Home&Co.
Właśnie czytasz
Nowoczesne okna dachowe
0
Poradnik zakupowy

Nowoczesne okna dachowe

Monter w rękawicach otwiera okna dachowe.

Budowa własnego domu wiąże się z dokonywaniem wielu wyborów i podejmowaniem mnóstwa decyzji dotyczących materiałów i rozwiązań, z których będziemy później korzystać przez długie lata. Doskonale to pamiętam z własnego doświadczenia! Jeśli budujemy dom z poddaszem użytkowym, jedną z takich ważnych kwestii jest dobór okien dachowych. Chcąc mieć pewność, że kupujemy okna optymalnie dopasowane do naszych potrzeb, skupmy się szczególnie na takich elementach jak konstrukcja, czyli profil okienny i pakiet szybowy oraz sposób montażu. Szeroki wybór konstrukcji, rodzajów wykończenia i dodatkowych akcesoriów oferują okna dachowe Fakro.

Okna dachowe trzyszybowe

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ciepła możemy tracić w domu przez nieodpowiednio dobrane okna! Okna dachowe to jeden z elementów, który przyczynia się do właściwej termoizolacji, czyli zatrzymywania ciepła wewnątrz domu. Jak to osiągnąć? Zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Zgodnie z przepisami, w przypadku okien dachowych wynosi on od 2021 r. maksymalnie 1,1 W/(m²•K).  Niższy współczynnik Uw oznacza bardziej energooszczędne okno. Jest to więc parametr, który pomoże nam porównać różne modele okien dachowych i dobrać te odpowiednie spośród bardzo szerokiej oferty na rynku.

Kupując okna dachowe, powinniśmy świadomie wybrać pakiet szybowy gwarantujący dobrą szczelność, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie i większy komfort termiczny dla domowników. Okna dachowe trzyszybowe posiadają dwukomorowy pakiet szybowy zapewniający lepszą izolację i mniejszą utratę ciepła. Komory w trzyszybowych oknach dachowych wypełnia się argonem, czyli gazem szlachetnym, który obniża przenikalność termiczną.    

Nowoczesny pokój z otwartymi oknami dachowymi.
fot. fakro.pl

Rodzaje okien dachowych

Zadaniem okien dachowych jest zapewnienie odpowiedniego doświetlenia przestrzeni na poddaszu, prawidłowej temperatury i wentylacji, a także kontaktu z bezpośrednim otoczeniem domu. Poddasza w naszych domach mogą mieć różną wielkość, wysokość i spełniać wiele funkcji. Dobór rodzaju okien dachowych powinien więc uwzględniać nie tylko uwarunkowania techniczne, ale też potrzeby i codzienne funkcjonowanie domowników.

Ważnym czynnikiem dla użytkowników jest ergonomia obsługi okien dachowych, to znaczy możliwość otwierania i zamykania ich w sposób optymalnie dopasowany do konstrukcji poddasza. Oprócz standardowych okien obrotowych, których kąt otwarcia umożliwia mycie szyby zewnętrznej, w ofercie okien dachowych Fakro znajdziemy okna o osi obrotu umieszczonej powyżej połowy wysokości okna. Tego typu okna gwarantują szersze pole widzenia i lepsze doświetlenie, dobrze się również sprawdzają w przypadku wysokich osób.

Wśród rodzajów okien dachowych ciekawą propozycją są także okna uchylno-obrotowe, umożliwiające dwa sposoby otwierania – poprzez uchylenie pod kątem 45 stopni oraz standardowe obrócenie i zablokowanie do mycia.  

Artykuł przygotowany w ramach współpracy reklamowej.

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *