Home&Co.
Właśnie czytasz
Meble z bambusa – jak o nie dbać?
0
Dekorowanie wnętrz, Lifestyle

Meble z bambusa – jak o nie dbać?

Bambusowe krzesło i regał oraz plecione lampiony na tle ściany z białej cegły.

To już kolejny letni sezon, w którym dodatki i meble z bambusa królują na naszych tarasach. I bardzo słusznie, bo bambus to naturalny materiał, który natychmiast wprowadza do domu niezwykły, wyspiarski klimat, nawet w samym środku miasta. Wcale nie trzeba decydować się od razu na cały komplet wypoczynkowy – wystarczy zacząć od jednego elementu, na przykład bambusowego stolika albo fotela, żeby nadać aranżacji lekki, wakacyjny charakter. Bambus wkomponuje się też doskonale w kobiecy, inspirowany naturą styl boho. Jeśli już odkryłaś zalety bambusa, to nie trzeba Cię do niego przekonywać. A jeśli nie, to pewnie myślisz sobie: a co jest takiego szczególnego w bambusowych meblach? I jak się z nimi obchodzić na co dzień? Tego dowiesz się z dzisiejszego posta 🙂

 

CZY WIESZ, ŻE …

Bambus to tak naprawdę nie drzewo, a trawa ze zdrewniałą łodygą. Słyszałam, że należy do roślin szybko rosnących, ale zaskoczył mnie fakt, że zależnie od gatunku przyrasta dziennie od 20cm do ponad 1m! Może osiągnąć 40m wysokości i 30cm średnicy. Po ścięciu nie ma konieczności ponownego sadzenia, ponieważ wypuszcza nowy pęd od korzeni, które sięgają do kilkuset metrów w głąb ziemi! Niezwykła jest także zdolność tej rośliny do pochłaniania dwutlenku węgla i produkcji tlenu (dużo większa niż w przypadku drzew i innych roślin). Bambus jest gatunkiem, którego uprawa sprzyja ochronie środowiska, nie wymagając stosowania żadnych szkodliwych chemikaliów.

Kolaż zdjęć bambusowych mebli. Stolik i krzesło z bambusa i bambusowy blat, na którym stoją naczynia.
fot. Lene Bjerre

Pośród setek sposobów wykorzystywania bambusa, obok produkcji tkanin, papieru czy paszy dla zwierząt, znajdziemy produkcję mebli. Bambus to idealny surowiec dla tej branży – pod względem twardości przewyższa drewno dębowe, bukowe czy jesionowe.

Kiedy prowadziłam sklep internetowy z dodatkami dla domu, miałam przyjemność współpracować z duńską marką Lene Bjerre, która ma w swojej ofercie piękną i wyjątkowo bogatą kolekcję mebli bambusowych Mandisa. Napisałam wówczas do Lene Bjerre maila z takim pytaniem:

Dlaczego meble z bambusa są takie wyjątkowe?

Oto co odpowiedziała mi Suzanne Sand, Dyrektor Kreatywna w Lene Bjerre:

Grafika z wypowiedzią dyrektor Lene Bjerre na temat wyjątkowości mebli z bambusa.

W kolekcji mebli z bambusa Mandisa znajdziesz piękne stoły, krzesła, leżaki, ławki, regały, parawany i dekoracyjne drabiny. Z ich pomocą urządzisz nie tylko salon, sypialnię, a nawet łazienkę, ale też taras czy balkon. Bambusowa ławka sprawdzi się doskonale w przedsionku, a podręczny stolik z bambusa urozmaici wystrój pokoju dziennego. Obiektem moich westchnień są bambusowe leżanki z materacem typu „day bed” 🙂

Meble z serii Mandisa wytwarza się ręcznie w Wietnamie, który jest naturalnym obszarem występowania bambusa. Każdy mebel jest unikatowy, a jego kształt i rozmiar może ulec lekkim zmianom w trakcie transportu pod wpływem różnic temperatury i wilgotności. Dlatego kiedy będziesz składać na przykład bambusowy stolik u siebie w domu, może się zdarzyć, że minie trochę czasu, zanim blat i nogi się uleżą i dopasują do siebie. Na tym właśnie polega urok naturalnych mebli 🙂

Kolaż zdjęć tarasu urządzonego meblami bambusowymi z poduszkami, pledami i roślinami w plecionych koszach.
fot. Lene Bjerre
Ławka bambusowa, a na niej złożone ręczniki, bambusowe krzesło z poduszką i bambusowy regał, na którym stoją szklane wazony.
fot. Lene Bjerre

Jak dbać o bambusowe meble?

O trwałość bambusa nie musisz się martwić, jeśli będziesz pamiętać o tych prostych zasadach:

♥ Meble bambusowe we wnętrzu:

1. Aby zachować piękny, słomkowy kolor bambusowych mebli, przecieraj je regularnie wilgotną szmatką z odrobiną delikatnego środka przeznaczonego do bambusa lub naturalnego mydła. Resztki mydła usuń zwilżoną ściereczką.

2. Po wyschnięciu możesz wetrzeć olej do drewna (ewentualnie olej lniany), który zapewni elastyczność bambusa (szczególnie w miejscach łączenia elementów). Mebel „pracuje” w wyniku wahań temperatury i wilgotności w Twoim domu, a taka impregnacja pozwoli utrzymać go w dobrej formie.  

♥ Meble bambusowe na zewnątrz:

1. Jeśli korzystasz z bambusowych mebli na zewnątrz, bambus może z czasem lekko szarzeć pod wpływem czynników atmosferycznych. Przed rozpoczęciem sezonu letniego wyczyść meble jak powyżej (najlepiej w słoneczny dzień) i powtórz czyszczenie kilka razy w trakcie sezonu.

2. Następnie zaimpregnuj meble olejem do drewna przeznaczonym na zewnątrz lub specjalnym bezbarwnym impregnatem, który zapobiegnie wysychaniu i pękaniu i nada im delikatny połysk. Taką impregnację warto przeprowadzić wiosną i jesienią.

3. Na zimę schowaj meble w suchym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. 

4. Chroń meble z bambusa przed deszczem i intensywnym nasłonecznieniem – zadaszony taras będzie dla nich idealnym miejscem. 

5. Głębsze zabrudzenia czy plamy usuniesz przy pomocy bardzo drobnego papieru ściernego, ale pamiętaj, żeby na koniec mebel odkurzyć i zawoskować. Zanim użyjesz papieru ściernego, upewnij się, że mebel jest suchy, bo szlifując wilgotny bambus, możesz uszkodzić włókna.    

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do pielęgnacji drewna egzotycznego, w tym bambusa, które pomogą Ci zachować jego urodę na długie lata.

Bambusowa ławka z poduszkami i trzy przykładowe preparaty do pielęgnacji mebli z bambusa.

Bambus jest naturalny, przyjazny dla środowiska, wszechstronny, a wykonane z niego meble piękne i unikatowe.    

Masz je już w swoim domu? 🙂

author-sign

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *