Home&Co.
Właśnie czytasz
Jak wyczyścić piekarnik?
1
Lifestyle, Różności

Jak wyczyścić piekarnik?

Wkładanie blachy z ciastkami do czystego nowoczesnego piekarnika.

Okres świąt, jak choćby nadchodzącej Wielkanocy, to czas, kiedy w naszych kuchniach powstają pyszne pieczenie, pasztety, ciasta, ciasteczka i inne wypieki. W te świąteczne dni, w jeszcze większym stopniu niż na co dzień, chcemy cieszyć się domowymi specjałami na słodko i wytrawnie. To oznacza wytężoną pracę dla naszego piekarnika, który musi sprostać tym kulinarnym wyzwaniom.

W ferworze przedświątecznych przygotowań nie zawsze mamy możliwość czyścić piekarnik na bieżąco, a skutki tego potrafią być opłakane. Zapieczony tłuszcz przylegający do ścianek piekarnika, ciasto, które wyciekło z formy i nie chce dać się łatwo usunąć. Walka z zabrudzonym piekarnikiem bywa naprawdę nierówna. Postanowiłam więc zebrać różne sposoby na to, jak wyczyścić piekarnik skutecznie i bez dużego wysiłku. Mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich najlepszą metodę czyszczenia swojego piekarnika.   

Sposoby na czysty piekarnik

W utrzymaniu piekarnika w czystości na pewno bardzo pomaga systematyczność. Im bardziej przykładamy się do czyszczenia piekarnika na bieżąco, tym mniej energii i wysiłku wymaga gruntowne wyczyszczenie całego urządzenia. Niby wszyscy o tym wiemy, a jednak w praktyce nie zawsze udaje się postępować zgodnie z tą zasadą, dlatego warto o niej wspomnieć.

Nowoczesne piekarniki są wyposażone w funkcję samoczyszczącą i zdecydowanie polecam ją wykorzystywać na przykład raz na kilka tygodni. Może to być czyszczenie parowe polegające na wstawieniu do piekarnika naczynia z wodą i wytworzeniu pary, która zmiękczy zabrudzenia. W niektórych piekarnikach znajdziemy funkcję czyszczenia katalitycznego lub pyrolitycznego. Najogólniej mówiąc, polegają one na spaleniu tłuszczu i resztek jedzenia na popiół, różnią się natomiast temperaturą, w jakiej zachodzi ten proces.

Wszystkie te metody wymagają oczywiście naszego udziału, jak chociażby usunięcia popiołu czy wytarcia ścianek i drzwiczek piekarnika. Jednak stosowane regularnie pozwolą zapobiec osadzaniu się najcięższych zabrudzeń. Jeśli planujesz zakup nowego piekarnika, zapoznaj się szczegółowo z funkcjami samoczyszczącymi i wybierz model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.  

W czyszczeniu piekarnika przydatne są specjalnie do tego celu przeznaczone środki dostępne w drogeriach lub po prostu dobry płyn do mycia naczyń. Do Ciebie należy wybór, czy chcesz postawić na gotowe preparaty, czy korzystać z naturalnych metod czyszczenia.

Chcąc wyczyścić piekarnik bez użycia środków chemicznych, można sięgnąć po parownicę ręczną. To poręczne urządzenie usuwa niemal 100% bakterii, nie wymaga stosowania żadnych detergentów ani ręcznego szorowania powierzchni. Skutecznie czyści trudno dostępne zakamarki piekarnika. Przyda się również do wyczyszczenia rusztu.  

Przypalone okruchy, które gromadzą się na dnie piekarnika oraz w szczelinach drzwiczek, można natomiast usunąć zwykłym odkurzaczem z wąską przystawką.

Naturalne środki do czyszczenia piekarnika

Jeśli wolisz naturalne metody, istnieje kilka skutecznych sposobów na to, by piekarnik lśnił czystością. Możesz zastosować naturalne środki, które zwykle mamy pod ręką, jak na przykład soda oczyszczona, ocet czy cytryna. Zachowaj jednak ostrożność i najpierw sprawdź na niewielkiej powierzchni, czy dany produkt jest odpowiedni dla Twojego piekarnika. Chcesz go przecież wyczyścić, a nie uszkodzić.

Wiele osób wykorzystuje do czyszczenia piekarnika sodę oczyszczoną. Po wymieszaniu z ciepłą wodą powstaje z niej pasta, którą należy rozprowadzić na ściankach piekarnika (warto pamiętać o założeniu rękawic). Pozostawiamy pastę na ok. pół godziny, a następnie przecieramy wnętrze piekarnika wilgotną ściereczką. W ten sam sposób możemy wyczyścić również szybę piekarnika. W przypadku bardzo starych i zaschniętych zabrudzeń spróbuj użyć zmywaka ze stali nierdzewnej, tzw. druciaka.

W usunięciu pozostałości tłuszczu i resztek jedzenia ze ścianek piekarnika pomocny okaże się również ocet. Najlepiej przelać go do butelki z atomizerem i wymieszać z wodą w proporcji 1:1. Roztworem octu spryskujemy wnętrze piekarnika, a po kilkunastu minutach wycieramy mokrą szmatką. Tę czynność można też wykonać jako ostatni etap czyszczenia piekarnika sodą. Minusem metody octowej jest charakterystyczny zapach, który potrafi dość długo się utrzymywać. Dlatego niektórzy wlewają do roztworu octu kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Łyżkę octu można także dodać do pasty z sody oczyszczonej.

Dłonie w żółtych rękawicach czyszczą wnętrze piekarnika.

Jak widzisz, w przypadku higieny piekarnika lepiej jest zapobiegać niż szorować 😊 Ale nawet mocno zabrudzony piekarnik można skutecznie wyczyścić, korzystając z powyższych metod. Powodzenia!

Artykuł przygotowany w ramach współpracy reklamowej.

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *