Home&Co.
Właśnie czytasz
Wybieramy maselniczki i blachy do pieczenia letnich wypieków
0
Poradnik zakupowy

Wybieramy maselniczki i blachy do pieczenia letnich wypieków

Tarta z kremem i borówkami w szklanej formie stoi na stole przykrytym niebieskim obrusem.

W Poradniku Zakupowym pisałam już między innymi o pojemnikach na przyprawy i spieniaczach do mleka. Pora przyjrzeć się bliżej kolejnym elementom wyposażenia funkcjonalnej kuchni 🙂 

Późne lato to idealny czas na wypieki. Na targu można już kupić świeże jabłka do szarlotek, a za moment rozpocznie się śliwkowe szaleństwo. Pojawią się też dynie, które warto dodawać do pieczenia ciast i chleba. Mając do dyspozycji takie bogactwo owoców lata, po prostu muszę z nich upiec coś pysznego! To również świetna okazja do wypróbowania nowych przepisów, które chętnie gromadzę przez cały rok. 

Udane ciasto to kwestia nie tylko dobrych składników i proporcji, ale też odpowiedniej blachy do pieczenia.

Jakie rodzaje blach do pieczenia są dostępne na rynku?

W zależności od tego, jaki rodzaj ciasta chcesz upiec, na pewno znajdziesz w sklepach właściwą blachę, która zapewni najlepszy rezultat. Przed zakupem zwróć uwagę przede wszystkim na materiał, z którego wykonano blachę i wybierz odpowiedni do swoich potrzeb. 

Blachy do pieczenia ze stali nierdzewnej są higieniczne i łatwe w czyszczeniu, nie gromadzą zapachów. 

Blachy ze stali węglowej charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ich dużą zaletą jest równomierna dystrybucja ciepła. Dzięki temu ciasto jest idealnie wypieczone z każdej strony. 

Jeśli planujesz upieczenie tarty, możesz wybrać formę do pieczenia wykonaną ze szkła żaroodpornego, które ma wiele zalet. Jest odporne na wysokie temperatury (do +300 stopni) oraz na zarysowania, co oznacza, że można bez obaw kroić tartę w formie. Przezroczyste szkło żaroodporne pozwala monitorować ciasto podczas pieczenia i jest bardzo estetyczne, więc forma sprawdzi się również jako naczynie do serwowania.

Tarta z borówkami w formie ze szkła żaroodpornego stoi na fioletowym obrusie.
fot. Pyrex, allegro.pl

Na co zwrócić uwagę, kupując blachy do pieczenia?

Ważną cechą dobrej blachy do pieczenia jest nieprzywierająca powłoka. Ułatwia ona wyjmowanie ciasta oraz czyszczenie blachy po użyciu. Poza tym sprawia, że blacha jest bardziej odporna na zarysowania.

Dobrze, jeśli blacha posiada ergonomiczny kształt umożliwiający pewny chwyt, kiedy wyjmujemy gorące ciasto z piekarnika (np. wystające ranty, uchwyty itp.). 

W przypadku blach do pieczenia tart i quiche bardzo praktyczne są blachy z wyjmowanym dnem, które umożliwiają łatwe wyjęcie ciasta w całości i przełożenie go na paterę lub talerz. 

Warto też mieć w kuchni uniwersalną prostokątną blachę o wyższych bokach, którą wykorzystasz zarówno do pieczenia różnego rodzaju placków i ciast ucieranych z owocami, jak i ciasteczek.

Jak dbać o blachy do pieczenia?

Jak zapewnić blachom do pieczenia długą żywotność, jeśli kochasz piec i często z nich korzystasz? 

Przechowując blachy do pieczenia, często układamy je jedna na drugiej, aby zaoszczędzić przestrzeń w szafce kuchennej. Może to spowodować zarysowania powierzchni. By temu zapobiec, polecam włożyć pomiędzy blaszki miękkie przekładki. Można je wyciąć z kawałka grubszego filcu, a nawet ze starego koca lub swetra. 

Czyszcząc blachy po zakończeniu pieczenia, możemy również niechcący im zaszkodzić. Zacznij od sprawdzenia wskazówek producenta na opakowaniu. Tam znajdziesz informację, czy blachę można myć w zmywarce. Jeśli nie, myjemy blachy ręcznie z użyciem łagodnego płynu do naczyń i miękkiej gąbki. Najlepiej też od razu wytrzeć blachę do sucha i odłożyć do szafki, zamiast zostawiać ją na suszarce, gdzie może się niechcący obtłuc lub porysować. 

Do wyjmowania gotowych ciast z blachy zawsze używamy odpowiedniego narzędzia, czyli na przykład silikonowej szpatułki, która nie uszkodzi ani powierzchni blachy, ani ciasta.

W mojej kuchni wypieki powstają na bazie masła, które nadaje ciastu niepowtarzalny smak i zapach niosący się po całym domu w trakcie pieczenia. Odpowiednia maselniczka sprawi, że masło zachowa swoją świeżość i aromat w lodówce oraz w trakcie przygotowywania ciasta. 

Maselniczki nie tylko chronią napoczęte masło przed przejmowaniem innych zapachów w lodówce, ale też pozwalają podać masło na stół w estetyczny i elegancki sposób. 

Spośród wielu ofert na Allegro kilka maselniczek szczególnie zwraca uwagę swoim wzornictwem i funkcjonalnością.

Maselniczka z nożykiem do masła w zestawie

Maselniczka z pokrywką i nożem do masła w komplecie to bardzo pomysłowe i praktyczne rozwiązanie. Dzięki odpowiedniemu wgłębieniu w pokrywce, w którym mieści się nożyk do masła, mamy go zawsze pod ręką. Szklana maselniczka, którą łatwo wyczyścić w zmywarce, w połączeniu z drewnianą pokrywką i stylistycznie dopasowanym nożem świetnie prezentuje się na stole. Nóż do masła posiada wyprofilowane ostrze ze stali nierdzewnej i wygodny uchwyt. Tego typu maselniczka to doskonały dodatek do kuchni w stylu skandynawskim. 

Szklana maselniczka z drewnianą pokrywką i nożykiem w komplecie.
fot. Duka, allegro.pl

Łatwe rozsmarowywanie masła dzięki inteligentnej maselniczce

Latem, przy wysokich temperaturach przechowywanie masła poza lodówką jest niemożliwe. Natomiast masło prosto z lodówki trudno się rozsmarowuje. A nie zawsze pamiętamy o wyjęciu masła zaraz po przebudzeniu, żeby do śniadania osiągnęło temperaturę pokojową. Istnieje jednak sprytne rozwiązanie, które wykorzystuje stare i sprawdzone sposoby na przechowywanie masła. To inteligentna maselniczka.

W tej maselniczce masło przez cały czas pozostaje zanurzone w wodzie. Dzięki temu przez długi czas zachowuje świeżość, mimo że nie jest przechowywane w lodówce, a jednocześnie zawsze idealnie się rozsmarowuje.

Inteligentna maselniczka z kostką masła zanurzoną w wodzie.
fot. Practic, allegro.pl

Maselniczka porcelanowa dla wielbicieli klasyki

Klasyczna i piękna w swojej prostocie maselniczka porcelanowa świetnie odnajdzie się w każdej kuchni. Elegancja białej porcelany jest ponadczasowa, doskonale łączy się praktycznie z każdym stylem i wystrojem wnętrza. Co ważne, w tej maselniczce zmieści się cała kostka masła, nie trzeba więc dzielić jej na mniejsze kawałki. Pojemnik jest na tyle głęboki, że przy nabieraniu masła nie brudzi się krawędzi, a co za tym idzie pokrywki maselniczki. Duże ucho w pokrywce zapewnia komfort użytkowania. Nic dodać, nic ująć.

Biała porcelanowa maselniczka z pokrywką.
fot. Lubiana, allegro.pl

Publikacja reklamowa.

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *