Home&Co.
Właśnie czytasz
Las w słoiku – zrób to sama!
0
Dekoracje DIY, Projekty DIY

Las w słoiku – zrób to sama!

Las w słoiku wykonany samodzielnie w szklanej bombonierze.

Las w szkle to piękna, naturalna i bardzo modna dekoracja, którą można kupić w kwiaciarniach albo wyspecjalizowanych sklepach internetowych. Dlaczego jednak nie zrobić jej samodzielnie? W ten sposób powstanie wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby lub oryginalna dekoracja do Twojego salonu, sypialni czy domowego biura. Ozdobne rośliny zamknięte w ciekawym słoju wyglądają elegancko i mogą sprawiać wrażenie trudnej do wykonania dekoracji. Tak naprawdę nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności. Praca z roślinami bardzo odpręża i uspokaja. Może stanie się Twoją nową pasją? 

Zanim przystąpisz do najprzyjemniejszego etapu, czyli tworzenia autorskiej, roślinnej kompozycji, jest kilka elementów, które warto przemyśleć. Dzięki temu Twój zielony las w szkle będzie miał odpowiednie warunki do wzrostu i odwdzięczy Ci się trwałością i pięknym wyglądem.

Las w słoiku – zamknięty czy otwarty?

To pierwsza decyzja, którą trzeba podjąć. Pewnie zauważyłaś, że w sprzedaży są dostępne kompozycje w słojach zamkniętych szklaną, korkową lub drewnianą pokrywką oraz w otwartych szklanych pojemnikach. Od tego, jaki rodzaj szklanego naczynia wybierzesz, będzie zależał dobór roślin do lasu w szkle. 

słoju z pokrywką, zależnie od jej szczelności, nie ma dostępu powietrza z zewnątrz lub jest on minimalny, dlatego wytwarza się specjalny mikroklimat, który sprzyja roślinom lubiącym większą wilgotność i nie tolerującym przeciągów ani nagłych spadków temperatury. W takich warunkach doskonale czują się rośliny o tropikalnym pochodzeniu, które w naturalnym środowisku dostosowały się do wysokiej wilgotności i rozproszonego światła. Las w zamkniętym słoju nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować poparzenie roślin. 

Las w pojemniku bez pokrywki to idealne środowisko dla roślin wymagających swobodnej cyrkulacji powietrza i suchego klimatu. Tego typu las w szkle najlepiej ustawić w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, w którym nie brakuje naturalnego światła.

Jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku?

Wybór roślin to bardzo ważny etap, któremu warto poświęcić trochę czasu. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim wymagania poszczególnych gatunków. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale przed rozpoczęciem pracy nad moim lasem poszperałam w internecie i znalazłam informacje na temat interesujących mnie roślinek. 

Do lasu w słoiku potrzebne są miniaturowe sadzonki. Ich ilość zależy od średnicy pojemnika. Pamiętaj, że z czasem rośliny będą się rozrastać (choć nie wszystkie gatunki w jednakowym tempie), dlatego potrzebują przestrzeni do rozwoju. Przykładowo w pojemniku o średnicy 20 cm wystarczy posadzić maksymalnie trzy roślinki. 

Atrakcyjny wygląd zapewni kompozycji zróżnicowanie wysokości roślin oraz kształtów i ubarwienia liści. Połącz różne odcienie zieleni albo wprowadź kontrastowy kolor, na przykład biel, czerwień, róż czy fiolet. Warto też łączyć ze sobą gatunki płożące (jak bluszcz czy peperomia) z roślinami, które przybierają pionowe formy.     

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie lasu w pojemniku z pokrywką, poszukaj ładnego bluszczu, paprotek, kalatei, peperomii, widliczki czy fitonii, która występuje w kilku pięknych odmianach kolorystycznych. Te gatunki potrzebują wysokiej wilgotności powietrza, jednak przeważnie nie tolerują stojącej wody zalewającej korzenie. Zadbaj o dobry drenaż w postaci warstwy drobnego żwirku.    

Do kompozycji w otwartym szkle wykorzystaj liściowe i kwitnące sukulenty takie jak aloes, rojniki, eszewerie czy żyworódki. Są one mało wymagające i znakomicie znoszą suszę dzięki zdolności magazynowania wody w liściach. Mięsiste sukulenty pięknie komponują się z różnego rodzaju dekoracyjnymi kamieniami i żwirkami, które stanowią istotny element całej kompozycji.

Jak podlewać las w słoiku?

W przypadku kompozycji w zamkniętym naczyniu trzeba ją podlać od razu po posadzeniu roślin. Ale uwaga, nie lejemy wody dużym strumieniem po liściach. Najlepiej wykorzystać spryskiwacz lub poręczną strzykawkę i zraszać tylko ułożony na powierzchni ziemi mech oraz kamienie, po których woda powoli ścieknie i przeniknie do podłoża, nie wymywając go. Do podlewania lasu najlepsza będzie miękka, odstana woda. Do pierwszego podlania mojego słoja o średnicy ok. 16 cm i warstwie ziemi o grubości ok. 6 cm zużyłam około 100 ml wody. 

Po podlaniu zamykamy naczynie pokrywką. Po kilku godzinach las zacznie parować, co jest normalnym zjawiskiem. Będzie to trwało przez kilka tygodni. Jeśli zauważysz, że po ściankach spływa woda, otwórz pokrywkę na kilkanaście minut, żeby nadmiar wilgoci odparował. 

Kolejne podlewanie lasu w zamkniętym słoju robimy, kiedy kolor podłoża zacznie się zmieniać z brunatnego na jasnobrązowy, a zieleń mchu stanie się jaśniejsza, jakby wyblakła. To znak, że w obiegu brakuje wody i trzeba ją uzupełnić taką samą metodą jak przy pierwszym podlewaniu. Docelowo, po kilku miesiącach i wytworzeniu w słoju odpowiedniego mikroklimatu, podlewanie zamkniętej kompozycji nie powinno już być potrzebne. 

Las w otwartym naczyniu wymaga podlewania niewielką ilością wody w miarę regularnie, na przykład co dwa tygodnie albo kiedy zauważysz oznaki przesuszenia. Mimo odporności na suszę i łatwości w uprawie, gatunki przeznaczone do otwartych kompozycji nie obejdą się jednak bez odrobiny troski z Twojej strony.

Jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

Po dawce teorii czas na praktykę, czyli stworzenie prostej zielonej kompozycji w szkle 🙂 Ja zdecydowałam się na zrobienie lasu w szklanej bombonierze z pokrywką, dlatego użyłam roślin oraz podłoża odpowiednich do kompozycji w zamkniętym naczyniu.

Materiały potrzebne do zrobienia lasu w słoiku krok po kroku.

Potrzebne materiały:

🌱 szklane naczynie z pokrywką (np. słój, butla, bomboniera) 

🌱 miniaturowe sadzonki 

🌱 lekkie, kwaśne podłoże torfowe (może być ziemia do wrzosów)

🌱 węgiel aktywny 

🌱 żwirek lub drobne kamienie o odczynie kwaśnym do warstwy drenażowej (np. otoczak, kwarc, bazalt)

🌱 ozdobne kamyki, kawałki kory, ciekawe kawałki drewna, szyszki itp. do dekoracji

🌱 mech kępowy 

🌱 narzędzia: łyżka, mały pędzelek, spryskiwacz lub strzykawka do podlewania

Ziemia, mech, węgiel aktywny i rośliny do zrobienia lasu w słoiku.

Krok 1  – Przygotowanie podłoża

Zacznij od dokładnego umycia i wysuszenia naczynia. Następnie usyp warstwę drenażową z drobnego żwirku lub kamyków. Ja wykorzystałam najdrobniejsze otoczaki, jakie miałam pod ręką w ogrodzie i dodatkowo zasypałam je piaskiem, żeby zapobiec przesypywaniu się ziemi przez szczeliny. Polecam zakup specjalnego drobnego żwirku, który będzie ładnie się prezentował na dnie słoja. 

Kamyki wsypane na dno szklanego słoja do lasu w słoiku.
Wsypywanie piasku do podłoża lasu w słoiku.

Ziemię torfową wymieszaj z łyżką węgla aktywnego, który spełni rolę filtra wody krążącej w zamkniętym obiegu. Przysyp żwirek kilkucentymetrową warstwą ziemi i lekko uklep łyżką. Warstwa podłoża nie musi być równa. Możesz uformować delikatne wzniesienia i pagórki. W tak przygotowanym podłożu będziemy sadzić roślinki.  

Uklepywanie ziemi na dnie lasu w słoiku.

Krok 2 – Sadzenie roślin w słoju

Zrób małe dołki w podłożu w miejscach, w których chcesz posadzić rośliny. Ja pomogłam sobie trzonkiem pędzelka. Wyjmij sadzonkę z osłonki i rozluźnij korzenie. Jeżeli sadzonka jest zbyt duża do kompozycji w naczyniu, ostrożnie oddziel potrzebną ilość pędów. Umieść roślinkę w ziemi, delikatnie dociśnij i zasyp korzenie. 

Dołek w ziemi na dnie lasu w słoiku.
Wyjmowanie rośliny z osłonki przed posadzeniem w słoju.
Sadzenie rośliny w szklanym słoju.

W moim naczyniu, które w środkowej części ma ok. 16 cm średnicy, posadziłam dwie roślinki: fitonię i paprotkę wietlicę. Pozostawiłam im potrzebną przestrzeń do wzrostu. W naczyniu o takiej średnicy większa ilość roślin nie miałaby odpowiednich warunków do rozwoju.

Rośliny posadzone w szklanym słoju.

Po posadzeniu wszystkich roślinek lekko uklep ziemię i pędzelkiem oczyść ścianki naczynia.

Krok 3 – Dekorowanie kompozycji  

Do dekoracji lasu w słoiku wspaniale nadają się kępki mchu (przy czym trzeba pamiętać, że w Polsce mech leśny jest pod ochroną). Na szczęście w sklepach internetowych można kupić na przykład stabilizowany chemicznie mech chrobotek lub mech w postaci wysuszonej. Suche kępki trzeba na chwilę zamoczyć w wodzie i odcisnąć, żeby mech ożył i mógł zostać umieszczony w naczyniu. Zielone „poduszeczki” pięknie ożywiają kompozycję i nadają jej leśny charakter.

Kępka mchu do lasu w słoiku.
Mech i rośliny posadzone w szklanym słoju.

Do ozdoby lasu w słoiku wykorzystaj ciekawe kamyki czy kawałki drewna. Odkryte podłoże możesz też wysypać drobnym żwirkiem.

Dodawanie ozdobnych kamyków do lasu w słoiku.

Kiedy ozdobne elementy są już na swoich miejscach, na sam koniec jeszcze raz oczyść ścianki naczynia, omiatając je pędzelkiem.

Krok 4 – Znajdź odpowiednie miejsce dla lasu w szkle

Po udekorowaniu, podlaniu (zgodnie z powyższym opisem) i zamknięciu pokrywki czas znaleźć właściwe miejsce do ustawienia leśnej kompozycji. Jak pamiętasz, las w zamkniętym naczyniu nie może stać w bezpośrednim słońcu, dlatego postaw go na przykład na komodzie oddalonej od okna i kaloryfera, gdzie nie będzie narażony na uszkodzenie roślin pod wpływem ciepła i promieni słonecznych.

Podlewanie lasu w szkle zraszaczem.

Tworzenie własnego lasu w słoiku jest bardzo ciekawym i przyjemnym zajęciem. Najwięcej czasu pochłania tak naprawdę etap przygotowań, czyli wyboru odpowiednich roślin i zgromadzenia niezbędnych materiałów. Nie warto jednak iść na skróty, bo niewłaściwie dobrane materiały zniszczą efekty naszej pracy. Powodzenia!

Gotowy las w słoiku wykonany samodzielnie.
author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *