Home&Co.
Właśnie czytasz
Plisowany abażur DIY
0
Projekty DIY, Wnętrza DIY

Plisowany abażur DIY

Drewniany żyrandol z plisowanymi abażurami DIY w beżowe paseczki.

Co zrobić, żeby nadać zwykłej lampie całkiem nowy wygląd? Proponuję odmienić prosty, nudny abażur za pomocą dekoracyjnej tkaniny. Albo kilka mniejszych abażurków, jeśli chcesz zrobić metamorfozę całego żyrandola tak jak ja. Dziś pokażę Ci, jak wykonać plisowane abażury DIY! A najlepsze jest to, że ten prosty projekt nie wymaga szycia. Wystarczą tylko nożyce i pistolet do klejenia na gorąco. No i oczywiście ładna tkanina dobrana do pozostałych dodatków w Twoim domu 🙂

Już od dawna nosiłam się z zamiarem przerobienia gładkich abażurków w moim żyrandolu w łazience. Drewniany żyrandol w odcieniach szarości wyglądał bardzo ładnie, ale białe abażury ginęły na tle białego sufitu. Brakowało im tego „czegoś”. Czułam, że ta lampa może się prezentować bardziej efektownie za sprawą dekoracyjnych abażurów. Zamiast kupować nowe, postawiłam na plisowane abażury DIY. Do tego projektu wykorzystałam piękną lnianą tkaninę w cieniutkie beżowe paseczki. Wybierając tkaninę do plisowanego abażura, najlepiej zdecydować się na cienki materiał, który będzie łatwo się układał i ładnie przepuszczał światło żarówek.

Plisowany abażur DIY krok po kroku

Zmierz obwód abażura (dolną część, jeśli abażur ma stożkowy kształt) i pomnóż przez cztery. Z wybranej tkaniny wytnij pasek o takiej długości. Szerokość paska powinna być o ok. 5 cm większa od wysokości abażura.

Przy pomocy pistoletu do klejenia na gorąco przyklej brzeg tkaniny do abażura w taki sposób, by u góry i na dole powstał margines ok. 2,5 cm.

Wykonaj pierwszą plisę z tkaniny. Jeśli Twój abażur ma kształt stożka tak jak mój, w górnej części zrób większą zakładkę niż na dole. W przypadku abażura w kształcie walca górne i dolne zakładki mogą być takie same. Nałóż kropkę kleju pod założoną tkaniną i przyklej górną część plisy do abażura, a następnie w taki sam sposób przyklej dolną część.

Wykonuj kolejne plisy i przyklejaj je do górnej i dolnej krawędzi abażura. Co jakiś czas stawiaj abażur na stole i sprawdzaj, czy plisy nie zaczynają biec po skosie (powinny układać się pionowo).

Kiedy dojedziesz do pierwszej plisy, odetnij nadmiar tkaniny.

Obetnij również margines materiału w górnej i dolnej części abażura, tuż przy metalowych obręczach.

Etapy wykonywania plisowanego abażura DIY z lnianej tkaniny.

Z tej samej tkaniny wytnij dwa paski. Jeden o długości dolnego obwodu abażura plus 10 cm zapasu, a drugi o długości górnego obwodu abażura plus 10 cm zapasu. Jeśli Twój abażur ma kształt walca, obydwa paski będą miały taką samą długość. Paski powinny mieć szerokość ok. 4,5 cm.

Podwiń brzeg paska tkaniny na ok. 0,5 cm i zaprasuj. Następnie przyklej pasek wokół brzegu abażura podwiniętą częścią pod spód.

Zawiń przyklejony pasek tkaniny wokół brzegu abażura i ponownie podwiń na ok. 0,5 – 1 cm. Przyklej pasek tkaniny wzdłuż brzegu abażura, tym razem po jego wewnętrznej stronie. W ten sposób zakryjesz surowe brzegi plis i wykonasz ładne wykończenie abażura.

W taki sam sposób wykończ drugi brzeg abażura. Twój plisowany abażur DIY jest już gotowy!

Zdjęcia etapów wykonania plisowanego abażura DIY z lnu w paseczki.

Plisowany abażur DIY to prosty do wykonania projekt, idealny na jesienne popołudnie. Można ozdabiać abażur, jednym okiem oglądając ulubione seriale 😉 Plisy dodadzą zwykłemu abażurowi uroku. Dzięki plisowanej fakturze i ozdobnej tkaninie gładki abażur będzie się prezentował ciekawie i pozwoli odmienić starą lampę.

Wiszący żyrandol z plisowanymi abażurami z lnianej tkaniny w beżowe paseczki.
Fragment szarego drewnianego żyrandola z lnianymi plisowanymi abażurami.
author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *