Home&Co.
Właśnie czytasz
Wielkanocne ozdoby, które wykonasz samodzielnie
0
Projekty DIY, Wielkanocne DIY

Wielkanocne ozdoby, które wykonasz samodzielnie

Ręcznie wykonane zajączki wielkanocne ze styropianowych jajek i sznurka.

Wielkanocne dekoracje możesz oczywiście kupić, ale jeśli zrobisz je też własnoręcznie z moim krótkim kursem krok po kroku, będziesz miała w te święta wyjątkowy powód do dumy 🙂  

Wielkanoc to wspaniały i bardzo wdzięczny temat dla każdego, kto lubi manualne zajęcia i ceni ręcznie robione ozdoby. W sklepach hobbystycznych nastąpił prawdziwy wysyp wielkanocnych dodatków, które możemy wykorzystać przy samodzielnym tworzeniu dekoracji. Poza tym mamy do dyspozycji przepiękne kwiaty cebulowe, które uzupełnią wiosenne aranżacje, a już niedługo do naszych wazonów trafią pierwsze bazie i gałązki krzewów ze świeżymi listkami. Po ponurych, zimowych miesiącach praca z wiosennymi pastelami to wielka przyjemność!    

Jednym słowem nie ma co szukać wymówek, tylko zgromadzić potrzebne materiały i brać się do pracy, bo – przypominam – mamy połowę marca 😉 Dzisiaj proponuję Ci zrobienie uroczych jajeczek z uszami zająca, które będą piękną ozdobą wielkanocnego stołu. Ten projekt możesz wykonać samodzielnie z moim kursem krok po kroku, ale warto również zachęcić do pomocy starsze dzieci. Myślę, że będzie to spora frajda i wartościowo spędzony czas 🙂

Czego potrzebujesz, żeby zrobić te wielkanocne ozdoby? Tak naprawdę najważniejszy element to styropianowe jajka. Kupisz je na przykład w pasmanterii, empiku czy sklepach internetowych (polecam sprawdzony przeze mnie PaperConcept). Pozostałe materiały i dodatki dekoracyjne zależą już od Twojej wyobraźni lub tego, co znajdziesz w swoich zapasach. Oto lista materiałów użytych przeze mnie:

Wielkanocne ozdoby DIY – jajka z uszami zająca

Potrzebne materiały:

♥ styropianowe jajka o wysokości 6,5 cm (i/lub większe)

♥ cienki sznurek jutowy o grubości max. 2 mm

♥ skrawki cienkiego filcu

♥ bawełniana koronkowa taśma

♥ papierowe kwiatki 

♥ dekoracyjne piórka

♥ mocna dwustronna taśma klejąca

♥ pistolet i klej na gorąco

♥ nożyczki

Materiały do wykonania ozdób wielkanocnych ze styropianowych jajek.

Sposób wykonania:

1. Owiń styropianowe jajka sznureczkiem

Żeby sznurek trzymał się styropianowej powierzchni, trzeba sobie pomóc dwustronną taśmą klejącą. Będziemy przyklejać kawałki taśmy do jajka w miarę owijania go sznurkiem. Im więcej kawałków taśmy użyjemy, tym pewniej będzie się trzymał sznurek 🙂 Najlepiej od razu przygotować sobie więcej kawałeczków taśmy przed przystąpieniem do nawijania.  

Przyklej pierwszy kawałek taśmy na samym czubku jajka. Zwiń ciasno końcówkę sznurka i przymocuj do taśmy, a potem kontynuuj owijanie, stopniowo doklejając nowe kawałki taśmy i dociskając do niej sznurek. Zależy nam na tym, żeby sznurek jak najdokładniej zakrył styropian i jednocześnie ciasno przylegał do jajka.

Owijanie sznureczkiem styropianowego jajka na zajączka wielkanocnego.
Styropianowe jajko owijane sznureczkiem jako baza zajączka wielkanocnego DIY.
Gotowe jajko styropianowe owinięte sznureczkiem.

Kiedy dotrzesz do dolnej części jajka, nie oszczędzaj taśmy dwustronnej, a samą końcówkę sznurka możesz jeszcze dla pewności przymocować kropelką kleju na gorąco. Najtrudniejszy etap za Tobą 😉

2. Wykonaj uszy zająca z filcu i koronki

Przytnij koronkę w łezkowate kształty, które będą stanowiły środek uszu. Następnie odręcznie lub pomagając sobie szablonem wyciętym z papieru, odrysuj kształt uszu na filcu i wytnij nożyczkami.

Przygotowanie uszu zajączka wielkanocnego DIY.
Odrysowanie uszu zajączka wielkanocnego z filcu.
Wycięte uszy zajączka wielkanocnego DIY.

Połącz koronkowe elementy z filcowymi przy pomocy kropelki kleju. Złóż dolne krawędzie uszu na pół i sklej odrobiną kleju na gorąco, a potem przyklej do jajka.

Gotowe uszy zajączka ozdoby wielkanocnej.
Uszy zajączka przyklejone do styropianowego jajka.

Teraz już czas na ozdabianie!

3. Dodaj dekoracyjne dodatki 

Za pomocą kleju na gorąco przymocuj do jajka wybrane dodatki – kwiatki, piórka, ozdobne pręciki itp. Na koniec pousuwaj ewentualne nitki kleju i ciesz się własnoręcznie wykonanymi dziełami 🙂

Ozdobiony zajączek ozdoba wielkanocna DIY.

Jaki mam pomysł na wykorzystanie wielkanocnych jajek z uszami zająca? Przede wszystkim sprawdzą się doskonale jako ozdoby świątecznego stołu. Będą pięknie wyglądały w porcelanowych kieliszkach do jajek. Pomyślałam też, że to świetny pomysł na drobne świąteczne upominki dla gości, którzy na pewno będą mile zaskoczeni 🙂 A Ty jak uważasz?

Zajączki wielkanocne ze styropianowych jajek na błękitnym talerzyku.
Ozdoba wielkanocna zajączek w kieliszku do jajka.

Wystarczy już tylko zadbać o piękne talerze i filiżanki w wiosennych, pastelowych kolorach i czekać na gości 🙂 Ja wybrałam naczynia z serii Mynte Ib Laursen w jasnobłękitnym odcieniu, które idealnie połączą się z wielkanocnymi dekoracjami.

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *