Home&Co.
Właśnie czytasz
Meble dziecięce – jakie wybrać?
0
Poradnik zakupowy

Meble dziecięce – jakie wybrać?

Białe łóżko, drewniany stolik, namiot tipi stoją w pokoju dziecięcym.

Sporo u mnie ostatnio na blogu Home&Co. o urządzaniu i dekorowaniu wnętrz, głównie w kontekście naszego pokoju gościnnego, ponieważ jego metamorfoza naprawdę mnie pochłania w ostatnich miesiącach. Dziś dla urozmaicenia skupię się na wnętrzach dedykowanych najmłodszym, a konkretnie na wyborze mebli dziecięcych, który wielu rodziców przyprawia o ból głowy 🙂

Meble dziecięce – czym się kierować przy zakupie?

Kiedy rozmawiam ze znajomymi o urządzaniu pokojów dla ich dzieci w wieku przedszkolnym, zwykle od razu wyłania nam się wyraźnie perspektywa rodzica oraz perspektywa dziecka. I najczęściej szkopuł tkwi w tym, jak te dwa spojrzenia pogodzić, żeby rodzice mogli spać spokojnie, a dzieci miały swoje upragnione królestwo 🙂

Rodzic oczekuje praktyczności i funkcjonalności. Wybierając meble dziecięce, zwraca uwagę na to, żeby były bezpieczne dla dziecka, czyli wykonane z materiałów posiadających niezbędne atesty oraz odpowiednio zaprojektowane, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas ich używania i zabawy.

Solidne zawiasy, zaokrąglone krawędzie, gładkie w dotyku powierzchnie to jedne z wielu elementów, którymi charakteryzują się dobrej jakości meble dla najmłodszych. Ważna jest też trwałość sprzętów do dziecięcego pokoju, bo choć dzieci tak szybko z nich wyrastają, to meble dziecięce muszą przecież przetrwać niejedną bitwę, rozlany sok czy zetknięcie ze zderzakiem małej koparki. Dużym atutem jest łatwość utrzymania mebli w czystości, a także odporność na uderzenia, rozwarstwianie się okleiny, uszkodzenia mechaniczne itd.

Funkcjonalność funkcjonalnością, ale nie oszukujmy się – dla dzieci największe znaczenie ma to, że meble w ich pokoju są w wymarzonych kolorach i zdobią je wizerunki bohaterów ukochanych bajek. Dlatego planując zakup mebli dziecięcych, trzeba też spojrzeć na nie oczami dziecka. Przeglądam dzisiejszą ofertę producentów mebli do dziecięcego pokoju i bardzo żałuję, że kiedy byłam mała, nie można było dostać w sklepie mebli z Misiem Uszatkiem 🙂

Z perspektywy najmłodszych meble dziecięce mają wzbudzać emocje, stymulować wyobraźnię i służyć do zabawy, a nie tylko do przechowywania zabawek i ubrań. Dzieci nie martwią się tym, czy biurko ma wystarczająco dużo szuflad, ale za to stolik czy szafa z podobizną księżniczki, jednorożca, robotów albo dinozaurów zdobywa ich serce od pierwszego wejrzenia.

Komplet biało-czerwonych mebli z ninja do pokoju chłopca.
fot. meblezbajki.pl 

Z moich obserwacji wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest kompromis 🙂 Dbając o praktyczność i bezpieczeństwo, nie można pozbawiać dzieci tej niepowtarzalnej okazji zasypiania i budzenia się w bajecznie kolorowym, często trochę zbyt pstrokatym dla dorosłych królestwie.

Meble dziecięce – szafy dla dziecka

Jednym z najważniejszych mebli w pokoju dziecka jest niewątpliwie szafa. Pomaga okiełznać bałagan i ukryć go przed światem. Drzwi szafy dla dziecka sprawią, że jej zawartość będzie niewidoczna. Ozdobione kolorowym motywem mogą być też jednocześnie wspaniałym elementem dekoracyjnym w dziecięcym pokoju i powodem, dla którego dzieci będą chętniej uczyły się porządku.

Szafa ma pomieścić większość dziecięcych ubrań, więc istotna jest jej pojemność. Dobrze, żeby wyposażenie szafy dla dziecka obejmowało drążek do wieszania sukienek i spodni oraz kilka półek na złożone sweterki i koszulki. Bardzo przydatne są też szuflady, warto więc wybrać model szafy, który posiada jedną dużą lub dwie mniejsze szufladki z solidnymi, gładko działającymi prowadnicami. Oprócz ubrań w szufladach szafy można także przechowywać drobne zabawki.

Meble dziecięce personalizowane

Kupując meble dziecięce, warto pozwolić, żeby dzieci uczestniczyły w wyborze i słuchać ich potrzeb. Spośród ogromnej oferty mebli do pokoju dziecka można dziś wybrać takie, które dają opcję personalizacji, czyli doboru nie tylko wyposażenia (drążek, półki, szuflady), ale przede wszystkim wykończenia – kolorów, nadruków, dodatków. Dzięki temu nawet najmłodsze dzieci poczują, że mają realny wpływ na to, jak będzie wyglądał ich pokój. Zakup personalizowanych mebli dziecięcych może być dla dziecka dużą frajdą i jedną z pierwszych okazji do wyrażenia własnej opinii na ważny temat 🙂

Publikacja reklamowa.

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *