyjemnością dzięki napisom „LIGHT” oraz „DARK” zdobiącym poszczególne komory.
Beżowy kosz na pranie na kółkach wykonany z lekkiego, odpornego na wilgoć tworzywa, które łatwo utrzymać w czystości. Estetyczny wygląd, duża pojemność (prawie 80 l), łatwość przesuwania dzięki kółkom, wygodne uchwyty i zamknięcie z siatki zapewniające dobrą wentylację – te wszystkie cechy składają się na bardzo praktyczny kosz na brudną bieliznę.
Kosz na pranie narożny
A co jeśli układ łazienki pozwala na postawienie kosza na pranie jedynie w narożniku? Bywa i tak, dlatego w takim przypadku narożny kosz idealnie wpasuje się w wystrój takiej łazienki, zapewniając ergonomiczność i optymalne wykorzystanie przestrzeni.
Wiklinowy kosz na pranie
Klasyk, jeśli chodzi o przechowywanie rzeczy do prania w łazience i pralni, czyli wiklinowy kosz, to sprawdzone i estetyczne rozwiązanie, po które chętnie sięgamy od lat. Jego zaletą jest naturalny materiał, wiklina, która wprowadza do łazienki ciepły, lekko rustykalny klimat. Kosze na pranie z wikliny mają najczęściej bawełnianą wyściółkę, która zapewnia przewiewność i łatwo się czyści. Wiklinowe kosze na pranie prezentują się bardziej subtelnie, kiedy są pomalowane na biały lub jasnoszary odcień.
Egzotyczny kuzyn wiklinowego kosza na pranie, pleciony z rattanu, prezentuje się również bardzo efektownie:
Okrągły rattanowy kosz na pranie w sielskim klimacie od Ikea:
Bambusowy kosz na pranie
Dla wielbicieli natury w łazience są jeszcze kosze na pranie wykonane z bambusa, który jest bardzo ciepłym, przyjaznym dla oka materiałem. To doskonała propozycja dla osób, które tak jak ja unikają nadmiernego zagęszczenia tworzyw sztucznych w domu i szukają dla nich naturalnej alternatywy.
Ten bambusowy kosz jest bardzo wąski (18,5 cm), dzięki czemu zmieści się w naprawdę małym zakamarku w łazience:
Tekstylny kosz na pranie
Kosz – a właściwie worek – na pranie wykonany z trwałej, łatwej w czyszczeniu tkaniny naturalnej lub syntetycznej będzie dobrym rozwiązaniem do niedużej łazienki. Miękki i lekki, nie będzie sprawiał wrażenia dużego, ciężkiego mebla, który przytłoczy niewielką przestrzeń.
Dodatkowym plusem tekstylnych worków na pranie jest ich oryginalne wzornictwo. Tego typu kosze są często ozdobione przykuwającymi uwagę napisami i ciekawą czcionką, jak na przykład ten bawełniany model od H&M Home:
Kosz na pranie dla dzieci
Jeśli tylko gabaryty łazienki na to pozwolą, świetnym pomysłem będzie postawienie zabawnego kosza na dziecięce ubranka do prania obok „dorosłych” koszy do bielizny.
Chłopcom na pewno spodoba się dziecięcy kosz na pranie przypominający żarłocznego rekina, a dziewczynki będą zachwycone pojemnikiem na brudną bieliznę z podobizną modnej lamy. Dzięki nim łatwiej będzie nauczyć najmłodszych dbania o porządek w formie zabawy, a w razie potrzeby koszyki można też wykorzystać jako pojemniki na zabawki w pokoju dziecka (jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz poradnik zakupowy o pojemnikach na zabawki).
Mam już swoich faworytów wśród koszy na pranie – na pewno będę się skłaniać ku propozycjom o większej pojemności, z naturalnych materiałów i wyposażonym w kółka ułatwiające przesuwanie 🙂
A jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w Twojej łazience?