Home&Co.
Właśnie czytasz
Ogrody Hortulus w Dobrzycy
0
Dokąd na weekend?, Lifestyle

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Rzeźby ludzkich twarzy na postumentach wśród bujnie kwitnących kolorowych rabat w ogrodach Hortulus.

Za nami fantastyczny weekend pełen kolorów, zapachów i wrażeń. Spędziliśmy go, zwiedzając niesamowite ogrody Hortulus w Dobrzycy. To był jeden z tych spontanicznych, nieplanowanych wypadów, które na długo zapadają w pamięć. I pomyśleć, że mogłabym się nie dowiedzieć o Kulinarnym Festiwalu Kwiatów Jadalnych organizowanym w ogrodach, gdyby nie Weranda Country, która jako patron medialny rozdawała na Facebooku bilety 🙂 Jeden z podwójnych biletów trafił do mnie! 🙂

Srebrna piętrowa patera, na której leżą świeże kolorowe kwiaty. Patera stoi na stole z ulotkami ogrodów Hortulus w Dobrzycy.

Pogoda dopisała, impreza przyciągnęła tłumy odwiedzających, organizatorzy przygotowali wspaniałe atrakcje. W ramach festiwalu odbywał się między innymi konkurs kulinarny, w którym koła gospodyń prezentowały swoje popisowe dania z dodatkiem jadalnych kwiatów, konkurs florystyczny i konkurs plecenia wianków. Na licznych stoiskach można było zaopatrzyć się w lokalne miody, chleby, przetwory i inne przysmaki. Skosztowaliśmy pysznej lemoniady lawendowej i lodów z dziką różą, lawendą i kwiatem bzu. Wspięliśmy się na wieżę widokową, z której można podziwiać widoki na potężne tereny ogrodów i grabowy labirynt. Nie zaryzykowaliśmy wejścia do labiryntu, żeby nie utknąć w nim na dłużej, bo w ogrodach jest tak wiele do zobaczenia.

Drewniany domek stojący pośród krzewów lawendy i innych roślin w ogrodach Hortulus.
Alejki obsadzone fioletowymi kwiatkami, przy których stoją artystyczne rzeźby ludzkich twarzy.
Angielskie rabaty obsadzone białymi różami i bukszpanowe żywopłoty w ogrodach Hortulus.
Rabaty z białymi i niebieskimi hortensjami i zegar słoneczny w ogrodach Hortulus.

Festiwal kulinarny odbywa się co roku od czterech lat, ale nawet jeśli termin imprezy nie będzie Ci odpowiadał, warto odwiedzić ogrody w trakcie sezonu letniego, kiedy wszystko kwitnie, pachnie i zachwyca. Spacerując alejkami między lawendą, różami, hortensjami i mnóstwem innych, obłędnych kwiatów, można się naprawdę oderwać od codzienności. Kolorowe ławeczki, stoliki, krzesła, hamaki i altanki, które spotkasz niemal na każdym kroku, zapraszają, żeby przysiąść na chwilę i kontemplować ten niezwykły krajobraz.

A jeśli szukasz inspiracji do urządzenia własnego ogródka, uważaj, bo głowa może Cię rozboleć od nadmiaru pomysłów – ogród w stylu francuskim, angielskim, japońskim, a może leśnym? Bujny warzywnik kwiatowy czy eleganckie topiary z bukszpanów? Jest z czego wybierać 🙂 Gwarantuję, że po powrocie ruszysz do upiększania swojej przestrzeni wokół domu 🙂

Ja przy kompozycji z małych różowych różyczek i wbita w ziemię tabliczka z napisem konkurs plecenia wianków.
Kolaż stoisk biorących udział w konkursie florystycznym podczas festiwalu kwiatów jadalnych w ogrodach Hortulus.
Kolorowy drewniany domek i zielony płotek pośród kwitnących rabat w warzywniku kwiatowym.
Fontanna z pluskającą wodą na tle ściany z zielonych żywopłotów w ogrodach Hortulus.

Na koniec ode mnie jeszcze kilka praktycznych wskazówek, jeśli planujesz odwiedzić ogrody Hortulus:

1. Ubierz wygodne, najlepiej płaskie buty – teren ogrodów jest ogromny i na zwiedzanie trzeba przeznaczyć kilka godzin.

2. Warto zabrać słomkowy kapelusz (lub czapkę z daszkiem) i podręczną parasolkę – będziesz przygotowana na zmiany pogody, która potrafi być kapryśna w tym rejonie 🙂

3. W ogrodach tematycznych możesz liczyć na przyjemny cień, ale ogrody Spectabilis to głównie otwarta przestrzeń, dlatego nie zapomnij o kremie z filtrem w upalny dzień (naprawdę można się opalić). 

4. Po spacerze w ogrodach na pewno dopadnie Cię głód, ale spokojnie – zarówno na terenie ogrodów tematycznych, jak i Spectabilis znajdują się przyjemne kafejki, w których zamówisz obiad, deser, zimne napoje i kawę 🙂

5. O samochód nie musisz się martwić, ogrody udostępniają bezpłatne parkingi. 

6. Na teren ogrodów tematycznych nie wolno wchodzić z wózkami, rowerkami itd. – weź to pod uwagę, jeśli wybierasz się z małymi dziećmi. Wózki są dozwolone w ogrodach Spectabilis.

Kolaż zdjęć kawiarnianych stolików z białego metalu i ogrodowych dodatków z kwiatami doniczkowymi przy drewnianej ścianie.
Kolaż ujęć ogrodu śródziemnomorskiego z drewnianą ławką, ziołami w glinianych doniczkach i butelkami w rustykalnych skrzynkach.
Wielki domek dla owadów oznaczony ozdobną tablicą z napisem hotel dla owadów w ogrodach Hortulus.

To jak, kiedy planujesz wycieczkę do Dobrzycy? 🙂

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *