Kilka dni temu zadzwoniła do mnie znajoma, z którą nie widziałyśmy się od czasu wybuchu pandemii i podsunęła mi ciekawy temat: aranżacja sypialni na poddaszu. Zmaga się z nim już od tygodni, bo w końcu, po latach tolerowania ciemnej i smutnej sypialni, zdecydowała się całkowicie ją odmienić. Tak się złożyło, że temat jest mi bliski. Przez prawie siedem lat mieszkaliśmy w bloku na czwartym pietrze, a sypialnia w naszym dwupoziomowym mieszkaniu mieściła się pod dachem. I przyznam szczerze, że urządzenie i udekorowanie jej było wtedy sporym wyzwaniem.
Wady i zalety sypialni na poddaszu
Sypialnia na poddaszu, niezależnie od jej wielkości, to zaciszna, prywatna przestrzeń oddzielona od reszty domu, w której zwykle panuje większy ruch, a co za tym idzie – nieporządek. Ukryta na poddaszu sypialnia może stać się oazą spokoju i miejscem, do którego chętnie wracamy po długim dniu, żeby się wyciszyć i zregenerować. Układ takiej sypialni, zdefiniowany skośną konstrukcją dachową, powoduje, że przestrzeń ta zyskuje niezwykłą przytulność i daje poczucie bezpieczeństwa sprzyjające wieczornemu relaksowi.
Z drugiej jednak strony, a mówię to z własnego doświadczenia, niewielka przestrzeń do przechowywania czy konieczność schylania się, żeby nie uderzyć głową w sufit, mogą być uciążliwe. Nawet okna dachowe, które z początku wydają się tak romantyczne, bo widać przez nie gwiazdy, zaczynają irytować, kiedy bębniący o nie deszcz nie daje spać. Latem może nam też przeszkadzać wysoka temperatura panująca w sypialni, bo poddasza szybko się nagrzewają i trudno je przewietrzyć przed snem.
Na co zwrócić uwagę, urządzając sypialnię na poddaszu?
Na niektóre aspekty układu sypialni na poddaszu nie mamy wpływu i pozostaje w taki sposób umeblować tę przestrzeń, żeby stały się jak najmniej kłopotliwe. Jak urządzić sypialnię na poddaszu, żeby była funkcjonalna? Kluczowe jest ustawienie łóżka i odpowiednia ilość przestrzeni wokół niego umożliwiająca swobodne poruszanie się i wstawanie w nocy bez ryzyka uderzenia o sufit czy ścianę.
Przechowywanie to kolejny temat wymagający szczególnej uwagi przy urządzaniu takiej sypialni. Brak prostych ścian, przy których można postawić szafy na ubrania, to częsty problem w małej sypialni na poddaszu ze skosami. Można go rozwiązać, decydując się na niskie komody robione na zamówienie. Przesuwne drzwi będą dobrym pomysłem w niedużym pomieszczeniu. Do przechowywania ubrań czy pościeli nada się doskonale przestrzeń pod łóżkiem. Praktycznym rozwiązaniem będzie łóżko wyposażone w pojemne szuflady, można także kupić specjalne duże pojemniki chowane pod łóżkiem. Inne ciekawe rozwiązanie to zagłówek będący jednocześnie pojemnikiem do przechowywania:
Oświetlenie sypialni na poddaszu wymaga rzetelnego przemyślenia. Sypialnie na poddaszu bywają zalane słońcem albo ciemne i niedoświetlone. Jeśli latem ostre słońce nie pozwala nam dłużej pospać, warto zainstalować zaciemniające rolety, które dodatkowo zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się sypialni w ciągu dnia. Odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła zapewni optymalne oświetlenie i zwiększy funkcjonalność sypialni. Oprócz lampy sufitowej i lampek do czytania, warto zadbać o lampy stojące czy punktowe reflektorki doświetlające zaciemnione rogi pokoju.
Obiecałam mojej znajomej, że zbiorę garść inspiracji na aranżację małej sypialni na poddaszu. Oto one!
Kolory ścian w sypialni na poddaszu
Jeśli chodzi o dobór farb, to zasada jest zawsze taka sama: ciemne i matowe kolory pochłaniają światło, jasne i satynowe odbijają je, sprawiając, że przestrzeń wydaje się większa i lepiej doświetlona niż w rzeczywistości.
W przypadku bardzo małej i ciemnej sypialni na poddaszu z jednym oknem dobrym pomysłem będzie pomalowanie ścian – oraz sufitu – na ten sam jasny odcień. To optycznie powiększy i podwyższy pomieszczenie oraz nada mu lekkości. Wszystkie ostre krawędzie ścian i ciemne kąty zleją się w jedną, łagodną całość. Nie musi to być wcale czysta biel, warto zastanowić się nad delikatnymi, pastelowymi odcieniami beżu, kremu, brzoskwini, zieleni czy błękitu. Producenci farb, tacy jak na przykład Benjamin Moore, mają w swojej ofercie dziesiątki odcieni samej bieli, zarówno chłodne, jak i ciepłe. Na pewno znajdziesz idealny odcień 🙂
Poniższa inspiracja pokazuje, że klasyczna biel w wydaniu maxi, czyli ściany, sufit i podłoga, potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o otwarcie i rozjaśnienie przestrzeni w małej sypialni na poddaszu z niskim sufitem:
Beż na ścianach w połączeniu z bielą sufitu to klasyczne, eleganckie i bezpieczne połączenie kolorów, które doskonale sprawdzi się w niedużej sypialni na poddaszu:
Możesz też odważnie zdecydować się na pomalowanie ścian i sufitu w sypialni na poddaszu na ciemniejszy, bardziej intensywny kolor. W ten sposób uzyskasz efekt przytulnego „kokonu”, w którym miło będzie się zaszyć niczym niedźwiedź na zimę 🙂 Pamiętaj jednak, że zbyt ciemny i matowy kolor może powodować wrażenie przytłoczenia.
Dla ciekawego kontrastu, który ożywi sypialnię, połącz ściany w wyrazistym kolorze z czystą bielą skośnego sufitu – zobacz poniższą inspirację:
Obawiasz się pomalować wszystkie ściany na intensywny kolor? Pomaluj tylko jedną, tę za łóżkiem, a pozostałe oraz sufit niech będą jasne. Ta opcja będzie najefektowniej wyglądać w sypialni z dwoma skosami:
Tapeta do sypialni na poddaszu
Położenie tapety to bardzo szybki i skuteczny sposób na to, żeby nieduża i nieciekawa sypialnia na poddaszu zyskała niezwykły charakter. Dobór wzoru zależy od Twoich upodobań. W małej sypialni pod dachem sprawdzą się zarówno drobne, regularne wzorki, jak na przykład delikatne paseczki, kratka, kwiatuszki, jak i duże, śmiałe wzory w intensywniejszych kolorach.
Tak jak w przypadku farb, w zależności od tego, jaki efekt chcesz otrzymać, możesz wytapetować jedną ścianę lub wszystkie. Natomiast prawdziwy efekt wow uzyskasz, kładąc tapetę nie tylko na ścianach, ale i na suficie sypialni na poddaszu. Zobacz:
A tutaj przykład aranżacji sypialni na poddaszu z jedną ścianą pokrytą efektowną tapetą z motywem roślinnym:
Romantyczna sypialnia na poddaszu
Zastanawiasz się, w jaki sposób nadać niedużej sypialni na poddaszu ze skosami kobiecy, romantyczny klimat? Pomoże Ci w tym na pewno tapeta w delikatny, kwiatowy wzór w lekkich, pastelowych kolorach. Ponadto odpowiedni dobór dodatków sprawi, że przestrzeń na poddaszu nabierze ciepła i elegancji.
Bardzo ważnym elementem będzie tutaj oświetlenie, na przykład efektowny żyrandol z kryształkami odbijającymi światło czy dopasowane kinkiety i lampki stojące w tekstylnych abażurach.
Nastrój romantyzmu wprowadzą umiejętnie dobrane tekstylia takie jak narzuta na łóżko, poduszki dekoracyjne, zasłony czy rolety rzymskie w kwiaty, paseczki, kropki.
Nie zapomnij o detalach: świeże kwiaty w pięknym dzbanku, zdjęcia w ozdobnych ramkach, koronka i haft na poduszkach. To właśnie one zdefiniują kobiecy charakter Twojej sypialni.
Do klimatycznej sypialni wybierz pościel satynową 200×220 – https://dekorowisko.pl/posciel-satynowa-200×220/2
Sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim i industrialnym
Styl skandynawski i industrialny bardzo często przenikają się i mają wiele wspólnych elementów. Można je z powodzeniem zastosować również w niedużej sypialni na poddaszu, gdyż już sam charakter i układ tej przestrzeni sprzyja wykorzystaniu takich materiałów jak drewno, surowa cegła, efektowne oświetlenie z metalu i szkła czy tekstylia z naturalnych tkanin. Ponadto styl skandynawski nie lubi nadmiaru i zagracenia, a na małym i niskim poddaszu ilość oraz rozmieszczenie mebli i dodatków ma ogromne znaczenie oraz wpływ na funkcjonalność całej przestrzeni.
Przeczytaj więcej o pomysłach na urządzenie funkcjonalnej sypialni w stylu skandynawskim:
Białe łóżko i biurko sosna – zgrany duet do sypialni
Sypialnia w stylu skandynawskim lub industrialnym może być przytulna i przyjazna za sprawą ciepłego drewna na przykład w postaci odsłoniętych belek sufitowych, które można pozostawić w oryginalnym kolorze lub pobielić. Drewniane deski sprawdzą się też doskonale na podłodze albo w roli okładziny na ścianie czy skośnym suficie.
Styl industrialny sypialni na poddaszu podkreśli ściana wyłożona starą cegłą:
Jeśli planujesz aranżację sypialni na poddaszu, nie zapomnij też o detalach, czyli odpowiednich akcesoriach meblowych, które mogą uczynić tę przestrzeń bardziej funkcjonalną i estetyczną. Warto zajrzeć do sklepu z akcesoriami meblowymi, gdzie znajdziesz między innymi szeroki wybór uchwytów meblowych. Dzięki nim szafa, komoda czy biurko w sypialni zyskają nowy, indywidualny charakter i styl.
Mam nadzieję, że te inspiracje na zaaranżowanie sypialni na poddaszu okażą się pomocne, a stworzenie sypialni Twoich marzeń będzie bezstresowe i przyjemne 🙂 Daj znać, które pomysły najbardziej przypadły Ci do gustu 🙂
Artykuł zawiera linki reklamowe prowadzące do stron firm partnerskich.