Zioła, które posadziliśmy w tym roku w starych skrzynkach po jabłkach, pięknie się rozrosły 🙂 Nie nadążamy z zużywaniem ich na bieżąco do przygotowywania potraw, chociaż wiadomo, że świeże są najlepsze. Lubczyk i pietruszka podkreślają smak rosołu i innych zup. Oregano, tymianek i rozmaryn wzbogacają sos z pomidorków cherry z naszych dwóch krzaczków oraz domową pizzę.
Mój mąż wpadł na pomysł, żeby suszyć zioła i robić własne mieszanki ekologicznych, ziołowych przypraw. W ten sposób zgromadziliśmy już spory zapas suszonych ziół, który wystarczy nam na długie miesiące 🙂 I jak się pewnie domyślasz, szukam inspiracji na piękne i praktyczne pojemniki na przyprawy, żeby nasze ziółka zawsze były pod ręką w kuchni i jak najdłużej zachowały swój aromat 🙂
Szklane pojemniki na przyprawy
Moją pierwszą myślą, kiedy zaczęłam interesować się pojemnikami na przyprawy, były małe zakręcane słoiki albo inne szklane pojemniczki z pokrywką. Po pierwsze dlatego, że bardzo lubię szkło. Jest bardzo uniwersalne, estetyczne, a wykonane z niego pojemniki świetnie się sprawdzają do przechowywania najróżniejszych rzeczy – od płatków kosmetycznych i mydełek w łazience do wstążek i tasiemek w mojej pracowni 🙂 A już zwłaszcza jeśli chodzi o przechowywanie produktów spożywczych, staram się unikać tworzyw sztucznych i wybieram szkło przeznaczone do kontaktu z żywnością.
W sklepach internetowych znalazłam piękne, nieduże szklane pojemniki na przyprawy, w których nasze suszone zioła będą pięknie się prezentowały na kuchennym blacie. Szklane pojemniki ciekawie eksponują swoją zawartość, stanowiąc niebanalny element dekoracyjny w kuchni. Moją uwagę zwróciły małe słoiczki typu wek z gumową uszczelką, która zapewni świeżość przypraw na długo. Spodobały mi się także bardziej „biżuteryjne” pojemniczki z ozdobnie wytłaczanego szkła ze srebrnymi zakrętkami. Ciekawie wyglądają też minimalistyczne, proste szklane pojemniczki z pokrywkami z naturalnego drewna, na przykład akacjowego czy dębowego. Tego typu pojemniki na przyprawy będą doskonałe do kuchni w stylu skandynawskim, w której tak ceni się prostotę i naturalność.
Ceramiczne pojemniki na przyprawy
Pojemniki do przypraw wykonane z ceramiki to klasyczny element wyposażenia kuchni, jednak znalezienie gustownych ceramicznych pojemników na przyprawy okazało się dla mnie trochę trudniejsze niż w przypadku szklanych pojemniczków. Znacznie więcej czasu spędziłam, przeszukując internet, ale udało mi się wyszperać ceramiczne pojemniki, które postawiłabym w swojej kuchni.
Zwracałam uwagę na pojemność pojemników – do przechowywania suszonych ziół odpowiednie będą te nieco większe. Do soli, pieprzu, cynamonu, goździków i innych przypraw wystarczą małe pojemniczki.
Żeby przyprawy w ceramicznych pojemnikach długo zachowały świeżość, warto zwrócić uwagę na szczelność pokrywki (najlepiej, jeśli będzie miała dodatkową gumową uszczelkę). Inaczej zioła szybko zwietrzeją i nie będą się nadawały do użycia.
Ceramiczny przyprawnik nie pozwala zobaczyć, jaka przyprawa znajduje się w środku, a naklejka z nazwą nie zawsze będzie się estetycznie prezentowała na tego typu pojemniczku. Co zrobić w takiej sytuacji? Ja lubię tekturowe zawieszki na cienkim sznureczku, przypominające sklepowe metki z cenami. Zawiązuję sznureczek na uchwycie pokrywki albo wokół gwinta. Takie metki ładnie się prezentują w kuchni, nawiązując do starych spiżarnianych półek 🙂
Organizer na pojemniki na przyprawy
Jak wspomniałam, ładne pojemniczki na przyprawy warto oznaczyć, na przykład naklejkami z nazwą zawartości, żeby podczas gotowania omyłkowo nie sięgnąć po biały pieprz zamiast gałki muszkatołowej 😉 Dobrym pomysłem będzie też uporządkowanie małych słoiczków, szczególnie jeśli mają stać na blacie kuchennym albo półce. I tutaj z pomocą przyjdą różnego rodzaju skrzyneczki i pudełka, czyli organizery. Dzięki nim dużo łatwiej wyczyścić kuchenny blat i wytrzeć kurz na półce.
Jeżeli masz w kuchni całą armię pojemniczków na przyprawy, sensownym rozwiązaniem na pewno okażą się specjalne stojaki, które pomieszczą je wszystkie i ułatwią przyprawianie potraw w trakcie gotowania. Ja natomiast poszukuję estetycznych, prostych, lekko rustykalnych skrzyneczek, mogą być z kilkoma przegródkami lub bez. Zależy mi, żeby optycznie ocieplały naszą kuchnię, w której dominuje biel szafek i płytek i ścian. Planuję powstawiać do nich słoiczki z przyprawami, których najczęściej używamy do gotowania i pieczenia, żeby mieć je w zasięgu ręki. Te rzadziej używane chowam do szafki.
Niewielki, zgrabny organizer na przyprawy nie zajmie dużo miejsca na blacie i będzie jego oryginalną ozdobą. Zaciekawił mnie szczególnie zestaw na przyprawy angielskiej marki Kilner, czyli sześć słoiczków z hermetycznym zamknięciem i ozdobnym wytłaczanym logo oraz dopasowana drewniana skrzyneczka. Bardzo ładny i praktyczny komplet, pasujący do kuchni w każdym stylu. Taki przyprawnik można też śmiało podarować na prezent 🙂
Pojemniki na przyprawy na ścianę
Ściany w kuchni, szczególnie tej niewielkich rozmiarów, warto wykorzystać jako tło dla praktycznych kuchennych gadżetów, które będą jednocześnie ciekawą dekoracją. W tej roli odnajdą się wąskie półeczki na przyprawy. Można je zamontować pod wiszącymi szafkami, żeby wykorzystać tę niedużą przestrzeń i zwolnić miejsce na blacie roboczym. Dzięki umiejscowieniu pojemników na przyprawy na ścianie w pobliżu kuchenki nie trzeba będzie daleko po nie sięgać w trakcie pichcenia.
Zwróć uwagę na ścienne półeczki z metalowej siatki. Wyglądają bardzo lekko i pięknie ozdobią kuchnię w stylu skandynawskim czy industrialnym. Znalazłam też półeczki na przyprawy z wieszaczkami, na których można powiesić na przykład łapki do garnków czy inne kuchenne akcesoria. Bardzo do mnie przemawia takie rozwiązanie 🙂
Pojemniki na przyprawy do szuflady
Kolejna opcja przechowywania przypraw to wykorzystanie przestrzeni w kuchennej szufladzie. Jeśli oczywiście możesz sobie pozwolić na to, żeby przeznaczyć jedną szufladę na przyprawy, będzie to praktyczne rozwiązanie. Dzięki temu wszystkie przyprawy zgromadzisz w jednym, łatwo dostępnym miejscu, a pojemniczki nie będą się brudziły od kurzu i oparów kuchennych.
W tym celu przydadzą się rozwiązania przeznaczone do chowania w szufladzie. Niezawodnym adresem, który sprawdzam, poszukując takich sprytnych pomysłów, jest oczywiście Ikea 🙂 Specjalne wkłady do szuflady utrzymują słoiczki z przyprawami na miejscu i umożliwiają efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Łatwo też je wyjąć do mycia. A przy tym ich cena jest naprawdę niewysoka 🙂
Mam nadzieję, że wybierzesz coś dla siebie spośród propozycji pojemników na przyprawy, które zwróciły moją uwagę. A może masz inne sprawdzone sposoby na przechowywanie przypraw w kuchni? Koniecznie daj znać! 🙂