Home&Co.
Właśnie czytasz
Metamorfoza krzesła ludwikowskiego
0
Projekty DIY, Wnętrza DIY

Metamorfoza krzesła ludwikowskiego

Fragment krzesła ludwik w nowym obiciu w pastelowe kwiaty wykończonym podwójna lamówką tapicerską.

Witam Cię w czwartym i ostatnim już odcinku mojego cyklu poradników DIY o odnawianiu starego krzesła 🙂 Metamorfoza mojego krzesła ludwikowskiego do gościnnej sypialni dobiega końca. Pozostał ostatni etap, czyli wykończenie nowej tapicerki w celu ukrycia wszystkich zszywek tapicerskich. W tym poście pokażę Ci, jak zrobić elegancką lamówkę z podwójnym sznurkiem, która będzie wisienką na torcie pięknego obicia.  

Wcześniejsze etapy metamorfozy tego krzesła zobaczysz tutaj:

Jak zdjąć stare obicie mebla?

Jak oczyścić stary mebel?

Tapicerowanie krzesła ludwikowskiego

Jak profesjonalnie wykończyć tapicerkę krzesła lub fotela? Jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze można przybić nowe pinezki tapicerskie kupione w sklepie dla tapicerów. Są one dostępne w różnych kolorach, np. srebrnym, złotym, czarnym, z patyną lub bez. Dla ułatwienia można kupić długą listwę pinezek, dzięki czemu nie trzeba przybijać każdej z osobna, tylko w przewidzianych odstępach, co bardzo przyspiesza pracę. Pinezki mocujemy przy pomocy gumowego młotka. 

Druga opcja to przyklejenie ozdobnej taśmy tapicerskiej do mebli o szerokości ok. 10-12 mm, którą kupujemy na metry. Tutaj można wybierać z całej gamy kolorów i wzorów.   

Trzecia możliwość to wykonanie specjalnej lamówki z dwóch kawałków sznurka pokrytych tą samą tkaniną, którą został obity mebel. Opcja najbardziej pracochłonna, ale moim zdaniem również najbardziej efektowna 🙂 Od samego początku wiedziałam, że nowe obicie mojego ludwika wykończę właśnie w ten sposób. Wzięłam to pod uwagę, planując ilość tkaniny potrzebnej na obicie krzesła.  

Oprócz tkaniny obiciowej do wykonania takiej lamówki tapicerskiej potrzebny będzie sznurek. Tutaj dobrze się sprawdzi lina polipropylenowa w białym kolorze o średnicy np. 5 mm i „diamentowym” splocie. Tego typu lina jest odpowiednio elastyczna, czyli umożliwi odwzorowanie krzywizn mebla, a jednocześnie mięsista, dzięki czemu ładnie zachowuje swój kształt. 

Czy średnica sznurka ma znaczenie? Dla porównania kupiłam również linę o średnicy 6 mm i mimo niewielkiej różnicy okazała się ona zbyt szeroka do lamówki tapicerskiej. Z kolei cieńszy sznurek w połączeniu z moją niezbyt grubą tkaniną obiciową sprawiłby, że gotowa lamówka byłaby za wąska.  

Oto jak krok po kroku wykonać tapicerską lamówkę z podwójnym sznurkiem: 

1. Wymierz, ile lamówki potrzebujesz na poszczególne elementy mebla – plecy, siedzisko, podłokietniki. 

Zmierz obwód każdej części za pomocą miary krawieckiej i dodaj kilka centymetrów zapasu. Pamiętaj, żeby w przypadku sznurka pomnożyć tę ilość przez dwa 😉

2. Z tkaniny obiciowej wytnij pasy ze skosu o szerokości min. 5 cm (jeśli używasz sznurka o średnicy 5 mm).

Aby pociąć tkaninę po skosie, najlepiej zacznij od wycięcia kwadratu o dość długim boku, np. 80 cm.  

Jeśli chcesz uzyskać dłuższe pasy, złącz je sobą w sposób pokazany na zdjęciu:

Pasy tkaniny obiciowej spięte szpilką i po zszyciu na maszynie.

Zszyj pasy tkaniny na maszynie wzdłuż narysowanej linii i rozprasuj szew.  

Moja rada: Na wszelki wypadek nie wycinaj pasów na lamówkę, dopóki nie skończysz tapicerować mebla. Może się okazać, że będzie trzeba ponownie wyciąć któryś z elementów tapicerki i będzie to problem, jeśli od razu potniesz całą tkaninę.  

3. Wszyj pierwszy sznurek

Do przygotowania tego typu lamówki niezbędna będzie maszyna do szycia i stopka, która zapewni odpowiedni efekt. Do mojego typu maszyny Janome DXL 603 dokupiłam stopkę do wszywania wypustki / bizy (ang. piping foot). Ma ona dwa półokrągłe wycięcia, pomiędzy którymi biegnie igła. 

Stopka do maszyny do szycia lamówki tapicerskiej leży na tkaninie w pastelowe kwiaty.

Widziałam na zagranicznych blogach, że niektórzy używają do tego celu standardowej uniwersalnej stopki lub stopki do wszywania zamków, ale osobiście nie wypróbowałam takiego rozwiązania, więc trudno mi powiedzieć, jak się sprawdzi.    

Przytnij dwa kawałki sznurka o odpowiedniej długości. Połóż pierwszy sznurek bliżej lewego brzegu tkaniny i zawiń ją, zakrywając sznurek. Nad końcem sznurka pozostaw ok 2 cm zapasu, który podwiniesz pod spód na etapie przyklejania lamówki do mebla.

Przeszyj na maszynie w taki sposób, aby ścieg biegł możliwie jak najbliżej samego sznurka. 

Maszyna zszywa lamówkę tapicerską i fragment lamówki po zszyciu.

4. Wszyj drugi sznurek.

Połóż drugi kawałek sznurka tuż obok już wszytego i zawiń pozostałą część tkaniny, zakrywając sznurek.

Obróć sznurki owinięte tkaniną, aby zawinięta krawędź tkaniny znalazła się pod spodem.

Przeszyj na maszynie. Ścieg ma biec pomiędzy dwoma sznurkami i wzdłuż pierwszego szwu.

Obróć lamówkę i przytnij nadmiar tkaniny, zostawiając ok. 3 mm margines.

Etapy wszywania drugiego sznurka do lamówki tapicerskiej na maszynie i gotowa lamówka.

5. Przyklej lamówkę do mebla.  

Do przymocowania lamówki tapicerskiej przygotuj pistolet i wkłady do klejenia na gorąco. Bardzo polecam pistolet klejący firmy Steinel, który ma możliwość wymieniania końcówki na dłuższą z bardzo małym otworem. Dzięki temu dużo łatwiej kleić precyzyjne i trudniej dostępne elementy.  

Teraz czas na przyklejenie lamówki tapicerskiej do poszczególnych elementów krzesła. W przypadku siedziska zaczynamy przyklejać lamówkę pośrodku tylnej części. Na oparciu zaczynamy kleić na środku dolnej części ramy, a na podłokietnikach od strony siedziska i również pośrodku, żeby łączenie nie przypadło na zewnątrz podłokietnika.

Pistolet do kleju przykleja lamówkę tapicerską do oparcia krzesła obitego tkaniną w pastelowe kwiaty.

Zacznij od podwinięcia luźnej końcówki tkaniny w lamówce pod spód (w razie potrzeby możesz ją lekko skrócić), nałóż klej na gorąco i przyklej, mocno dociskając. Następnie kontynuuj przyklejanie lamówki wzdłuż całej ramy krzesła, odwzorowując łuki i krzywizny oraz zakrywając zszywki tapicerskie. 

Kiedy zbliżysz się do miejsca, w którym został przyklejony początek lamówki, prawdopodobnie trzeba będzie ją trochę skrócić. Jeśli zostało Ci do przyklejenia ostatnich kilka centymetrów lamówki, dodaj dodatkowo ok. 2 cm i obetnij ją ostrymi nożycami.

Następnie złap same końce sznurków, a pokrywającą je tkaninę zsuń, żeby odsłonić sznurki. Skróć sznurki o te dwa dodatkowe centymetry i ponownie schowaj je w rulonie z tkaniny. Tkaninę naciągnij, a luźną końcówkę zawiń pod spód tak jak na początku i przyklej klejem na gorąco. Początek i koniec lamówki powinny się ze sobą stykać dość ciasno, żeby nie było pomiędzy nimi przerwy. W ten sposób otrzymasz estetyczne połączenie.

Luźna końcówka lamówki z wystającymi sznurkami przy tapicerowanym podłokietniku krzesła ludwikowskiego.
Fragment siedziska krzesła ludwik z zawiniętą końcówką lamówki tapicerskiej przed przyklejeniem.

Lamówka przyklejona! Zobacz, jaką różnicę robi profesjonalne wykończenie tapicerki:

Zdjęcia krzesła ludwik w pastelowe kwiaty przed i po wykończeniu tapicerki podwójną lamówką tapicerską.

Metamorfoza mojego krzesła ludwikowskiego jest już zakończona 🙂

Czas na finałowe „PRZED I PO”!

Zdjęcia krzesła ludwik w starej gobelinowej tapicerce i w nowym obiciu w pastelowe kwiaty.

A oto podsumowanie kroków, które wykonałam w ramach mojej metamorfozy krzesła ludwikowskiego:

1. Usunęłam starą gobelinową tapicerkę, którą przymocowano pinezkami i zszywkami tapicerskimi.

2. Oczyściłam drewnianą ramę krzesła, która była pokryta dwoma odcieniami połyskliwej lakierobejcy. Odsłoniłam surowe drewno, zostawiając tylko w zagłębieniach odrobinę ciemniejszej bejcy, żeby otrzymać efekt postarzenia. 

3. Z bawełnianej tkaniny obiciowej wycięłam elementy nowej tapicerki i obiłam krzesło przy pomocy zszywacza tapicerskiego. Wykorzystałam oryginalną piankę tapicerską, która nie wymagała wymiany.  

4. Wykończyłam tapicerkę krzesła ozdobną lamówką z tkaniny obiciowej z dwoma sznurkami.

Krzesło ludwikowskie po metamorfozie w obiciu w pastelowe kwiaty stoi na tle ściany z szarą boazerią i biało-niebieską tapetą.
Fragment krzesła ludwik w błękitnym obiciu w pastelowe kwiaty na tle miodowej zasłony.
Oparcie krzesła ludwik z podłokietnikiem w obiciu w pastelowe kwiaty na tle szarej boazerii angielskiej na ścianie.
Krzesło ludwikowskie w błękitnej tapicerce w pastelowe kwiaty stoi bokiem na ciemnobrązowej podłodze.
Widok z góry na siedzisko krzesła ludwik obite tkaniną w pastelowe kwiaty na błękitnym tle i wykończone podwójną lamówką tapicerską.

W całym cyklu postów o metamorfozie krzesła ludwikowskiego na blogu Home&Co. znajdziesz mnóstwo praktycznych wskazówek oraz zdjęcia ilustrujące wszystkie etapy przemiany ludwika. Mam nadzieję, że będą one pomocne, ale śmiało pisz w komentarzu, jeśli mogę Ci jeszcze jakoś pomóc lub doradzić przy Twoim projekcie 🙂  

Ludwik w nowym obiciu stoi już w pokoju gościnnym. Oznacza to, że kolejny etap metamorfozy tego pokoju odhaczony! Zostało w nim jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, ale już niebawem zaprezentuję Ci nasz pokój gościnny po zmianach 🙂

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *