Home&Co.
Właśnie czytasz
Zasłonka do szafki kuchennej
0
Projekty DIY, Szycie DIY

Zasłonka do szafki kuchennej

Szafka z zasłonką zamiast drzwiczek stoi obok lodówki w białej kuchni.

Bardzo podobają mi się przytulne kuchnie w stylu rustykalnym, które przywodzą na myśl wiejską sielankę. Królują w nich eklektyczne meble dotknięte zębem czasu, drewno i cegła, unikatowa ceramika, naczynia z kamionki i emalii. W takim wnętrzu aż chce się przebywać, gotować, piec i krzątać się na co dzień.

Na szczęście bardzo łatwo można nadać kuchni odrobinę tej wiejskiej przytulności, wprowadzając do niej charakterystyczne elementy, które już na pierwszy rzut oka kojarzą się ze stylem rustykalnym. Najlepszym przykładem jest chociażby zasłonka do szafki kuchennej.

Zwykły kawałek tkaniny zamocowany na krótkiej szynie lub karniszu zamiast drzwiczek do szafki momentalnie wprowadza do kuchni klimat dawnych lat. Zasłonka do szafki kuchennej potrafi ocieplić pomieszczenie i nadać mu „miękkości”. Przy okazji pomoże również ukryć chaos panujący często na kuchennych półkach i sprawić, że w kuchni zapanuje większy porządek.

Zasłonka zamiast drzwiczek świetnie sprawdzi się także w przypadku szafki pod zlewem kuchennym. To taki wiejski klasyk pasujący nawet do bardziej eleganckiej kuchni. Zasłonkę można też zamontować pod blatem kuchennej wysypy. Ten sprytny zabieg pozwoli małym kosztem odmienić niezbyt atrakcyjny wizualnie mebel.

Zasłonka do szafki w kuchni chodziła za mną od dawna i w końcu postanowiłam zamontować ją na szafce, na której stoi czajnik i ekspres do kawy. Uszycie zasłonki jest naprawdę bardzo proste. Mam nadzieję, że mój artykuł Ci w tym pomoże, jeśli również zamarzy Ci się taki wiejski akcent w Twojej kuchni 🙂

Na szafce kuchennej z zasłonką zamiast drzwiczek stoi ekspres do kawy i czajnik.

Jak zamontować zasłonkę zamiast drzwiczek?

Do powieszenia zasłonki na szafce kuchennej wykorzystuję minikarnisze do zazdrostek kuchennych kupione na Allegro. Mają one tę zaletę, że można regulować długość drążka poprzez wysuwanie go, co umożliwia montaż na szafkach o różnych szerokościach.

Drążek minikarnisza osadza się na dwóch samoprzylepnych zaczepach. Jest to nieinwazyjny montaż, nie wymaga wiercenia żadnych otworów w meblach, więc jeśli kiedyś postanowisz zdjąć zasłonkę, nie pozostanie po niej żaden ślad. Minikarnisz jest bardzo lekki, ale też w zupełności wystarczy do utrzymania lekkiej zasłonki.

Minikarnisz do zasłonki do szafki kuchennej z regulowaną szyną i samoprzylepne zaczepy.

Jak uszyć zasłonkę do szafki kuchennej?

Do uszycia zasłonki do szafki kuchennej w stylu rustykalnym najlepiej nadadzą się naturalne tkaniny, na przykład bawełna o wysokiej gramaturze, grube płótno lub len. Kolorystyka i wzór zasłonki zależą oczywiście od wystroju Twojej kuchni, ale szczególnie polecam proste, regularne wzory takie jak paski czy kratka, a także subtelne łączki czy po prostu gładkie tkaniny w stonowanych kolorach.

Proponuję Ci uszycie zasłonki z „grzywką”, czyli falbanką w górnej części, która prezentuje się wyjątkowo uroczo 🙂 Moją zasłonkę uszyłam z pięknego lnu w beżową kratkę. Lniane tkaniny kupuję w sklepie internetowym Lniane włókno.

Przed przystąpieniem do szycia wypierz tkaninę zgodnie z zaleceniami producenta, by uniknąć późniejszego skurczenia się zasłonki.

  1. Wymierz szafkę

Zmierz szerokość szafki lub przestrzeni pod blatem, na której chcesz umieścić zasłonkę.

Zmierz również odległość od górnej krawędzi szyny minikarnisza (dobrze jest wcześniej zamontować minikarnisz w odpowiednim miejscu) do miejsca, do którego ma sięgać dolny brzeg zasłonki.

  1. Wytnij prostokąt z tkaniny

Z tkaniny wytnij prostokąt o odpowiednich wymiarach.

W przypadku mojej zasłonki do szafki kuchennej wygląda to tak:

szerokość 130 cm: 2 razy zmierzona szerokość szafki (możesz pomnożyć szerokość szafki np. przez 2,5 – jeśli chcesz, żeby zasłonka była mocniej zmarszczona)

długość 85 cm: zmierzona odległość od górnej krawędzi szyny minikarnisza do dolnego brzegu zasłonki (70 cm) + podłożenie dolnego brzegu (1 cm) + wysokość grzywki (5 cm) + wywinięcie (9 cm), w tym 5 cm na tylną część grzywki + 2 cm na rulon do minikarnisza + 2 cm na zapas.

  1. Obszyj i podłóż tkaninę

By zapobiec strzępieniu się tkaniny, obszyj wszystkie cztery boki prostokąta ściegiem zygzakowym lub overlockiem.

Następnie podłóż dolny brzeg oraz obydwa boki na szerokość 1 cm i obszyj ściegiem prostym, żeby powstało ładne wykończenie zasłonki.

Brzegi zasłonki do szafki kuchennej obszyte ściegiem zygzakowym i podłożone.
  1. Wykonaj rulon na miniarnisz

Połóż tkaninę lewą stroną do góry, zawiń górną część (u mnie zawinęłam 9 cm tkaniny jak wyżej) i zaprasuj.

Wykonaj dwa szwy ściegiem prostym, aby powstał rulon na minikarnisz. W tym celu narysuj kredą krawiecką lub zmywalnym pisakiem dwie linie (u mnie pierwsza w odległości 2 cm od obszytego brzegu, a druga 2 cm nad nią) i przeszyj.

Poniżej widać rulon w zasłonce na przedniej i tylnej stronie:

Wykonanie rulonu na karnisz w zasłonce do szafki kuchennej.
  1. Umieść minikarnisz w rulonie

Do rulonu w zasłonce wsuń szynę minikarnisza. Możesz już powiesić zasłonkę na szafce 🙂

Zmarszczona zasłonka do szafki kuchennej założona na minikarnisz.

Kącik w naszej kuchni, w którym stoi szafka z lnianą zasłonką, stał się dużo przytulniejszy 🙂 Dzięki zasłonce szafka-barek z Ikea ma teraz bardziej wiejski charakter. Jestem zadowolona z efektu 🙂 A Tobie jak się podoba?

Fragment białej kuchni z szafką z lnianą zasłonką w kratkę.
Lniana zasłonka w kratkę na szafce w białej kuchni.

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *