Home&Co.
Właśnie czytasz
Jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc?
0
Projekty DIY, Wielkanocne DIY

Jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc?

Wielkanocne pisanki ze styropianowych jajek ozdobionych kolorowymi tkaninami stoją na drewnianych podstawkach.

Wielkanoc nadchodzi wielkimi krokami! Z wielką przyjemnością przeszukuję internet, moje zasoby książkowo-magazynowe i własną głowę w poszukiwaniu inspiracji na wielkanocne dekoracje. Jest okazja, żeby rzucić się w wir kreatywnej pracy, niech Cię zatem nie zdziwi kolejny post z kategorii DIY na blogu – jestem w swoim żywiole ;))

Wiosnę już troszkę czuć w powietrzu. Są dni, kiedy słońce naprawdę mocniej przygrzewa i przyroda pomalutku budzi się do życia. Dość już mrozów i szarości! Aż chce się tworzyć piękne dekoracje w żywych kolorach i ozdabiać nimi dom na wiosnę i Wielkanoc.

A z czego je wyczarować? Na przykład ze styropianowych jajek. Na pewno już rzuciły Ci się w oko w sklepach. Może przemknęło Ci wtedy przez myśl, jak ozdobić styropianowe jajka na Wielkanoc? Dzisiejszy post dostarczy odpowiedzi na to pytanie 🙂

Zebrałam kilka ciekawych i łatwych do zrealizowania pomysłów na zdobienie jajek styropianowych. Przygotowałam też krótki video tutorial krok po kroku, w którym tworzę wielkanocne pisanki ze styropianu z wykorzystaniem skrawków bawełnianych tkanin i wstążki.

Zdobienie jajek styropianowych

Styropianowe jajka same w sobie wyglądają niepozornie – ot, kawałek twardej pianki – ale mają w sobie spory potencjał. Są trwalsze i bardziej wytrzymałe od kruchych wydmuszek i mają różne rozmiary – od malutkich do naprawdę sporych. Można je ozdabiać na setki sposobów przy użyciu różnych technik, mniej lub bardziej skomplikowanych. 

Najprostszy sposób na ozdobienie jajek wielkanocnych ze styropianu to oklejenie ich dekoracyjnymi motywami w pięknych kolorach. W tym celu przydadzą się papierowe serwetki obiadowe w nieduże kwiatowo-roślinne wzorki oraz klej (najlepiej przeznaczony do decoupage).

Rozdzielamy warstwy papierowej serwetki i wycinamy wybrane motywy, którymi następnie oklejamy jajko, nakładając klej pędzelkiem. Na koniec oklejone styropianowe jajko można jeszcze pokryć w całości warstwą kleju, który pełni też rolę lakieru.

Styropianowe jajka oklejone kolorowymi serwetkami do decoupage.
fot. purelykatie.com; edithandevelynvintage.com

Zamiast papierowych serwetek można do zdobienia styropianowych jajek wykorzystać na przykład stronice ze starych książek, pocięte w paseczki. Oklejamy nimi jajko w taki sam sposób jak powyżej, żeby biały styropian nie prześwitywał spod spodu.

Jajka ze styropianu oklejone skrawkami stron książek z napisami.
fot. stonegableblog.com; diyprojects.com

Czym jeszcze można okleić styropianowe jajka wielkanocne? Sztucznym mchem, który jest do kupienia chociażby w marketach budowlanych.

Żeby przymocować małe kępki mchu do styropianowego jajka, potrzebny będzie klej na gorąco. Pokryte mchem jajko można przewiązać ozdobnym sznureczkiem, dodać piórko itp.

Podpowiedź: jeżeli mech jest bardzo luźny i nie chce się trzymać, można lekko obwiązać jajko przezroczystą żyłką. 

Wielkanocne styropianowe jajka oklejone zielonym mchem dekoracyjnym i przewiązane sznureczkiem.
fot. cherishedbliss.com; mein-schoener-garten.de

Inny ciekawy pomysł na dekoracyjne jajka wielkanocne ze styropianu to owinięcie ich sznurkiem. Może być ozdobny, jutowy albo lniany, zależnie od stylu, w jakim ma być wielkanocna aranżacja.

Sznureczek owijamy gęsto wokół jajka i przymocowujemy za pomocą kleju na gorąco lub kawałeczków taśmy dwustronnie klejącej. Może zainspiruje Cię mój zeszłoroczny tutorial: wielkanocne styropianowe jajka z uszami zająca 🙂

Jajka ze styropianu oklejone sznureczkiem jako ozdoby wielkanocne.
 fot. homeandcompany.pl; blomsterverkstad.blogspot.com

Wybrałam te pomysły na ozdobienie jajek styropianowych, ponieważ nie wymagają wielu materiałów i są naprawdę łatwe i szybkie do wykonania. W sam raz do zrobienia przed Wielkanocą, jak już uporamy się z porządkami i gotowaniem 🙂 

Pisanki wielkanocne ze styropianu DIY

Styropianowe jajka to bardzo wdzięczny materiał. Zrobimy z nich piękne wielkanocne pisanki ozdobione bawełnianymi tkaninami w wiosenne wzory.

Jak sprawić, żeby tkanina leżała na styropianowym jajku jak skorupka i idealnie przylegała do jego powierzchni? Jest na to sposób! Obejrzyj mój krótki video tutorial 🙂

A szczegółowy opis etapów pokazanych na filmie znajdziesz poniżej:

PISANKI ZE STYROPIANU – potrzebne materiały:

🐣 jajka styropianowe o dowolnej wielkości

🐣 ostry nożyk (najlepiej nożyk do tapet)

🐣 kawałki bawełnianych tkanin

🐣 nożyczki

🐣 ołówek

🐣 satynowa wstążka o szer. 5 mm

🐣 pistolet do kleju na gorąco

Dwie pisanki z jajek styropianowych ozdobionych kolorowymi tkaninami stoją na podstawkach.

Sposób wykonania:

Styropianowe jajko podzielimy na cztery równe części, robiąc nożykiem nacięcia, w które następnie wepchniemy brzegi odpowiednio przyciętych kawałków tkaniny.

1. Przy pomocy nożyka zrób nacięcia w kształcie krzyża na obydwu końcach jajka.

Staraj się, żeby ramiona górnego i dolnego krzyżyka wypadły mniej więcej w jednej linii. 

2. Czubkiem nożyka połącz górny i dolny krzyżyk, zaznaczając linie wzdłuż jajka. 

3. Linie zaznaczone nożykiem trzeba teraz pogłębić, robiąc nacięcia w styropianie na głębokość ok. 2-3 mm (w podobny sposób niektórzy obierają pomarańczę ;).

4. Weź centymetr i zmierz długość i szerokość jednej z czterech cząstek wyciętych na jajku. Dodaj ok. 1 – 1,5 cm z każdej strony.

5. Na kawałku tkaniny narysuj odręcznie ołówkiem owalny kształt o długości i szerokości odpowiadającej powyższym wymiarom.

Odrysuj i wytnij z tkaniny jeszcze trzy takie same owale.

6. Przyłóż wycięty kawałek tkaniny do jajka nad jedną z czterech „cząstek pomarańczy”. Przy pomocy nożyka wciskaj tkaninę w rowki wycięte w styropianie. Zacznij upychanie od środka i stopniowo posuwaj się dalej. 

7. Kiedy pokryjesz już jedną cząstkę jajka tkaniną, lekko skróć wystające krawędzie tkaniny (ale nie za mocno, żeby móc poprawić, jeśli tkanina wysunie się w jakimś miejscu).

8. W ten sam sposób pokryj tkaniną pozostałe cząstki jajka.

9. Małymi nożyczkami starannie przytnij wszystkie wystające brzegi tkaniny.

10. Rowki, w które zostały wciśnięte brzegi tkaniny, zakryj kawałkami satynowej tasiemki i przyklej jej końce klejem na gorąco. 

Kolorowe wielkanocne pisanki z jajek styropianowych w drewnianej skrzyneczce.

Tak ozdobione pisanki ze styropianu można wykorzystać na wiele sposobów w wielkanocnych dekoracjach. Można ułożyć je w koszyczku lub na dekoracyjnej tacy. Albo położyć po jednej na talerzu, żeby upiększyć nakrycie wielkanocnego stołu. Możliwości są nieskończone!   

A po świętach, zapakowane do pudełka, spokojnie przetrwają do kolejnej Wielkanocy 🙂 

Będzie mi miło, jeśli w tym roku spróbujesz ozdobić styropianowe jajka z moim tutorialem 🙂

Jeśli potrzebujesz pomocy przy tym projekcie, tradycyjnie zostaw pytanie w komentarzu.

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *