Home&Co.
Właśnie czytasz
Jaki spieniacz do mleka kupić?
1
Poradnik zakupowy

Jaki spieniacz do mleka kupić?

Dłoń trzymająca sprężynkę spieniacza do mleka Nespresso.

W jednym z ostatnich wpisów na blogu wybierałam najpiękniejsze szklanki do latte, pamiętasz? 🙂 Dzisiaj będzie ciąg dalszy tej kawowej tematyki, no bo przecież nie ma latte bez profesjonalnej, kremowej pianki! Postanowiłam sprawić sobie przyjemność i zakupić przydatny spieniacz do mleka, który szybko przygotuje mleczną piankę do mojej ulubionej latte.

Kolbowy ekspres do kawy Smeg, który kilka razy dziennie parzy nam wspaniałą małą czarną, posiada specjalną dyszę do spieniania mleka za pomocą gorącej pary. Zależy mi jednak na tym, żeby niepotrzebnie nie zanieczyszczać jego systemu mlecznym tłuszczem, który z czasem może się osadzać na elementach ekspresu. Z tego powodu oddzielny, łatwy w czyszczeniu spieniacz wydał mi się dobrym rozwiązaniem. 

Poza tym wygospodarowałam w kuchni mały kącik kawowy, którego sercem jest barek kuchenny z IKEA. Chciałam mieć pod ręką w jednym miejscu wszystkie urządzenia niezbędne do przygotowania wyśmienitej kawy, bo oboje z mężem jesteśmy kawoszami 🙂 Do ekspresu oraz młynka do kawy i wieszaczków na kubki miał dołączyć właśnie ładny spieniacz do mleka. 

I jak to ja, podeszłam do sprawy metodycznie, czyli przed zakupem przekopałam sieć w poszukiwaniu informacji pomocnych w podjęciu decyzji 🙂 Na samym początku zadałam sobie pytanie:

Spieniacz do mleka – jaki kupić?

Okazuje się, że można wybierać spośród różnych typów spieniaczy, oczywiście w zależności od naszego budżetu i efektu pianki, jaki chcemy uzyskać. W sprzedaży są zarówno proste i niedrogie spieniacze na baterie, jak i bardziej wyrafinowane modele elektryczne. 

Według mnie najważniejszym pytanie, od którego warto zacząć, to jak często będziesz korzystać ze spieniacza do mleka. Ja stosuję taką zasadę: nie kupuję rzeczy, które będą używane tylko od wielkiego dzwonu i szybko pójdą w zapomnienie oraz nie oszczędzam na jakości sprzętów, po które sięgam praktycznie codziennie.

Zależnie od tego, czy będziesz spieniać mleko do jednej kawy raz na tydzień, czy rozpoczynać każdy poranek od aksamitnej latte macchiato, możesz zdecydować się na:

Spieniacz do mleka na baterie

To bardzo proste i małe urządzenie, które schowasz w kuchennej szufladzie. Jego atutem jest na pewno niska cena. Ten spieniacz jest zasilany bateriami i posiada ruchomą końcówkę ze stali nierdzewnej do spieniania mleka.

Żeby przygotować mleczną piankę, będziesz potrzebować oddzielnego dzbanuszka na mleko. Obsługa tego spieniacza jest bardzo prosta. Sprężynową końcówkę zanurz w mleku i uruchom spieniacz. Podczas spieniania poruszaj końcówką, żeby lepiej napowietrzyć mleko. W ten sposób w około minutę przygotujesz mleczną piankę na 1-2 filiżanki kawy. 

Oprócz niewysokiej ceny do zalet spieniacza na baterie trzeba dodać bezproblemowe czyszczenie (wystarczy na chwilę zanurzyć stalową sprężynkę w wodzie z płynem do naczyń). 

Kupując tego typu spieniacz do mleka, zwróć uwagę na uchwyt – czy jest starannie wykonany i wygodnie leży w dłoni.

Spieniacze do mleka na baterie.
fot. 1, 2. tchibo.pl; 3. coffeedesk.pl

Ręczny spieniacz do mleka

Inaczej nazywany tłokowym, ponieważ nie jest podłączany do prądu, tylko ubija mleko przy pomocy ręcznie napędzanego tłoka z podwójnym sitkiem ze stali nierdzewnej. Spieniacz składa się z pojemnika, do którego wlewa się mleko oraz pokrywki z tłokiem. Wystarczy kilkanaście razy pociągnąć w górę i opuścić tłok znajdujący się w pokrywce, żeby uzyskać efekt spienienia mleka do kawy.

W takim spieniaczu przygotujesz mleczną piankę na zimno, jak i na ciepło (jeśli wybrany model jest przeznaczony do podgrzewania na kuchence). W tym drugim przypadku najpierw podgrzej mleko w spieniaczu do ok. 60 stopni (nie zagotowuj), a potem zdejmij z palnika i ubijaj. W sklepach znajdziesz modele ręcznych spieniaczy do stosowania na kuchenkach gazowych i indukcyjnych. 

Co ciekawe, oprócz pianki do latte można za pomocą tego spieniacza ubić białka jajek, śmietankę czy przygotować różnego rodzaju koktajle. Kupujemy więc jedno urządzenie, a możemy wykorzystać je do kilku celów. Sprytne, prawda?

Ręczne spieniacze do mleka z tłokiem.
fot. 1, 2, 3. zaparzymy.pl 

Indukcyjny spieniacz do mleka

Energooszczędna technologia indukcji znalazła swoje zastosowanie również w spieniaczach, które umożliwiają szybkie podgrzanie odpowiedniej ilości mleka do kawy latte. Zasada działania spieniacza indukcyjnego polega na wytwarzaniu energii przez pole magnetyczne i przekształcaniu jej w ciepło do podgrzania mleka. 

Oprócz podgrzewania mleka, spieniacze indukcyjne wyczarują oczywiście idealną, ciepłą i zimną piankę do kawy. W przypadku większości modeli gęsta pianka wytwarza się na powierzchni, podczas gdy reszta mleka jest nadal płynna. W ten sposób otrzymujemy idealnie przygotowane mleko do kawy latte. Spieniacze indukcyjne zapewniają stabilną mleczną piankę, która utrzyma na przykład mielony cynamon czy kakao w proszku, jeśli chcemy nimi posypać naszą kawową kreację 🙂 

Indukcyjne spieniacze odznaczają się również ciekawym, nowoczesnym designem, dzięki czemu warto wyeksponować je na blacie w kuchni, zamiast chować do szafki.

Indukcyjne spieniacze do mleka.
fot. 1, 2. tchibo.pl; 3. smeg-store.pl

Elektryczny spieniacz do mleka

Zasilany z gniazdka i uruchamiany jednym przyciskiem elektryczny spieniacz do mleka to bardzo praktyczne i proste w obsłudze urządzenie. Większość modeli elektrycznych automatycznie wyłącza się po spienieniu mleka, co trwa średnio około 1 minuty.

Tego typu spieniacz przygotuje ciepłą i zimną piankę, a także podgrzeje mleko do Twojej kawy latte. Niektóre modele posiadają też dodatkowe ciekawe funkcje, jak na przykład przygotowanie mlecznego napoju z czekoladą. Jeśli to dla Ciebie istotna funkcja, przed zakupem wybranego modelu upewnij się jednak, że producent przewidział taką możliwość. W niektóre spieniaczach elektrycznych używanie mleka smakowego, wzbogaconego czy dodatków typu cukier lub kakao w proszku nie jest zalecane ze względu na możliwość uszkodzenia wewnętrznej powłoki pojemnika do spieniania.  

Czyszczenie elektrycznych spieniaczy nie stanowi większego problemu. Są modele, których pojemniki nadają się do mycia w zmywarce. Pozostałe wystarczy przetrzeć gąbką z płynem do naczyń i spłukać ciepłą wodą. Tak samo czyści się mieszadełka do spieniania mleka.

Elektryczne spieniacze do mleka.
fot. 1. nespresso.com/pl; 2. duka.com/pl; 3. coffeedesk.pl 

Spieniacz do mleka Nespresso Aeroccino 3

To właśnie na zakup tego spieniacza się zdecydowałam. Aeroccino 3 to elektryczny spieniacz do mleka marki Nespresso, czyli eksperta w dziedzinie dobrej kawy 🙂

W pierwszej chwili moją uwagę zwrócił jego wygląd – ciekawy kształt przypominający trochę metalową puszkę pokrytą gładką emalią i eleganckie wykończenie z dyskretnym logo Nespresso. Nie ukrywam, że wygląd był istotnym argumentem przemawiającym za zakupem tego urządzenia. Kształtem i kolorem w ciepłym, kremowym odcieniu Aeroccino 3 najbardziej pasuje wizualnie do kremowego ekspresu Smeg, z którym będzie dzielił kącik kawowy. Muszę przyznać, że razem prezentują się naprawdę efektownie, mimo że pochodzą od dwóch różnych producentów 🙂

Spieniacz do mleka Nespresso Aeroccino kremowy.

Aeroccino spienia mleko w zaledwie 60-80 sekund (zależnie od wybranej temperatury) i robi to naprawdę bezgłośnie. Spieniacz pracuje cichutko, do tego stopnia, że trzeba spojrzeć na wyłącznik, żeby sprawdzić, czy mleczna pianka już gotowa. 

Główne elementy spieniacza Aeroccino 3 to podstawka elektryczna, dzbanek ze stali z powłoką odporną na przywieranie, mieszadełko do mleka i przezroczysta pokrywka umożliwiająca monitorowanie spieniania. Mieszadełko posiada zdejmowaną sprężynkę, która służy do przygotowania ciepłej i zimnej mlecznej pianki. 

Sprężynka w spieniaczu do mleka Nespresso.

Wewnątrz dzbanka zaznaczone są dwa poziomy, do których należy wlać mleko, w zależności od tego, czy chcemy podgrzać mleko do latte, czy uzyskać kremową piankę.

Mleko spienione w spieniaczu Nespresso.
Filiżanka cappuccino i łyżeczka z mleczną pianką.

Aeroccino 3 uruchamia się jednym przyciskiem, który trzeba nacisnąć jeden raz w celu podgrzania mleka (przycisk zaświeci się na czerwono) lub przytrzymać przez 2 sekundy, aby otrzymać zimne spienione mleko (przycisk podświetli się na niebiesko). Oto i cała filozofia 🙂

Filiżanki cappuccino z mlekiem spienionym w spieniaczu Nespresso.

Dzbanek modelu Aeroccino 3 od Nespresso nie jest przeznaczony do mycia w zmywarce (taką możliwość daje model Aeroccino 4), ale jego wyczyszczenie po użyciu jest naprawdę szybkie i bezproblemowe. 

W dzbanku Aeroccino 3 nie przygotujesz mleka smakowego ani domowej czekolady, jednak ja akurat nie należę do fanów tego typu napojów, dlatego ta funkcja jest dla mnie zupełnie zbędna. Z dodatków smakowych stosuję jedynie mielony cynamon do posypania kawy w filiżance.

Ile kosztuje spieniacz do mleka?

Zakup spieniacza do mleka nie musi się wiązać z dużym wydatkiem. Najprostsze modele na baterie kupisz już za około 20-30 złotych. Cena spieniaczy elektrycznych i indukcyjnych natomiast waha się od około 200 zł do nawet 800 zł. W tej cenie otrzymujesz designerskie urządzenie, które będzie elementem dekoracyjnym Twojej kuchni. Ręczne spieniacze, inaczej zwane tłokowymi, kosztują średnio 100 – 200 złotych.

Na co zwrócić uwagę, zanim kupisz spieniacz do mleka?

Podsumowując, oto lista kryteriów, które warto przemyśleć, planując zakup spieniacza do mleka:

1. Jak często będziesz używać spieniacza?

2. Jaką ilość mleka zamierzasz jednorazowo spieniać? Na ile filiżanek? Od tego będzie zależeć pojemność dzbanka.

3. Czy spieniacz będzie schowany w szafce, czy raczej ma być elementem dekoracyjnym w kuchni?

4. Jaki jest sposób czyszczenia spieniacza, którego zakup rozważasz?  

5. Czy zależy Ci na szybkim i automatycznym spienianiu mleka? Czy nie przeszkadza Ci ręczne ubijanie w dzbanku, w którym możesz za to również przygotować inne napoje?

6. Czy zależy Ci na spienianiu głównie zwykłego mleka? Czy chcesz, żeby spieniacz miał też dodatkowe funkcje?

Spieniacz do mleka, filiżanki z cappuccino i ekspres do kawy na drewnianym blacie.

Mam nadzieję, że ten post pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, jeżeli nosisz się z zamiarem kupna spieniacza 🙂 A może masz już w domu takie urządzenie? Napisz w komentarzu, czy to był dobry zakup!

author-sign

(4) Comments

  1. Żaneta says:

    Ja postawiłam na bardzo ładny i funkcjonalny spieniacz Ariete z linii vintage, który pasuje mi do stylu kuchni 🙂 A, że kawę z mlekiem i pianką piję codziennie, to spieniacz ciągle w użyciu 🙂

    1. Pani Żaneto,
      Cieszę się, że znalazła Pani swój model spieniacza do mleka i że sprawdza się on w codziennym użyciu 🙂 Ja też zwracam uwagę na to, żeby sprzęty były nie tylko funkcjonalne, ale i dopasowane stylistycznie do naszych wnętrz 🙂
      Pozdrawiam serdecznie!

  2. Pani spieniacz jest śliczny i ładnie pasuje do ekspresu jak widzę 🙂 Ja właśnie wybrałam coś pod moją kuchnię i inne sprzęty, spieniacz Lauben. I jak sobie porównuję to działanie podobne choć wygląd zupełnie inny (ja mam jakby dwuczęściowy). U mnie można dzbanuszek myć w zmywarce ale i tak czasem przepłukuję ręcznie 😉

    1. Świetnie, że udało się Pani znaleźć model spieniacza do mleka dopasowany do Pani kuchni 🙂 Mój też dobrze się sprawuje 🙂 Nie używamy go codziennie, tylko tak dla urozmaicenia i mycie ręczne nie sprawia żadnego kłopotu. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *